REKLAMA

Sunex chce w '21 dalej zwiększać sprzedaż; planuje inwestycję za ok. 10 mln zł (wywiad)

2021-03-03 13:10
publikacja
2021-03-03 13:10

Sunex, producent i dystrybutor rozwiązań OZE, chce w tym roku kontynuować wzrost przychodów. Jednym z priorytetów jest budowa nowych kanałów sprzedaży - poinformował PAP Biznes prezes Romuald Kalyciok. Spółka szuka finansowania dla inwestycji szacowanej na ok. 10 mln zł, rozważa m.in. emisję akcji.

"Chcemy w tym roku zrealizować dalszy wzrost sprzedaży. Pomogą nam w tym ukończone w ubiegłym roku inwestycje. Liczymy też na zwiększenie przychodów na rynku w Polsce" - powiedział PAP Biznes prezes Kalyciok.

"W tym roku będziemy koncentrować się na zwiększaniu rozpoznawalności oraz budowaniu kanałów sprzedaży. Pokładamy też nadzieję w rynku niemieckim, chcemy w większym stopniu wykorzystać nasz zakład w Niemczech" - dodał.

Sunex jest bardzo zadowolony z ubiegłego roku. Z szacunków spółki wynika, że narastająco, po czterech kwartałach 2020 roku, przychody ze sprzedaży wyniosły 84,7 mln zł, co oznacza wzrost o ponad 36 proc. rdr.

"Patrząc od strony technicznej, udało nam się zakończyć inwestycję w rozwój produktów, które mogą współpracować z pompami ciepła: zasobników c.w.u. i buforów. To produkcja w systemie bardzo zrobotyzowanym, zautomatyzowanym" - powiedział prezes.

"To był też udany rok pod względem finansowym. Z szacunków wynika, że obroty spółki wzrosły o ok. 36 proc. Z jednej strony, pewien efekt przyniosły zakończone w poprzednich latach wdrożenia produktowe. Z drugiej strony, nie odczuliśmy wywołanego pandemią zamieszania na rynku dostaw, głównie z Azji. My produkujemy na rynki zachodnie i mamy tam też dostawców. W dużej mierze tam realizowaliśmy zakupy, a problemy na Zachodzie pojawiły się dopiero w drugiej połowie roku. Mieliśmy więc czas na zmianę łańcuchów dostaw i przeszliśmy ten trudny okres suchą stopą" - dodał Kalyciok.

Jak poinformował, eksport, głównie na rynki zachodnie, stanowi ok. 60 proc. sprzedaży. Spółka sprzedaje m.in. do Niemiec, Austrii, Szwajcarii, Francji, na rynki skandynawskie i nadbałtyckie.

Prezes Suneksu ocenił, że rynek OZE w Polsce jest jeszcze stosunkowo młody.

"Na rynkach zachodnich rozwiązania OZE to już standard. W Polsce rynek ten jest stosunkowo młody, dopiero się otwiera. To ciągle rynek ceny, a nie jakości, dlatego dominują produkty azjatyckie. Chcemy zaproponować rozwiązania wysokiej jakości, lecz dostosowane do cenowych realiów polskiego rynku. Przygotowujemy też nowe kanały sprzedaży, w tym internetowe. Musimy zainwestować w marketing i popracować nad rozpoznawalnością, bo w kraju jesteśmy jeszcze mało znani. To jeden z priorytetów na ten rok" - powiedział.

Jak zauważył, w Polsce rynek rozwiązań OZE kojarzy się jedynie z panelami fotowoltaicznymi.

"W naszej firmie fotowoltaika to tylko część produkcji. Nasz asortyment jest dużo większy i różnorodny. Produkujemy np. pompy ciepła i cały system magazynowania energii, systemy sterowania, systemy mocowania fotowoltaiki, kolektory słoneczne. Nawet jeśli w Polsce nie ma dofinansowania, czy mody na jakiś wąski segment, to my i tak zwiększamy sprzedaż dzięki eksportowi" - powiedział.

Wskazał, że spółka może skorzystać na zmianach w programie "Mój Prąd".

"Rząd planuje wznowić program +Mój Prąd+ w nowej formule. Wskazuje na prosumenckie zużycie energii, pompy ciepła i magazyny energii. Upatrujemy tu swoich szans, bo mamy te produkty w ofercie, sprzedajemy je już od kilku lat na rynki zachodnie" - powiedział Kalyciok.

Pytany, czy spółka rozważa akwizycje, odpowiedział: "Nie myślimy o przejęciu spółki produkcyjnej, bo w Polsce nie ma firm, które uzupełniłyby naszą ofertę. Mamy bardzo szeroki zakres produktów - od zasobników, poprzez kolektory, pompy ciepła. Szukamy jednak nowych możliwości sprzedażowych, więc jesteśmy zainteresowani nowymi kanałami sprzedaży, ewentualnym przejęciem np. dystrybutorów".

Sunex ma w planach inwestycję, której koszt szacuje na ok. 10 mln zł.

"Idziemy również w kierunku rozwoju działu badawczo-rozwojowego, dzięki któremu możemy wprowadzać na rynek nowe produkty. W ubiegłych dwóch latach zainwestowaliśmy kwotę 18 mln zł, w większości w otwarcie nowej części produkcyjnej. W tym roku chcemy zainwestować ok. 10 mln zł w nową technologię automatyzacji procesów wytwarzania, magazynowania oraz zarządzania produkcją wyrobów wykorzystywanych w urządzeniach OZE. Za wcześnie jeszcze jednak na szczegóły" - powiedział prezes.

"Szukamy finansowania tej inwestycji. Będziemy chcieli ubiegać się o dofinansowanie w ramach programów unijnych, rozmawiamy z bankami. Badamy różne opcje. Rozważamy też emisję akcji. Chcielibyśmy zapewnić sobie te środki w kwietniu, maju" - dodał.

Jak poinformował prezes Kalyciok, Sunex chce pozostać spółką dywidendową. Zastrzegł jednak, że ostateczna decyzja w sprawie ewentualnej dywidendy za 2020 rok zostanie podjęta na najbliższym walnym zgromadzeniu.

Za 2019 rok spółka wypłaciła w formie dywidendy 405,8 tys. zł, czyli 0,10 zł na akcję. Zysk netto w 2019 roku wynosił blisko 3,5 mln zł.

"Wstępne wyniki za 2020 rok są satysfakcjonujące, ale jesteśmy jeszcze w trakcie badania księgowego. Myślę, że pokażemy wzrost rentowności" - powiedział prezes.

Sunex jest producentem i dystrybutorem rozwiązań opartych o odnawialne źródła energii. Firma powstała w 2002 roku w Raciborzu. Oferuje m. in.: pompy ciepła, kolektory słoneczne, termosyfony, systemy montażowe, systemy połączeniowe, zasobniki, grupy pompowe, stacje wymiany ciepła, regulatory solarne.

Spółka zadebiutowała na rynku regulowanym GPW w 2015 roku. Wcześniej jej akcje były notowane na rynku NewConnect.

Kapitalizacja Suneksu wynosi obecnie ponad 130 mln zł. Od początku tego roku kurs spółki wzrósł o ok. 30 proc.

Anna Pełka (PAP Biznes)

pel/ osz/

Źródło:PAP Biznes
Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1200 zł premii!

Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1200 zł premii!

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki