REKLAMA

Statek VSS Unity z Richardem Bransonem odbył udany lot do granicy z kosmosem

2021-07-11 17:52
publikacja
2021-07-11 17:52
Statek VSS Unity z Richardem Bransonem odbył udany lot do granicy z kosmosem
Statek VSS Unity z Richardem Bransonem odbył udany lot do granicy z kosmosem
fot. JOE SKIPPER / / FORUM/Reuters

Należący do koncernu Virgin Galactic statek VSS Unity z miliarderem Richardem Bransonem na pokładzie dotarł w niedzielę do granicy między atmosferą ziemską i kosmosem w ramach pierwszego pełnego lotu załogowego tej maszyny.

Samolot kosmiczny o napędzie rakietowym wystartował tego dnia rano z powietrza po wyniesieniu go na wysokość 13 km przez specjalny statek złożony z dwóch połączonych samolotów. Stamtąd VSS Unity odbył lot na granicę atmosfery ziemskiej 88 km nad Ziemią.

Miliarder wraz z dwoma pilotami i trzema innymi członkami załogi spędził w stanie nieważkości około 4 minut, po czym zaczął schodzenie do lądowania w porcie kosmicznym Virgin Galactic w hrabstwie Sierra w stanie Nowy Meksyk.

Był to pierwszy lot maszyny z pełną załogą. Wcześniej statek odbył trzy udane załogowe loty testowe.

Samolot pasażerski Virgin Galactic VSS Unity, przenoszony przez dwukadłubowy odrzutowiec VMS Eve, startuje z miliarderem i przedsiębiorcą Richardem Bransonem oraz jego załogą w lot na granicę kosmosu w Spaceport America w pobliżu Truth or Consequences w Nowym Meksyku, 11 lipca 2021 r. (fot. JOE SKIPPER / FORUM/Reuters)

70-letniemu Bransonowi, twórcy koncernu Virgin, udało się w ten sposób wyprzedzić innego miliardera i konkurenta w kosmicznym wyścigu, założyciela Amazona Jeffa Bezosa, który też ma odbyć lot suborbitalny na pokładzie swojej rakiety New Shepard. "To było doświadczenie mojego życia" - oznajmił Branson z pokładu maszyny.

Wyścig miliarderów stanowi przetarcie nowego szlaku dla turystyki kosmicznej, z której dotąd skorzystało jedynie kilka osób. Virgin Galactic ma zacząć komercyjne loty w przyszłym roku, po dokonaniu kolejnych trzech lotów testowych. Firma nie narzeka na brak zainteresowania, bo według doniesień swoje miejsca na pokładzie zarezerwowało - za kwotę ok. 250 tys. dolarów - już kilkuset chętnych.

Samolot pasażerski Virgin Galactic VSS Unity, przewożący miliardera Richarda Bransona i jego załogę, schodzi w dół po osiągnięciu granicy kosmosu nad Spaceport America w pobliżu Truth or Consequences w Nowym Meksyku, USA, 11 lipca 2021 r. (fot. JOE SKIPPER / FORUM/Reuters)

Firma Bezosa Blue Origin już 20 lipca ma wynieść - obok samego miliardera i jego brata - swojego pierwszego kosmicznego turystę, który za bilet zapłacił 28 mln dolarów. Przed startem Bransona przedstawiciele Blue Origin zwracali uwagę, że w odróżnieniu od lotu New Shepard, lot VSS Unity nie przekroczy tzw. linii Karmana, jednej z umownych granic między atmosferą i przestrzenią kosmiczną, znajdującą się 100 km nad Ziemią. Linia Karmana uznawana jest przez NASA, podczas gdy siły powietrzne USA granicę wyznaczają na poziomie 50 mil, tj. 80,46 km.

Podczas niedzielnego startu wśród widzów był też inny uczestnik wyścigu miliarderów, Elon Musk. Jego firma SpaceX w 2023 roku planuje komercyjny lot na orbitę Księżyca, zaś we wrześniu tego roku - pierwszy w pełni cywilny załogowy lot na orbitę okołoziemską.

Z Waszyngtonu Oskar Górzyński (PAP)

osk/ ap/

Źródło:PAP
Tematy
​Otwórz Konto z Kartą Otwartą na Dzisiaj i ciesz się nią bezpłatnie!

​Otwórz Konto z Kartą Otwartą na Dzisiaj i ciesz się nią bezpłatnie!

Advertisement

Komentarze (5)

dodaj komentarz
dzn7yw
Kiedy wprowadzą normę EURO6 na takie zabawki? Ten lot bardziej zatruł atmosferę niż 100 samochodów turbodiesel przez cały swój żywot.
ja3
Taki wyścig spod świateł, tylko inny budżet i inne zabawki. Zabawne, że w tym wieku jeszcze im się chce.
zenonn
Prawie żaden mężczyzna nie wyrasta jednak z marzeń o byciu superbohaterem.
„Zazwyczaj chłopiec staje się mężczyzną, który swoje zabawki zamienia na nowoczesne gadżety” – twierdzi Bill Adler, autor książki pt. „Duzi chłopcy i ich zabawki. Poznaj mężczyznę po jego gadżetach”. Trudno nie zgodzić się
Prawie żaden mężczyzna nie wyrasta jednak z marzeń o byciu superbohaterem.
„Zazwyczaj chłopiec staje się mężczyzną, który swoje zabawki zamienia na nowoczesne gadżety” – twierdzi Bill Adler, autor książki pt. „Duzi chłopcy i ich zabawki. Poznaj mężczyznę po jego gadżetach”. Trudno nie zgodzić się z tym zdaniem, obserwując dziewczynki, które w wieku nastoletnim na bok odkładają lalki, natomiast chłopcy swoje proce zamieniają na podręczne konsole do gry, a metalowe autka na samochody po tuningu. O ile z pozoru wydawać by się mogło, że są to rzeczy niezbędne, w rzeczywistości gadżety im bardziej są wymyślne i „pomocne”, tym często okazują się drogie i… bezsensowne.
vonmisses
E, w ramach promocji w sierpniu niech obaj zrobią prawdziwy wyścig. Kto pierwszy po osiągnięciu orbity na wysokości 100 km okrąży Ziemię :) I nie wolno się przepychać!
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)

Powiązane: Kosmos: przemysł, loty, badania

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki