Syria: około 100 cywilów zginęło w atakach lotniczych

Około 100 cywilów zginęło w sobotę w wyniku ataków, najprawdopodobniej rządowych i rosyjskich sił powietrznych, na kontrolowane przez rebeliantów miasta Aleppo i Idlib w północnej Syrii - poinformowały zachodnie agencje, powołując się na lokalne źródła.

(fot. Abdalrhman Ismali / FORUM)

Francuska agencja AFP podała za Syryjskim Obserwatorium Praw Człowieka, że w nalotach na miasto Idlib zginęło co najmniej 58 cywilów, w tym 13 kobiet i 13 dzieci, a ponad 90 zostało rannych. Samoloty zbombardowały m.in. pełen ludzi targ.

Obserwatorium nie było w stanie zidentyfikować samolotów, ale przypomniało, że do tej pory miasto Idlib i prowincję o tej samej nazwie regularnie atakowały syryjskie siły powietrzne i rosyjskie lotnictwo.

Jeden z mieszkańców i ratownicy mówili wcześniej, że ataku z powietrza dokonały rosyjskie odrzutowce, które - jak mówili - można zidentyfikować po tym, że latają wysoko w przeciwieństwie do syryjskich śmigłowców, które atakują z niższego pułapu.

Celem licznych nalotów było w sobotę także miasto Aleppo. Jak poinformowała niemiecka agencja dpa, powołując się na lokalną organizację niosącą pomoc ofiarom wojny, zginęły tam co najmniej 42 osoby. Wśród ofiar są także dzieci. Wielu rannych jest w stanie krytycznym. Według rebeliantów siły rządowe atakowały Aleppo ze śmigłowców, miasto bombardowały także odrzutowce syryjskie lub rosyjskie.

Ataki lotnicze nasiliły się przed wejściem w życie porozumienia w sprawie rozejmu w Syrii, zawartym przez USA i Rosję. W nocy z piątku na sobotę w Genewie szefowie dyplomacji obu krajów, John Kerry i Siergiej Ławrow, uzgodnili "wstrzymanie wszelkich wrogich działań" w Syrii poczynając od wschodu słońca w poniedziałek, 12 września.

Według planu przedstawionego przez ministrów, rząd Syrii nakaże podległym mu oddziałom wstrzymanie działań bojowych w określonych rejonach kontrolowanych przez opozycję.

Kerry wyjaśnił, że syryjski reżim miałby wstrzymać bombardowanie terenów będących pod kontrolą opozycji, z wyjątkiem sektorów będących w rękach dżihadystów.

Syryjskie władze zatwierdziły w sobotę amerykańsko-rosyjskie porozumienie w sprawie rozejmu. (PAP)

sp/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 ~bumbum

Tak bardzo, że "umiarkowane" proamerykańskie grupy zbrojne obcinają głowy, a legalne rząd Syrii oskarżany jest o całe zło. Wiemy jak to było z Irakiem i Libią. Może niech tam USraelcy zbrodniarze rozliczą się z efektów, a potem zaczną oskarżać.

! Odpowiedz
0 8 ~aristo

"Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka", to po prostu zaplecze małego londyńskiego sklepiku prowadzonego przez syryjskiego opozycjonistę. Każdy może sobie takie założyć. "Obserwatorium" jednak pasuje Zachodnim mediom, bo podaje to co by chcieli usłyszeć. Wiadomości z zaplecza trudno by nazwać obiektywnymi, skoro podawane są tylko jednej ze stron konfliktu syryjskiego (anty-Asadowskiej), a jak mawia prawo rzymskie, nikt nie może być sędzią we własnej sprawie.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 3 ~silvio_gesell

Co to za bzdury, francuzi też bombardują Syrię.
http://www.altair.com.pl/news/view?news_id=17004

! Odpowiedz
0 2 ~wak

Wojna w Syri skończy się jak wszyscy syryjczycy wylądują w NIemczech na socjalu

! Odpowiedz
0 0 ~bumbum odpowiada ~wak

a Izrael zajmie kolejne tereny Syrii. Przecież o to chodzi.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% VI 2019
PKB rdr 4,7% I kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,3% VI 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 057,82 zł V 2019
Produkcja przemysłowa rdr -2,7% VI 2019

Znajdź profil