REKLAMA

Słowenia: więcej pieniędzy dla Turcji na walkę z kryzysem uchodźczym

2016-03-30 20:35
publikacja
2016-03-30 20:35
Słowenia: więcej pieniędzy dla Turcji na walkę z kryzysem uchodźczym
Słowenia: więcej pieniędzy dla Turcji na walkę z kryzysem uchodźczym
fot. Alexandros Avramidis / / FORUM

Minister spraw zagranicznych Słowenii Karl Erjavec powiedział w środę, że zapewne Turcja będzie potrzebowała od Unii Europejskiej więcej pieniędzy niż obiecane 6 miliardów euro na zaradzenie obecnemu kryzysowi migracyjnemu.

Szef słoweńskiej dyplomacji wyraził taki pogląd na konferencji prasowej ze składającym wizytę w Lublanie tureckim ministrem spraw europejskich Volkanem Bozkirem.

"Sądzę, że pieniądze zaplanowane na zarządzanie (kryzysem) migracyjnym nie będą wystarczające. To jest dopiero pierwszy krok. Ale jest ważne, by porozumienie zaczęło przynosić rezultaty" - powiedział Erjavec.

Zgodnie z porozumieniem zawartym na szczycie UE-Turcja 18 marca, UE ma szybciej przekazać obiecane już wcześniej 3 mld euro na pomoc dla przebywających w Turcji syryjskich uchodźców. Dodatkowo od 2018 r. Unia ma przeznaczyć na pomoc uchodźcom w Turcji dodatkowe 3 mld euro.

Kluczową częścią porozumienia jest plan, zgodnie z którym Turcja przyjmuje z powrotem wszystkich imigrantów, którzy od 20 marca przedostają się nielegalnie na greckie wyspy. W zamian UE ma rozpocząć przejmowanie syryjskich uchodźców bezpośrednio z tureckich obozów; za każdego odesłanego z Grecji Syryjczyka Unia przejmie od Turcji jednego syryjskiego uchodźcę. To rozwiązanie ma być tymczasowe, a jego celem jest zniechęcenie uchodźców do nielegalnej przeprawy do Grecji oraz zniszczenie "modelu biznesowego" przemytników ludzi.

Bozkir zapowiedział, że Turcja umieści odsyłanych migrantów w istniejących obozach i ośrodkach dla uchodźców. Dodał, że strona unijna nie będzie miała prawa wybierania przysyłanych do niej migrantów i do UE będą przysyłani zarówno migranci wykwalifikowani, jak i nie posiadający kwalifikacji zawodowych.

Dodał, że Turcja będzie się starała także odsyłać migrantów do ich krajów pochodzenia, o ile zostaną one uznane za bezpieczne i Turcja ma z nimi porozumienia o readmisji. Przykładem takiego kraju jest Pakistan.

W ramach porozumienia UE-Turcja uzgodniono także przyspieszenie prac nad liberalizacją wizową, by najpóźniej z końcem czerwca UE zniosła wizy dla Turków. Unia i Turcja otworzą jeszcze w tym półroczu nowy rozdział negocjacji akcesyjnych (dotyczący budżetu i finansów) oraz przyśpieszą przygotowanie do otwarcia kolejnych rozdziałów.

Porozumienie unijno-tureckie jest krytykowane przez wielu komentatorów i obrońców praw człowieka, którzy zarzucają Unii "handel uchodźcami" oraz paktowanie z krajem naruszającym zasady demokracji i wolność słowa.(PAP)

kot/ kar/

Źródło:PAP
Tematy
Czy to dobry moment na inwestowanie?

Czy to dobry moment na inwestowanie?

Komentarze (3)

dodaj komentarz
~piopio
Toż to prawdziwe perpetuum mobile do produkcji euro-przyjmą drzwiami wszystkich uchodźców,którzy uciekną oknem - w zamian za to- drugim oknem wypuszczą tylu uchodźców-ilu przyjęli drzwiami..Prawdziwi geniusze negocjacji rządzą Unią Europejską- summa summarum -zapłacimy Turcji w euro za każdego niechcianego uchodźcę którego Toż to prawdziwe perpetuum mobile do produkcji euro-przyjmą drzwiami wszystkich uchodźców,którzy uciekną oknem - w zamian za to- drugim oknem wypuszczą tylu uchodźców-ilu przyjęli drzwiami..Prawdziwi geniusze negocjacji rządzą Unią Europejską- summa summarum -zapłacimy Turcji w euro za każdego niechcianego uchodźcę którego przyjmiemy.
~Asd
Nie widze tego by nasze podatki plynely do turcji...
~Megi
Turcja dobrze robi ze ich odsyla do Syrii..sa tam miasta wolne od walk tak jak na Ukrainie. Do Eurpy ciagna socjalni pseudo uchodzcy.ubrani jak bisnesmeni dzieci takze ..kasy maja dosyc ..i to robia tu awantury .........oni sami doprowadzili do tego ze ich nienawidzimy.

Powiązane: Unia zmaga się z napływem imigrantów

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki