REKLAMA

Sondaż: Zjednoczona opozycja pokonuje PiS i wygrywa wybory do Sejmu

2022-05-26 07:29
publikacja
2022-05-26 07:29
Sondaż: Zjednoczona opozycja pokonuje PiS i wygrywa wybory do Sejmu
Sondaż: Zjednoczona opozycja pokonuje PiS i wygrywa wybory do Sejmu
fot. Łukasz Błasikiewicz / / Sejm RP

Gdyby istniała zjednoczona opozycja, z pewnością wygrałaby wybory parlamentarne – podaje w czwartek "Super Express", powołując się na wyniki dwóch najnowszych sondaży.

Pytanie w obu sondażach brzmiało: "Gdyby wybory do Sejmu odbyły się w najbliższą niedzielę, korespondencyjnie i stacjonarnie, to na którą partię oddałbyś głos?”.

W pierwszym wariancie pytani mieli do wyboru zjednoczoną opozycję (KO, Lewica, PSL, Porozumienie Jarosława Gowina, Polska 2050 Szymona Hołowni) i pozostałe partie, w tym Zjednoczoną Prawicę. Wygrała zjednoczona opozycja z wynikiem 49,79 proc. poparcia. Zjednoczona Prawica uzyskała w tym sondażu 36,53 proc., a Konfederacja Wolność i Niepodległość 10,22 proc.

W sondażu zaś, w którym ankietowani mieli do wyboru – obok m.in. Zjednoczonej Prawicy – osobno Koalicję Obywatelską, Polskę 2050 Szymona Hołowni czy Lewicę, to Zjednoczona Prawica otrzymała najwyższe wskazania - 35,28 proc. Natomiast KO uzyskała 25,09 proc., Polska 2050 - 12,35, Lewica - 10,91, Konfederacja WiN - 6,30. Pod progiem wyborczym są: PSL - 4,72, Kukiz '15 - 2,20, "Mam dość" Marianny Schreiber - 2,07 i Porozumienie Jarosława Gowina - 0,82.

"To oczywiste, że większa liczba wyborców jest zwolennikami sumy ugrupowań opozycyjnych. Dziś Zjednoczona Prawica rządzi w warunkach dominacji systemu D'Hondta, którą określa się mianem nie większości, tylko największej mniejszości – mówi "SE" prof. Kazimierz Kik. "Zjednoczona Prawica przegra, jeśli opozycyjne ugrupowania pójdą razem, ale one nie pójdą razem. Z różnych powodów" - ocenił.

Badanie zrealizowano 24 i 25 maja na próbie 1062 dorosłych osób.(PAP)

ktl/ mark/

Źródło:PAP
Tematy

Komentarze (37)

dodaj komentarz
katzpodola
Odkąd wziął kredyt i zmienił prace to pewnie z 80%
samsza
Struktura próby była reprezentatywna dla obywateli Polski w wieku 18+. Maksymalny błąd oszacowania wyniósł około 3%.

https://wydarzenia.interia.pl/kraj/news-najnowszy-sondaz-partia-marianny-schreiber-wyprzedzila-poroz,nId,6050842
ssmentek
Fakt, że tego typu tekst trafia na portale, potwierdza tylko, że PiS będzie rządzić do końca dekady... Sondaże o "zjednoczonej opozycji" to polska specjalność. Takie bajki o "suchej wodzie". Opłaca to zawsze najsilniejsze ugrupowanie, aby uszczknąć coś mniejszym, zbudować fałszywy obraz, że mniejsze partie są Fakt, że tego typu tekst trafia na portale, potwierdza tylko, że PiS będzie rządzić do końca dekady... Sondaże o "zjednoczonej opozycji" to polska specjalność. Takie bajki o "suchej wodzie". Opłaca to zawsze najsilniejsze ugrupowanie, aby uszczknąć coś mniejszym, zbudować fałszywy obraz, że mniejsze partie są przeszkodą w przejęciu rządów bo się nie chcą zjednoczyć. Czyli rozwiązać :)
dmarch1
Być może liderom partii opozycyjnych wcale nie zależy na przejęciu władzy tylko na przekroczeniu progu wyborczego, uzyskaniu dotacji i czerpaniu z dotacji pieniędzy za kierowanie partiami ?
pozhoga
Uprzejmie informuję, że wszelkie sondaże wyborcze zaczną mnie interesować na pół roku przed wyborami. I będą mnie interesować tylko sondaże robione na zlecenie w miarę niezależnych mediów (Polsat, Bankier, i chyba nic więcej).
katzpodola
Bankier uważasz, że jest niezależny? Przecież tu czosnkiem jedzie na odległość
and00
To teraz proszę o manifest programowy
PSL, Biedronia, Zandberga i Balcerowicza
gcisoallse
Tragedia - jak tylu ludzi może chcieć głosować na zdemoralizowanych kleptokratów z KO i Lewicy (albo pomocników złodziei od Hołowni)?
Czy ci wyborcy mają mózg?
jjmm2u
Lepiej na nepotyzm, kolesiostwo i dziadostwo PiS. To że ci wkładają do jednej kieszeni 500 to nie oznacza ze z drugiej nie wyciągają dwa razy tyle.

Powiązane: Polityka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki