Spóźnione przelewy, zamknięte oddziały. Utrudnienia w bankach na święta i Nowy Rok

Klientów większości banków w końcówce grudnia czeka sporo utrudnień. Nie dość, że przelewy będą dochodziły z opóźnieniem, a odziały pracują w skróconych godzinach, to kilka instytucji zapowiedziało przerwy techniczne. Sprawdziliśmy, jak w Wigilię, święta i Nowy Rok pracują banki.

Przerwy techniczne w bankach - Święta i Nowy Rok 2018
Przerwy techniczne w bankach - Święta i Nowy Rok 2018 (fot. lucadp / YAY Foto)

Wigilia, Sylwester, święta - kiedy dojdzie przelew?

Już na tydzień przed Wigilią Krajowa Izba Rozrachunkowa wydała komunikat, w którym uświadamia, że w okresie świąteczno-noworocznym system rozliczeń międzybankowych Elixir nie będzie działał przez 3 dni. Oznacza to, że 25 i 26 grudnia oraz 1 stycznia środki przesyłane między kontami bankowymi nie będą rozliczane, stanie się to dopiero w kolejnych dniach roboczych.

W dniach 24 i 31 grudnia, czyli w Wigilię Bożego Narodzenia i w Sylwestra, odbędą się dwie sesje rozliczeniowe w Elixirze. Klienci banków powinni mieć na uwadze, że przelewy zlecone w Wigilię i Sylwestra po godzinie 13:30 zostaną zaksięgowane dopiero w ramach pierwszej porannej sesji w dniu roboczym następującym po tych dniach, czyli odpowiednio 27 grudnia i 2 stycznia. Zbyt długie zwlekanie z przelewem spowoduje, że zdefiniowani przez nas odbiorcy nie otrzymają środków tak szybko, jak zwykle.

Ratunkiem dla osób, które muszą w krótkim czasie przesłać pieniądze mogą być przelewy natychmiastowe, dzięki którym środki są księgowane na kontach w sekundach, 24 godziny na dobę, przez 7 dni w tygodniu i 365 dni w roku.

Należy również pamiętać, że inaczej niż w przypadku zwykłych przelewów internetowych, natychmiastowe mogą częściej wiązać się z limitami kwotowymi dla pojedynczych transakcji i opłatami. Warunkiem, by odbiorca otrzymał środki w tym przyspieszonym trybie jest, by i jego bank korzystał z obsługującego przelewy natychmiastowe systemu Express Elixir.

Bez przeszkód w okresie świąteczno-noworocznym będzie natomiast działał system Euro Elixir, odpowiadający za rozliczanie transakcji w euro. Operacje będą rozliczane w ciągu standardowych sześciu sesji.

Przerwy w bankach

Oprócz zmian związanych z rozliczaniem operacji, banki skracają też godziny pracy placówek, obsługę na infolinii czy poprzez czaty. Sprawdziliśmy, na jakie utrudnienia muszą przygotować się klienci poszczególnych banków.

(Bankier.pl)

Alior Bank

O zmianach obowiązujących 31 grudnia poinformował swoich klientów także Alior Bank. Wśród nich można znaleźć m.in. skrócenie godzin pracy oddziałów do godz. 14.00, skrócenie działania rynku Forex do godz. 14.00 czy zmianę godzin zawierania transakcji skarbowych z dealerem (od godz. 9.00 do godz. 13.30). Warto także odnotować, że w tym dniu zlecenia wychodzące w systemie Elixir będą realizowane do godz. 12.20, natomiast w systemie Sorbnet do godz. 14.30. 

Zmianami objęta jest także praca Biura Maklerskiego. 31 grudnia kwotowania CFD będą odbywać się do godz. 14.00, a zakładka Inwestycje w Systemie maklerskim będzie niedostępna od godz. 16.00. Dzwonić na infolinię Biura Maklerskiego będzie można do godz. 16.00. 

Bank BGŻ BNP Paribas

31 grudnia bank skraca godziny otwarcia oddziałów oraz pracy infolinii i chatu do godz. 16.00. Nie inaczej jest także z realizacją przelewów w systemie Elixir oraz Sorbnet. Transakcje złożone elektronicznie będą realizowane do 11.45 (system Elixir) oraz 14.00 (system Sorbnet). 

BOŚ Bank

W BOŚ Banku z przelewami krajowymi realizowanymi w systemach Elixir, Sorbnet, Swift, Sepa, Target2, 24 i 31 grudnia zarówno poprzez system bankowości internetowej, jak i w placówkach, warto zdążyć do godziny 12:30. Środki wysyłane później trafią na konta odbiorców z opóźnieniem - dopiero odpowiednio 27 grudnia i 2 stycznia.

Klienci BOŚ Banku, którzy w Sylwestra chcieliby doładować telefon lub robiąc internetowe zakupy, skorzystać z szybkich płatności "Płać z BOŚ" , mogą to zrobić w systemie BOŚBank24 Twoje e-Konto do godziny 18:00.

Bank BPS

Wysyłając przelewy 31 grudnia, warto mieć na uwadze, że bank skrócił godziny ich realizacji w systemie Elixir oraz Sorbnet. Zlecenia w systemie Elixir będą realizowane do godz. 13.00, natomiast w systemie Sorbnet do godz. 14.45. 

Envelo Bank

24 i 31 grudnia z konsultantami Envelo Banku będzie można skontaktować się na infolinii, poprzez e-mail oraz czat do godziny 18:00. 25 grudnia infolinia będzie czynna od 6:00, 1 stycznia  - od godziny 18:00.

Podobnie jak Bank Pocztowy, również i EnveloBank zapowiada przerwę modernizacyjną. Od poniedziałku, 31 grudnia, od godz. 18.00 do wtorku, 1 stycznia do godz. 18.00 nie będzie można korzystać z wniosków o założenie konta osobistego lub firmowego, a także zalogować się do bankowości elektronicznej i mobilnej. W tym czasie zawieszona zostanie także obsługa produktów w Cal Centre. 

eurobank

Klienci eurobanku muszą się przygotować na przerwę konserwacyjną, która rozpocznie się 31 grudnia o godz. 15.00, a zakończy 2 stycznia o godz. 8.00. Zakres prac będzie obejmował pracę placówek (brak możliwości wykonania wpłaty i wypłaty z rachunku, sprawdzenia stanu konta, zakładania lokat, wykonania symulacji kredytowej i uruchomienia kredytu) oraz dostępność usług w systemie transakcyjnym (nie będą aktualizowane informacje w serwisie eurobank online, aplikacji mobilnej oraz w bankowości telefonicznej). Co więcej, mogą wystąpić utrudnienia w dokonywaniu płatności w punktach usługowo-handlowych i wypłat w bankomatach kartami debetowymi.

Getin Bank

Placówki Getin Banku 24 i 31 grudnia będą czynne do godziny 13:00. Czas pracy w te dni w placówkach Getinu zlokalizowanych w galeriach handlowych można sprawdzić na stronie getinbank.pl.

Idea Bank

Od 24 do 26 grudnia oraz od 31 grudnia do 1 stycznia niedostępna będzie usługa Mobilnego Wpłatomatu. Bank podał także nowe godziny pracy infolinii. 31 grudnia oraz 1 stycznia będzie ona działała w godz. 9.00 - 17.00. 

Inteligo

Żeby przelewy zwykłe zlecane 24 i 31 grudnia trafiły na rachunki odbiorców jeszcze tego samego dnia, muszą być zlecone do godziny 12:15. Przelewy w systemie Sorbnet - 31 grudnia do godziny 13:45. Przelewy zagraniczne zlecone 31 grudnia do godziny 19:00 obciążą właściwe rachunki dopiero 2 stycznia, podobnie jak przelewy zagraniczne otrzymane przez bank w dniu 31 grudnia.

Bank informuje, że w noc sylwestrową, od godziny 19:00 do 1:00 nie będą dostępne przelewy natychmiastowe i przelewy na telefon Blik. Ponadto właśnie 31 grudnia od 16:00 w Inteligo i IKO nie będzie możliwa spłata karty kredytowej ani realizacja przelewów z karty kredytowej. Usługi te będą ponownie dostępne dopiero 1 stycznia po godzinie 00:00.

Lion's Bank

Klienci, którzy będą chcieli się skontaktować z bankiem 31 grudnia, mogą to zrobić w godz. od 8.00 do 15.00, a nie do godz. 20.00 jak w zwykły dzień powszedni. 

mBank

Ważne informacje dla klientów mBanku a propos realizowania przelewów zlecanych w dniach 24 i 31 grudnia: przelewy zwykłe krajowe w systemie Elixir, zlecone za pośrednictwem bankowości internetowej, będą realizowane tego samego dnia, jeśli zostaną zlecone do godziny 9:45. Analogicznie przelewy Sepa - jeśli do godziny 11:45, Sorbnet - do godziny 14:00.

Rynki Finansowe pracują 24 i 31 grudnia do godziny 14:00, później transakcje FX zlecać będzie można samodzielnie, przez platformę walutową.

Zmianom ulegną także godziny pracy placówek mBanku. Szczegóły dla konkretnych lokalizacji na mapie Polski można sprawdzić w dokumencie zamieszczonym na stronie mbank,pl.

Nest Bank

W okresie świątecznym zmianie ulegną godziny pracy infolinii Nest Banku. W Wigilię 24 grudnia połączenie z konsultantami oraz obsługa wniosków o Nest Konto poprzez wideorozmowę będą możliwe do godziny 16:00. 25 i 25 grudnia infolinia będzie nieczynna, wówczas nie będzie również można założyć konta poprzez połączenie wideo. Bank podkreśla, że bez przeszkód będzie można zastrzec kartę płatniczą - wystarczy zadzwonić pod numer 801-800-188 lub 22 438-41-41 lub w teleserwisie automatycznym wybrać opcję "4".

Zmiany będą także obowiązywać 31 grudnia 2018 r. Konsultanci na infolinii będą w tym czasie pracować do godz. 18.00, a kolejnego dnia - w Nowy Rok - infolinia będzie niedostępna. Powyższe modyfikacje godzin pracy nie będą dotyczyć możliwości zastrzegania karty płatniczej. 

Orange Finanse

Podobnie jak w przypadku mBanku - "w dniach 24 i 31 grudnia: przelewy zwykłe krajowe w systemie Elixir, zlecone za pośrednictwem bankowości internetowej, będą realizowane tego samego dnia, jeśli zostaną zlecone do godziny 9:45. Analogicznie przelewy Sepa - jeśli do godziny 11:45, Sorbnet - do godziny 14:00". Przelewy Swift będą realizowane bez zmian.

Bank Pekao

W okresie świąteczno-noworocznym, w szczególności od 24 grudnia 2018 r. do 4 stycznia 2019 r., w zmienionym trybie działać będą niektóre placówki Banku Pekao, część z nich będzie zupełnie zamknięta. Inny tryb dotyczy blisko 50 placówek Pekao w całym kraju - szczegółową listę wraz z informacjami o nowych godzinach pracy można znaleźć na stronie pekao.com.pl.

Wszystkie pozostałe placówki będą pracowały tak, jak zawsze, za wyjątkiem Wigilii i Sylwestra, kiedy to obsługa klientów będzie prowadzona tylko do godziny 14:00.

PKO Bank Polski

Zmiany w największym banku są związane z iPKO Biznes. Bank zachęca, żeby 24 i 31 grudnia przelewy zwykłe wykonywać najpóźniej do godziny 12:25 - wówczas dotrą na konto odbiorcy jeszcze w ten sam dzień. Pieniądze wysłane po tej godzinie trafią na właściwe rachunki dopiero odpowiednio 27 grudnia i 2 stycznia.

W zwykłym trybie będą realizowane przelewy wysokokwotowe (Sorbnet2) złożone 24 i 31 grudnia do 13:45. Bank nie gwarantuje realizacji zleceń po tej godzinie - w szczególności zlecenia mogą zostać zwrócone na rachunek klienta.

Sam system iPKO Biznes będzie niedostępny od godziny 21:30 w dniu 31 grudnia do godziny 8:00 1 stycznia.

Plus Bank

Do 31 grudnia włącznie, przez cały okres świąteczny, w Plus Banku skrócone będą godziny pracy infolinii. Ze względu na prowadzone w tym okresie prace techniczne i konserwacyjne, konsultanci pomogą od godziny 8:00 do 17:00.

Bank Pocztowy

Żeby przelew złożony 24 lub 31 grudnia dotarł do odbiorcy jeszcze tego samego dnia, trzeba będzie się z nim pospieszyć i zlecić go: w przypadku przelewów Elixir i Sepa do godziny 13:00, w przypadku przelewów obsługiwanych w systemie Sorbnet do godziny 14:00, a w przypadków przelewów Swift - do 12:00. Operacje zlecone po tych godzinach oznaczają przekazanie środków dopiero w najbliższym dniu roboczym.

Co więcej, Bank Pocztowy planuje 31 grudnia rozpoczęcie przerwy administracyjnej. Jej start został zaplanowany na godz. 18.00., a zakończenie o godz. 18.00 dnia następnego, czyli 1 stycznia 2019 r. W tym czasie nie będzie można korzystać z usług Banku Pocztowego. Bank zaznacza jednak, że płatności kartą oraz wypłaty z bankomatów będą przebiegać bez problemów. 

Raiffeisen Polbank

Klientów Raiffeisen Polbanku również czekają zmiany. 24 grudnia placówki będą otwarte od 8:30 do 14:00, 31 grudnia - od 10:30 do 16:00. Czat banku będzie w tych dniach dostępny odpowiednio do godziny 14:00 i do godziny 16:00.

Zmiany dotyczą również przelewów wykonywanych 24 i 31 grudnia. W przypadku zwykłych krajowych - ze zlecaniem w formie papierowej warto pospieszyć się do godziny 11:00 (rejestracja w systemie powinna mieć miejsce do godziny 12:00), w przypadku zlecanych internetowo - do godziny 11:45. Żeby jeszcze tego samego dnia zrealizowane zostały przelewy w systemie Sorbnet, należy je zlecić do 14:00. Zlecenia zagraniczne wysłane realizowane będą do 13:00. Zlecenia otrzymane krajowe bank będzie księgował do godziny 16:00, zagraniczne w walutach obcych oraz w PLN otrzymane z zagranicy - do godziny 14:00.

"W związku z księgowym zamknięciem roku i koniecznością pobrania prowizji za prowadzenie rachunków bieżących posiadacze kont powinni zapewnić wystarczającą ilość środków na rachunkach na pokrycie tych prowizji do 31 grudnia 2018 roku" - podkreśla bank.

Santander Bank Polska

24 grudnia nieczynne będą wszystkie oddziały Santandera (dawny BZ WBK). Kantor Santander będzie działał do godziny 14:00. 31 grudnia godziny pracy oddziałów zostaną skrócone do 15:00. Wszystkie przelewy zlecone tego dnia po godzinie 12:00 trafią na konta docelowe dopiero 2 stycznia. Kantor Santander w Sylwestra będzie dostępny do 15:00.

T-Mobile Usługi Bankowe

Wirtualny Oddział TMUB będzie niedostępny od godziny 8:00 w Wigilię 24 grudnia do godziny 8:00 27 grudnia. W tym czasie można będzie skontaktować się z infolinią banku, dostępną pod numerem 12 19 506.

Podobne ustalenia pozostają w mocy w przypadku działania Wirtualnego Oddziału w okresie noworocznym. Od 31 grudnia (od godz. 8.00) do 2 stycznia (do godz. 8.00) będzie on niedostępny. Bank zachęca do kontaktu z infolinią. 

MW

Źródło:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 londonern

To jest ciekawe - banki zarabiaja ciezkie miliony i wciaz nie moga ogarnac bezproblemowego serwisu. Takie rzeczy tylko w Polsce - co chwila Bankier informuje, ze tu przerwa, tam blokada, tu problemy. Serwis ponizej krytyki, ale kasuja za wszystko.

! Odpowiedz
5 9 prosto-o-pieniadzach

te przelewy to robią komputery a nie ludzie .. dlaczego komputery też mają mieć wolne w świętą?

! Odpowiedz
2 0 doninik

Ktoś musi obsługiwać komputer. Sam jest tylko odbiornikiem energii elektrycznej. Ludzie mają wolne w święta, to i komputer "odpoczywa".

! Odpowiedz
0 2 glos_rozsadku

bo jak się coś spieprzy to nikt tego nie powtrzyma.... poza tym to dobry czas na granie nowych sub-branchy na produkcję.

! Odpowiedz
7 14 tytus_k

Jedną z rzeczy, która mi się spodobała w bitcoinie (i innych krypto) jest to, że transfer działa 24 godziny na dobę, przez 365 dni w roku (czasem 366). Oczywiście, to tylko jedna z korzyści wynikajacych z rezygnacji z pośrednika.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne