WAŻNE

Szef MSZ Węgier: jeśli Exxon będzie zwlekać, kupimy gaz od Rosji

2019-05-16 10:44
publikacja
2019-05-16 10:44

Węgry zwrócą się ponownie do Rosji o dostawy gazu ziemnego, jeśli Exxon Mobil do września nie podejmie decyzji, czy zainwestuje w duży projekt eksploatacji złóż rumuńskich na Morzu Czarnym – poinformował szef węgierskiej dyplomacji Peter Szijjarto.

/ fot. Bernadett Szabo / Reuters

„Exxon Mobil może zmienić stan gry w sferze dostaw nośników energii w Europie. Ale powinien wreszcie podjąć ostateczną decyzję o inwestowaniu” – powiedział w środę Szijjarto agencji Reutera w Houston, gdzie otworzył węgierski konsulat.

„Jeśli nie podejmie decyzji do września, będę musiał zawrzeć kolejne długoterminowe porozumienie z Rosjanami” – dodał minister.

Rumuńskie złoża mogą potencjalnie podważyć dominującą rolę rosyjskiego Gazpromu w zaopatrywaniu w surowiec Europy Środkowej i Wschodniej – uważa firma doradcza Deloitte. Eksploatacja tych złóż mogłaby zdywersyfikować źródła gazu w regionie i przynieść rumuńskiemu rządowi dochód wysokości 26 mld dolarów do 2040 roku.

Exxon i rumuńska filia austriackiego koncernu OMV nie podjęły jeszcze decyzji, czy się na to zdecydują. Szacuje się, że złoże zawiera 42-84 mld metrów sześciennych gazu.

Rzeczniczka Exxon Mobil Julie King powiedziała w środę, że firma bierze pod uwagę kilka czynników. Zdecydowanie się na tę inwestycję wymagałoby „konkurencyjnych i stabilnych warunków podatkowych, zliberalizowanego gazowego rynku w Rumunii, umożliwiającego wolny handel, oraz wystarczających połączeń z sąsiednimi wolnymi rynkami na czas umowy koncesyjnej” – oznajmiła.

Położenie Węgier, które nie mają dostępu do morza, ogranicza ich dostęp do gazu, który wykorzystuje 85 proc. gospodarstw domowych w kraju – powiedział Szijjarto.

„To, czy uda nam się zdywersyfikować źródła gazu, zależy od naszych czterech sojuszników: Chorwacji, Rumunii, Stanów Zjednoczonych i Austrii – oznajmił minister. – Mamy dziwną sytuację, w której nasi przyjaciele i sojusznicy zachęcają nas do dywersyfikacji, ale zasadniczo zależy ona od nich”.

Jak dodał, w dywersyfikowaniu obecnego systemu dostaw ze wschodu na zachód, stworzonego w czasach zimnej wojny, gdy ZSRR odgrywał dominującą rolę w Europie Środkowej i Wschodniej, pomogłoby też zbudowanie terminalu gazu skroplonego na chorwackiej wyspie Krk. 

mw/ akl/ ap/

Źródło:PAP
Tematy
Rozwiń firmę z terminalem płatniczym

Rozwiń firmę z terminalem płatniczym

Advertisement

Komentarze (3)

dodaj komentarz
ajwaj
"""Położenie Węgier, które nie mają dostępu do morza"""

patrze w szklana kule i widze:
Sprawa niedlugo sie sama zalatwia. Rozbiów konajacej Ukrainy PL-H-ROS-Rumunia i hop...
bratanki Wegrzy maja dostep do Morza Czarnego
wektorwg
Na którym rządzi Putin i zielone ludziki. A rozkład Ukrainy jest tak samo pewny jak to że Trump jest prawdomówny.......
esterhaven
Juz weszli w pelni w rosyjska strefe wplywow. Pis jeszcze udaje.

Powiązane: Wojna gazowa

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki