Szef GUS: Obniżenie wieku emerytalnego spowoduje poważne reperkusje gospodarcze

2016-09-29 16:21
publikacja
2016-09-29 16:21

Obniżenie wieku emerytalnego oraz wydłużenie długości życia Polaków skutkować będzie napięciami w systemie emerytalnym oraz reperkusjami gospodarczymi - powiedział w czwartek w Szczecinie prezes Głównego Urzędu Statystycznego Dominik Rozkrut.

Szef GUS: Obniżenie wieku emerytalnego spowoduje poważne reperkusje gospodarki / fot. Dawid Lasocinski / FORUM

Tego dnia w szczecińskim oddziale Zakładu Ubezpieczeń Społecznych odbyły się konsultacje w sprawie przeglądu systemu emerytalnego pod hasłem "Bezpieczeństwo dzięki odpowiedzialności". W debacie eksperckiej udział wzięli pracodawcy, wykładowcy akademiccy oraz eksperci.

"Zgodnie z naszymi prognozami do 2050 r. nastąpi poważny spadek liczby ludności w Polsce o przeszło 4 miliony ludzi. Jest to istotna tendencja, kiedy porównamy tę liczbę z 38 milionami Polaków żyjących dziś. Ta zmiana w demografii będzie miała ogromny wpływ na nasz system emerytalny" wyjaśnił w rozmowie z PAP Rozkrut.

Jak dodał, proponowane obniżenie wieku emerytalnego to tylko jeden z elementów, który będzie miał wpływ na wysokość świadczeń emerytalnych. Obok niego wymienił jeszcze wydłużenie życia Polaków oraz proporcjonalne zmniejszenie osób w wielu produkcyjnym.

"Prognozujemy, że w 2050 r, długość życia kobiet wynosić będzie 88 lat, a mężczyzn 83 lata. W tym czasie liczba Polaków w wieku poprodukcyjnym zwiększy się z obecnych 7 milionów do 12 milionów. To będzie bardzo istotny wzrost" zaznaczył.

Zdaniem prezesa GUS politycy, ekonomiści oraz przedsiębiorcy, już teraz powinni przygotować się do tej sytuacji i podjąć działania. "Temat jest obecny na poziomie tworzenia polityk służącym poprawie sytuacji w zakresie demografii czyli zwiększenia dzietności. Implementacja programu 500 plus, a także inne rozwiązania wprowadzane wcześniej, to inicjatywy, które wynikają z wniosków, które zostały wzięte z naszych badań demograficznych" podkreślił Rozkrut.

Ekspert ZPPZ Lewiatan ds. organizacji i ekonomiki ochrony zdrowia dr Mariusz Tarhoni powiedział, że szacuje się, iż w 2050 r. przy obniżeniu wieku emerytalnego, świadczenie emerytalne zmniejszy się o 18 proc. w przypadku mężczyzn i 43 proc. w przypadku kobiet.

W jego opinii oznacza to jednoznaczne zwiększenie się deficytu systemu emerytalnego, co w dalszej perspektywie przełoży się na PKB. "Prognozy te niepokoją przedsiębiorców, gdyż wiążą się z produktywnością i dobrodziejstwem pracy" zaznaczył.

"Wypłacane dzisiaj świadczenia składają się z 30 proc. dotacji oraz 70 proc. z wpływów na składki. Obserwując prognozy demograficzne szacujemy, że w 2060 r. wpływy ze składek będą w granicach 23 proc." - powiedziała zastępca dyrektora ds. Świadczeń w ZUS oddział w Szczecinie Dorota Janicka. Według niej prowadzone w całej Polsce debaty poświęcone systemowi emerytalnemu powinny dać odpowiedz na pytanie w jaki sposób zachować minimalną stopę zwrotu, za którą odpowiada państwo a nie ZUS.

Od końca czerwca w całym kraju prowadzone są organizowane przez ZUS debaty o przyszłości systemu emerytalnego. Ostatnią zaplanowano na piątek w Tomaszowie Mazowieckim (Łódzkie). Ich podsumowaniem ma być relacja z przebiegu 27 debat, która zostanie zaprezentowana na początku października tzw. zielonej księdze. Natomiast tzw. biała księga z rekomendacjami ma być gotowa ok. 15 października.

Obecnie wiek emerytalny jest stopniowo wydłużany do 67 lat. Kobiety osiągną go w 2040 r., mężczyźni w 2020. W Sejmie trwają prace nad przywróceniem stanu sprzed zmiany wprowadzonej przez rząd PO-PSL i obniżeniem wieku emerytalnego do 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn. (PAP)

mzb/ wkt/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (35)

dodaj komentarz
~emil
to jest nieprawda ,że obniżenie wieku emerytalnego powoduje reperkusje gospodarcze nowszy pojazd może więcej tak samo i z ludzmi
~Iwona
Średnia długość życia zwiększa się dzięki zmniejszonej umieralności dzieci, w porównaniu do poprzednich dekad a nie dzięki dłuższemu niby życiu. Słowo klucz ŚREDNIA.
~klamka667
Nie czujecie sie traktowani jak bydlo? Wiek produkcyjny, poprodukcyjny.
~zbychstary
Strach momyśleĆ. Wkrótce osiągniemy biblyjny średni wiek (np. 200 lat- w 2200 roku). Co za zapobiegliwośĆ ze strony władz ZUS-u. CZęśĆ obywateli PR się uwłaszczyła. Co ich obchodzą emerytury.
~gość
A podobno statystycznie długość życia Polaków obniżyła się ostatnio o 2 miesiące.
~zawiedziony
Prezes GUS mianowany przez Beatę Szydło jeździ po Polsce i straszy obniżeniem (przywróceniem!) wieku emerytalnego? To jakaś paranoja, szczyt obłudy PIS-u. To była główna obietnica Prezydenta Dudy ... A GUS to główni "specjaliści" od wydłużania tzw. wieku dożycia na emeryturze, który to parametr obniża Prezes GUS mianowany przez Beatę Szydło jeździ po Polsce i straszy obniżeniem (przywróceniem!) wieku emerytalnego? To jakaś paranoja, szczyt obłudy PIS-u. To była główna obietnica Prezydenta Dudy ... A GUS to główni "specjaliści" od wydłużania tzw. wieku dożycia na emeryturze, który to parametr obniża należne emerytury pod pretekstem wydłużania się życia Polaków.
~Tomeczek_888
Pan Rozkrut nie będzie już żył w 2050 roku więc po się martwi, tego nie rozumiem.
~spoko
Prognozy GUS tyle samo warte co te z 1850 roku, przewidujące wzrost do 1950 takiej ilości dorożek , że ulice będą zasłane końskim łajnem. Nie przewidzieli motoryzacji biedaki. Tempo przemian spowodowało, że dzisiaj prognozy na 30 lat są bezsensu.
~yield
Należy przestać udawać, że ten system się bilansuje. Taki system, że obecni się składają na emerytów był dobry za czasów Bismarcka, gdy emerytów było mniej i żyli ķrótko, a prawda o takim systemie jest taka, że on był po to żeby finansować zbrojenia, a teraz żeby politycy mieli się czym bawić (albo inaczej Należy przestać udawać, że ten system się bilansuje. Taki system, że obecni się składają na emerytów był dobry za czasów Bismarcka, gdy emerytów było mniej i żyli ķrótko, a prawda o takim systemie jest taka, że on był po to żeby finansować zbrojenia, a teraz żeby politycy mieli się czym bawić (albo inaczej żeby mieli za co się bawić). Czas zmienić ten system i zabrać swoją kasę ze wspólnego worka.
~Europejczyk
Nie musi się bilansować. Po to mamy swoje Państwo aby dbało o poziom życia obywateli. System emerytalny jest solidarnościowy i może być zasilany z różnych źródeł, nie tylko ze składek. Patologią było to że Balcerowicz zadłużał i likwidował dochodowe przedsiębiorstwa a pracowników wysyłał na emerytury w wieku Nie musi się bilansować. Po to mamy swoje Państwo aby dbało o poziom życia obywateli. System emerytalny jest solidarnościowy i może być zasilany z różnych źródeł, nie tylko ze składek. Patologią było to że Balcerowicz zadłużał i likwidował dochodowe przedsiębiorstwa a pracowników wysyłał na emerytury w wieku 50 lat. Kredyt na produkcję kosztował 60% rocznie i więcej.

Powiązane: Rząd majstruje przy emeryturach

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki