REKLAMA
SPRAWDŹ

OPINIASzybkiej obniżki stóp procentowych nie będzie. Analitycy tłumaczą powody

2023-03-02 12:00
publikacja
2023-03-02 12:00

Zdaniem analityków Polskiego Instytutu Ekonomicznego wysoki poziom inflacji bazowej wykluczy obniżki stóp procentowych w Polsce w tym roku. Zejścia z obecnych poziomów należy spodziewać się najwcześniej w I kwartale 2024 r.

Szybkiej obniżki stóp procentowych nie będzie. Analitycy tłumaczą powody
Szybkiej obniżki stóp procentowych nie będzie. Analitycy tłumaczą powody
fot. Andrzej Hulimka / / FORUM

"Dłuższy okres wysokiej inflacji wpłynie również na działania NBP. Szacujemy, że inflacja bazowa w kraju będzie wynosić średnio ok. 10,2 proc. w 2023 r., co wykluczy obniżki stóp procentowych w Polsce" - napisali.

PIE: pierwsze obniżki stóp są możliwe w I kwartale 2024 roku

"Spodziewamy się, że najwcześniej do obniżki może dojść w marcu 2024 r. Przy wolnym tempie obniżania się inflacji prawdopodobne jest jednak dalsze opóźnienie tego terminu" - napisano.

PIE podtrzymuje prognozę, że inflacja utrzyma się na poziomie 13 proc.

PIE podał, że nowym zagrożeniem dla inflacji w Europie jest eskalacja żądań płacowych w głównych gospodarkach państw UE.

"Dane Europejskiego Banku Centralnego (EBC) wskazują, że wzrost płac negocjowanych zbiorowo był stabilny w IV kwartale – wyniósł niecałe 3 proc. Równocześnie dane te publikowane są z dużym opóźnieniem i pokazują raczej przeszły obraz, który abstrahuje od trwających negocjacji" - napisano.

Według PIE, całkowicie inny obraz przedstawiają dane dotyczące wyszukiwań internetowych – pytania o podwyżki płac biją historyczne rekordy w niemal każdej z głównych gospodarek UE.

"Wzrost względem lat przedpandemicznych nierzadko jest dwukrotny. W takim otoczeniu szybka dezinflacja jest bardzo mało prawdopodobna" - napisano. (PAP Biznes)

map/ ana/

Źródło:PAP Biznes
Tematy

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki