Szczurek: Nie stać nas na podniesienie kwoty wolnej

Podwyżka kwoty wolnej od podatku do 8000 zł jest "nie do udźwignięcia" w budżecie na 2016 rok - powiedział minister finansów Mateusz Szczurek.

(EastNews)

W opublikowanym w środę wywiadzie dla PAP, prezydent elekt Andrzej Duda powiedział, że kwota wolna od podatku powinna zostać jak najszybciej podniesiona do co najmniej ośmiu tysięcy zł. Prezydent elekt wyraził nadzieję, że w kolejnych latach kwota wolna będzie podnoszona.

"Wielokrotnie wypowiadałem się na temat fetyszyzacji kwoty wolnej od podatku. Obecnie blisko 1/3 Polaków nie płaci PIT, mamy szereg zwolnień z podatku, a nawet wśród płatników PIT jest kilkanaście procent osób, które płaci zerowy podatek" - powiedział Szczurek w radiu TOK FM.

"Projekt podniesienia kwoty wolnej do 8000 zł demoluje finanse samorządów i NFZ. Jest on absolutnie nie do udźwignięcia w budżecie na 2016. Nas po prostu na to nie stać. Taki ruch powoduje, że korzystają na tym szczególnie ci lepiej zarabiający. Dlatego jest to nieefektywna metoda budowy progresywności podatków" - dodał.

Minister Szczurek powiedział, że wg. szacunków MF podniesienie kwoty wolnej od podatku do 8000 zł to koszt dla budżetu na poziomie 8000 zł.

Podczas lipcowej konwencji programowej PiS ogłosiło, że priorytetem partii jest program rodzinny, czyli 500 zł na drugie i kolejne dziecko.

"Każda propozycja musi być umocowana w realiach budżetowych. Te pieniądze się nie mieszczą w regule wydatkowej i nie mieszczą się w budżecie na 2016 rok" - ocenił minister finansów.

Dodał, że jest zwolennikiem wprowadzenia minimalnej stawki za godzinę pracy.

"Jestem za rozwiązaniem wprowadzającym minimalną stawkę za godzinę pracy" - powiedział.

Zapytany czy w rządzie toczą się prace nad taką regulacją, minister Szczurek odmówił komentarza. (PAP)

kam/ asa/

Źródło: PAP Biznes

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~123

W krajach cywilizowanych ludzie biedni nie płacą PIT-u.Do tego służy właśnie kwota wolna.
W Banana Republic of Poland kwotę wolną zamrożono w ostatnich 7 latach. I teraz mamy ją na poziomie krajów wschodzących. Przed wyborami trzoda polityczna (ODERWANA OD ŻYCIA PRZECIĘTNEGO OBYWATELA) przypomniała sobie że jest coś takiego jak kwota wolna od podatku.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 3 ~Zeus

"Minister Szczurek powiedział, że wg. szacunków MF podniesienie kwoty wolnej od podatku do 8000 zł to koszt dla budżetu na poziomie 8000 zł."

Jeżeli minister tak powiedział to taka zmiana jak najbardziej się opłaca. Ale prawdopodobniej jest to brak znajomości matematyki na poziomie podstawówki w ministerstwie, lub co bardziej prawdopodobne błąd w artykule.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 6 ~Nazebo

Niech mi teraz Szczurek powie kim jest ta 1\3 nie płacąca podatkow? Niech zgadne ludzie o najniższych dochodach ? Absolutne NIE ! Są to osoby pracujace na tzw. Działalność gospodarczą oni sobie grają kosztami i nie muszą płacić wcale podatku min. Odliczają Sobie paliwo od samochodu ,ZuS płacą najniższy bo po co ? Private Banking im zrobi 3x lepsze oszczędnośc, ktore pewnie tez wrzuca w kosztyi .... Mydlenie oczu przez Pana Ministra nic więcej. Brak klasy średniej doprowadzi nas do sytuacji jaka jest w Grecji.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
5 6 ~ja

to zacznij prowadzić działalność gospodarczą :) fajnie sie klepie, ale swoim podejsciem chcesz miec lepiej na zasadzie czy sie stoi czy sie lezy, piec tysiaczkow sie nalezy.

! Odpowiedz
3 0 ~Aleks odpowiada ~ja

Kolego jak tak narzekasz na wielki trud prowadzenia działalności to po prostu ją zamknij. Niestety duża część tzw. przedsiębiorców to albo drobne cwaniaczki albo nieudacznicy. Prowadzenie działalności ma przynosić zysk i dochody na minimum średnim poziomie po opłaceniu wszystkich zobowiązań również tych podatkowych. Jeśli tak nie jest to firma jest źle zarządzana. Podam Ci kolego dwa skrajne przypadki z mojego otoczenia. Pierwszy firma 2 osobowa (właściciel i jeden pracownik) koszty miesięczne około 15000 dochód miesięczny około 40000 z tendencją wzrostową od wielu miesięcy. W kosztach jakie podałem 10000 to wynagrodzenie pracownika rozbite na 3000 płacy zasadniczej 7000 premii. Przykład drugi Firma 5 osobowa (1 właściciel 4 pracowników) koszty miesięczne około 9000 dochód miesięczny około 12000 w tym pracownicy na umowach śmieciowych. I ten drugi przykład to jest totalny wyzysk i brak dobrego zarządzania firmą

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~polak2 odpowiada ~Aleks

nie trzeba doradcy jeden ma kokosy drugi klepie bidę ale nie ma wyjścia ?nie ma gdzie sie zatrudnić..............jeden mieszka na wsi drugi w Warszawie ,nie wszyscy mogą mieszkać np.blisko KGHM i zarabiać krocie bo nie ma tyle etatów............

! Odpowiedz
0 1 ~Nazebo odpowiada ~ja

Mi nie chodzi o prowadzenie działalności gospodarczej jako takiej tylko jako pracownik np. banku zamiast na umowę o pracę jesteś zatrudniony na podstawie samozatrudnienia dzięki czemu możesz płacić mniej podatku dochodowego i 2 próg podatkowy Ciebie nie obchodzi ,ale co ja wiem :P.

! Odpowiedz
0 0 ~Sk

To sa ci co pracuja na czarno w szarej strefie.

! Odpowiedz
0 0 ~Trzezwy odpowiada ~Nazebo

Akurat banki jo chyba jedyne nie robia takich manewrow i nie zatrudniaja na dg. Reszta rynku tych uczciwszych od bankow dobrze jak wogole proponuje zatrudnienie na dg bo albo to jest smieciowka albo na czarno

! Odpowiedz
1 0 ~PBG

To zaluz dzialalnosc gospodarcza i tez ne bedziesz musial placic podatkow .Taki matolow to na peczki w polskiej rzeczywistosci .

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalendarium przedsiębiorcy

Brak wydarzeń

Kalkulator odsetek

Aby obliczyć wartość odsetek, podaj kwotę zaległości oraz zakres dat.

? Odsetki ustawowe nalicza się od dnia, gdy zobowiązanie staje się wymagalne. Jeżeli spłata miała nastąpić 10-tego, to odsetki naliczane są od 11-tego.
? Data kiedy zobowiązanie będzie regulowane. Jeżeli przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, to należy wpisać datę pierwszego kolejnego dnia roboczego.
? Stawkę obniżoną do wysokości 75% stawki podstawowej stosuje się tylko do zaległości powstałych po 1 stycznia 2009 roku. Odsetki w obniżonej stawce pobiera się, gdy podatnik złoży korektę zeznania i w ciągu 7 dni od niej wpłaci zaległość.