REKLAMA
ZAGŁOSUJ

Spychalski: Prezydent jest zadowolony z każdego rozwiązania, które realnie pomaga osobom z kredytami w obcych walutach

2019-07-06 11:07
publikacja
2019-07-06 11:07

Prezydent jest zadowolony z każdej ustawy, każdego rozwiązania, które pomaga realnie osobom z kredytami w obcych walutach - mówił w sobotę rzecznik prezydenta Błażej Spychalski. Stwierdził, że w kwestii kredytów we frankach olbrzymią rolę do odegrania mają polskie, ale też europejskie, sądy.

fot. Jakub Szymczuk / / Kancelaria Prezydenta RP

Sejm uchwalił na ostatnim posiedzeniu nowelizację ustawy o wsparciu kredytobiorców. Projekt noweli prezydent złożył w Sejmie latem 2017 r.

Nowela zakłada m.in. uelastycznienie zasad udzielania pomocy z tzw. Funduszu Wsparcia tym posiadaczom kredytów (nie tylko walutowych, ale także złotowych), którzy są w trudnej sytuacji. Pomoc będzie większa i będzie udzielana dłużej, niż zakładała to pierwotna ustawa uchwalona w 2015 roku. Przed sejmowym głosowaniem całości noweli przyjęto poprawki klubu PiS, które wykreśliły z s nowych przepisów tzw. Funduszu Konwersji, na który miały się składać banki, a z którego finansowano by przewalutowanie kredytów.

Spychalski, pytany w sobotę w radiowej Trójce, czy prezydent jest zadowolony z ostatecznego kształtu nowelizacji, której projekt złożył, podkreślił, że "prezydent jest zadowolony z każdej ustawy i każdego rozwiązania, które pomaga realnie osobom, mającym zaciągnięte kredyty w obcych walutach".

"Bo tutaj mówimy (...) nie tylko o kredytach denominowanych we franku szwajcarskim, ale także o kredytach denominowanych w innych walutach zagranicznych. Tak oczywiście, każdy projekt który pomaga ludziom w trudnej sytuacji jest dobrym rozwiązaniem" - powiedział Spychalski.

Prezydencki minister zaznaczył przy tym, że w kwestii kredytów frankowych "olbrzymia rola jest polskich sądów, zresztą nie tylko polskich, bo w niedługim czasie ma zapaść też wyrok TSUE w tej sprawie". "Sądownictwo głównie polski, ale także sądownictwo europejskie, w tym zakresie ma gigantyczną rolę do odegrania i ta rola rzeczywiście wzrasta i zapada coraz więcej wyroków bardzo korzystnych dla osób, które te kredyty w obcych walutach zaciągnęły" - mówił.

Gol dla banków we frankowym meczu na wulkanie

Wykreślenie z przyjętej przez Sejm ustawy frankowej zapisów o Funduszu Konwersji to zdecydowane zwycięstwo sektora bankowego, który argumentował, że rozwiązanie to jest niesprawiedliwe (bo jawnie dzieli kredytobiorców na „walutowych” i „złotowych”) oraz budzi wątpliwości natury prawnej. Nie ma jednak co ukrywać, że banki oraz ich akcjonariusze po prostu nie chcieli zrzucać się na utworzenie specjalnej, szacowanej na 2,5 mld zł w skali roku puli. Euforii w sektorze jednak nie ma - w dniu uchwalania ustawy giełdowy indeks WIG-Banki niemal stał w miejscu (-0,01 proc).

Sami frankowcy mogą czuć się zawiedzeni, ponieważ w oczach nikną obietnice składane przez polityków w czasie kampanii wyborczej. Jak się okazało, do ich realizacji nie wystarczy płomienne i pełne wielu celnych uwag przemówienie – potrzeba jeszcze przeprowadzenia długiego, żmudnego i pełnego pułapek procesu legislacyjnego. Otwartą ścieżką dla frankowców wciąż pozostają sądy (kolejne ważne sprawy opisujemy i gromadzimy pod wspólnym szyldem „Frankowcy w sądach”), w których banki nie zawsze wygrywają, co pokazał ostatnio Sąd Najwyższy. Warto także czekać na wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE, który zapaść ma jeszcze w lipcu, który może poważnie uderzyć w interesy banków.

Temat kredytów frankowych nie rozpala już politycznych emocji równych tym z czasów poprzedniej kampanii wyborczej. Nie wydaje się też, aby politycy szczególnie pochylali się nad nim przed kolejnymi wyborami. Jak wynika z wyliczeń KNF, problem kredytów frankowych będzie malał z roku na rok – za 8 lat zadłużenie dłużników spadnie o połowę. Wszystkie te przewidywania może oczywiście zmienić kolejny wystrzał kursu franka – chociaż obecnie się na to nie zanosi, to niczym w przypadku uśpionego wulkanu, nigdy nie można być pewnym, że katastrofa się nie powtórzy. Nawet jeżeli kolejna erupcja nie wywróci polskiego systemu bankowego, to dla poszczególnych rodzin będzie to duże wyzwanie.

Michał Żuławiński, analityk Bankier.pl

Bezpośrednio przed sejmowym głosowaniem nad nowelizacją ustawy o wsparciu kredytobiorców poprawki zakładające wykreślnie Funduszu Konwersji ostro krytykowała opozycja. "To biała flaga prezydenta, to biała flaga rządu wobec osób, które zaciągnęły kredyty frankowe" - powiedziała Krystyna Skowrońska (PO-KO). Według opozycji poprzez wykreślenie tzw. Funduszu Konwersji, wyrzucono "pół ustawy". "Konwersja cały czas budziła kontrowersje, a poza tym była również źle oceniana przez samych frankowiczów" - mówił z kolei PAP sprawozdawca projektu poseł Tadeusz Cymański (PiS) wyjaśniając powody złożenia poprawek. Ostatecznie Fundusz Konwersji, na podstawie przyjętych w czwartek poprawek, w całości zniknął z ustawy

Pomoc osobom, które zaciągnęły kredyty we frankach szwajcarskich, była jedną z obietnic Andrzeja Dudy złożonych w kampanii wyborczej 2015 r. - prezydent zgłosił w sumie trzy projekty dotyczące tej kwestii. Innym z postulatów wyborczych było Dudy podwyższenie kwoty wolnej od podatku do 8 tys. zł.

Zapytany w sobotę co kwestią kwoty wolnej od podatku, Spychalski powiedział, że zmiany, które zachodzą w Polsce w ciągu ostatnich czterech lat "w radykalny sposób poprawiają sytuację Polaków".

"Natomiast oczywiście nie wszystko jeszcze udało się zrealizować, nie wszystko zakończyło się sukcesem i potrzeba oczywiście jeszcze czasu żeby pewne zmiany wprowadzić. Natomiast przy tej skali zmian, które zostały w ostaniem czasie przeprowadzone naprawdę uważam, że nastąpiło bardzo dużo, bardzo oczekiwanych przez Polaków zmian, a kwota wolna od podatku z całą pewnością będzie wzrastała" - powiedział Spychalski.

Stwierdził też, że "jeśli chodzi o obietnice prezydenta, które były składane w 2014 i 2015 roku, niemal wszystkie zostały zrealizowane". "Jedną z najważniejszych, o ile nie najważniejszą obietnicą złożoną przez prezydenta było przywrócenie poprzedniego, podniesionego przez PO i PSL wieku emerytalnego. To był projekt przygotowany i przedstawiony Sejmowi RP przez prezydenta. Parlament przytłaczającą większością głosów ten projekt przyjął" - powiedział. (PAP)

autor: Magdalena Jarco

maja/ mok/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto w mBanku i zgarnij do 300 zł

Otwórz konto w mBanku i zgarnij do 300 zł

Komentarze (1)

dodaj komentarz
marekrz
Jedyna nadzieja w sądach.

Powiązane: Życie z frankiem

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki