REKLAMA

Sondaż: ponad 80 proc. Polaków zagłosowałoby w referendum za pozostaniem Polski w UE

2020-11-23 06:49
publikacja
2020-11-23 06:49
Sondaż: ponad 80 proc. Polaków zagłosowałoby w referendum za pozostaniem Polski w UE
Sondaż: ponad 80 proc. Polaków zagłosowałoby w referendum za pozostaniem Polski w UE
/ Parlament Europejski

Polacy wciąż są euroentuzjastami. Ponad 80 proc. zagłosowałoby w referendum za pozostaniem Polski w Unii Europejskiej - pisze poniedziałkowa "Rzeczpospolita", przetaczając wyniki sondażu IBRiS na zlecenie dziennika.

Jednocześnie "Rz" ocenia, że nie chcemy, by o tym, czy łamana jest u nas praworządność, orzekały inne kraje. Prawo to ponad połowa badanych przez IBRiS przyznaje jednak europejskiemu Trybunałowi Sprawiedliwości - wskazuje gazeta.

Według "Rz" 81,1 proc. Polaków zagłosowałoby w referendum za pozostaniem Polski w Unii Europejskiej. Za wyjściem z UE opowiada się 11 proc. z nas. (7,9 proc. odpowiedzi "nie wiem/trudno powiedzieć").

"Konflikt wokół mechanizmu uzależnienia wypłaty środków budżetowych i pomocowych od przestrzegania w Polsce praworządności nie wpłynął na poziom naszego poparcia dla członkostwa Polski we Wspólnocie" - ocenia dziennik. Co ważne, jak podaje, wysoki odsetek poparcia występuje także wśród wyborców PiS – opowiada się za nim aż 83 proc. wyborców partii rządzącej. W przypadku wyborców KO to 95 proc., Lewicy – 97 proc., Koalicji Polskiej – 67 proc., a Konfederacji – 37 proc.

Z sondażu dla "Rz" wynika, że badani są podzieleni na niemal równe grupy w odpowiedzi na pytanie, czy zgadzają się z unijną propozycją, "by fundusze rozwojowe dla poszczególnych krajów uzależnione były od oceny stosowania zasad praworządności". Na "tak" jest 44,8 proc., na "nie" 44,2 proc., a 11 proc. nie ma zdania.

Z sondażu wynika też, że mimo prounijnej postawy badani nie obawiają się, że konflikt i polskie ewentualne weto doprowadzić może do polexitu. Przeważają też opinie, że w wyniku powiązania wypłaty środków unijnych z przestrzeganiem praworządności możemy stracić dostęp do tych środków – uważa tak ponad 58 proc. respondentów, a 33,6 proc. jest przeciwnego zdania. Ale już na pytanie, czy weto postawione przez premiera Mateusza Morawieckiego może nam ten dostęp uniemożliwić, 53,5 proc. uważa, że tak się nie stanie.

Analizując odpowiedzi na pytanie o to, czy Trybunał Sprawiedliwości UE jest właściwym organem do oceny praworządności w krajach członkowskich, okazuje się, że większość – 51,1 proc. - uważa, że tak. "Ale ten średni wynik to rezultat zdecydowanych opinii respondentów głosujących na KO – 87 proc. i Lewicę – 84 proc., wśród zwolenników PiS uważa tak zaledwie 23 proc., Konfederacji – 25 proc., a Koalicji Polskiej – 35 proc." - podaje dziennik.

Sondaż został przeprowadzony w dniach 20-21 listopada. (PAP)

autor: Krzysztof Kowalczyk

krz/ itm/

Źródło:PAP
Tematy
Sprawdź jak zyskać nawet 420 zł z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź jak zyskać nawet 420 zł z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (6)

dodaj komentarz
potiomkin
Gdzie robili ten sondaż? Na demonstracji opozycji czy pod budką z piwem? Nikt normalny, kogo znam, nie chce pozostać w Unii. To tak jak w lata 80 nikt nie chciał być w ZSRR. Dzisiaj czuję się jednak bardziej dumy z bycia kiedyś obywatelem ZSRR niż Unii.
khh
No to jak byles obywatelem ZSRR to sobie tam wracaj nawet jeszcze dzisiaj, nie bedziemy tesknic. My w Polsce nigdy nie bylismy obywatelami ZSRR i dzieki Bogu.
m00zyk
Jeśli ten wskaźnik jest wiarygodny, to jest to dowód na skuteczność neobolszewickiej propagandy.
ripaf2
to dziwne, bo wg innych 67 % jest przeciwnych obecności polski w UE.
O ile jest sens shengen o tyle ue powinna radzić sobie sama bez naszej pomocy.
karbinadel
Ziobro, Wójcik i Kowalski wiedzą lepiej co dla nas dobre

Powiązane: Polska kontra Unia Europejska

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki