REKLAMA
WAKACJE NA GIEŁDZIE

Szkolenia wojskowe jeszcze w tym roku? Szef MON: To będzie wszechstronne przeszkolenie

2025-03-10 15:26
publikacja
2025-03-10 15:26
Dodaj Bankier.pl w Google

Program przeszkolenia wojskowego będzie dostępny dla kobiet i mężczyzn, będzie w zakresie podstawowym i rozszerzonym - powiedział w poniedziałek wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz. Program ten może wejść w życie szybciej niż od przyszłego roku - dodał wiceszef MON Cezary Tomaczyk.

Szkolenia wojskowe jeszcze w tym roku? Szef MON: To będzie wszechstronne przeszkolenie
Szkolenia wojskowe jeszcze w tym roku? Szef MON: To będzie wszechstronne przeszkolenie
fot. Jacek Szydlowski / / FORUM

Szef MON wziął w poniedziałek udział w prezentacji pozyskiwanego przez Siły Zbrojne RP systemu do szybkiej budowy obiektów infrastrukturalnych Ultimate Building Machine (UBM). Na konferencji prasowej po prezentacji Kosiniak-Kamysz został zapytany o szczegóły programu przeszkolenia wojskowego.

"Ma być uszyty na miarę każdego tego, kto będzie z tego chciał skorzystać" - powiedział szef MON. Jak zaznaczył, resort planuje zorganizować interaktywną mapę, by chętny mógł wybrać sobie przewodnika i rodzaj szkolenia, które będzie w stanie zrealizować. Zaznaczył też, że osoby aktywne zawodowo, które będą chciały skorzystać z przeszkolenia, muszą otrzymać atrakcyjną rekompensatę ze strony państwa.

Kosiniak-Kamysz powiedział, że program będzie dostępny zarówno dla "kobiet, jak i mężczyzn; będzie w zakresie podstawowym, jak również w zakresie rozszerzonym". "To jest wielki program, bo wiele wymaga od nas stworzenie takiej wielkiej grupy instruktorów" - powiedział szef MON.

Podkreślił również, że w program szkoleniowy mogą zaangażować się również byli wojskowi, chociażby jako instruktorzy. "Ten program to będzie wszechstronne przeszkolenie, angażujące zarówno żołnierzy służby czynnej, aktywnej rezerwy, jak również tych, którzy już swoją służbę odbyli i (...) będą się chcieli w to zaangażować, do nich ta oferta również zostanie skierowana" - zapowiedział szef MON.

Wakacje na giełdzie

Obecny na konferencji wiceminister Tomczyk powiedział, że program przeszkolenia wojskowego może wejść w życie "szybciej, niż od przyszłego roku".

"W ciągu najbliższych dni i tygodni przedstawimy kompleksowy plan po to, żeby też opinia publiczna mogła poznać szczegóły, ale najważniejsza informacja jest taka, że chcemy, żeby to był program powszechny i dobrowolny" - powiedział wiceszef MON.

O pracach nad programem szkoleń wojskowych poinformował w ubiegły piątek w Sejmie premier Donald Tusk. Mówił wtedy o staraniach, by "do końca tego roku mieć już gotowy model" takich szkoleń. (PAP)

mk/ mok/

Źródło:PAP
Tematy

Komentarze (20)

dodaj komentarz
prs
Straszny tu syf..ani co poczytac ani napisac..
prs
Władysław Kosiniak-Kamasz..

..lol..
salad77
ok ale pierwsi parlamentarzyści oraz ich pełnoletni synowie i wnuki
inwestor.pl
Czy szkolenie będzie dobrowolne tak jak składki ZUS?
samsza
60-latka przyjmiecie na szkolenie ?
antyoni
Będą się dla odmiany uczyć maszerować do przodu?
antyoni
Join the Polish army. They'll teach you there how to drive a septic tank. Hahahaha
zoomek
"będzie dostępny dla kobiet i mężczyzn"
Dziękuję - nie zamierzam.
Feministki wysłać.
klimaciarz
kiedyś się skończy cierpliwość narodu i wtedy ci się przyda ten plecak ewakuacyjny, co go trzymasz w przedpokoju, Kosiniaku - Kamyszu XD
polonu
Rosja na pewno na zachód Europy pchać się nie będzie bo po co oni dawno idą w kierunku Azji , jak będą prowokacje i spróbują ruszyć Rosję to z Polski nie wiele zostanie kto pierwszy zwieje będzie szczęśliwcem .

Powiązane: Modernizacja polskiej armii

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki