REKLAMA

Sejm odrzucił obywatelski projekt zaostrzający prawo aborcyjne

2016-10-06 11:12
publikacja
2016-10-06 11:12
fot. Krystian Maj / FORUM

Zdecydowana większość klubu PiS zagłosowała w czwartek w Sejmie za odrzuceniem obywatelskiego projektu zakazującego aborcji; za jego odrzuceniem były w całości kluby PO i Nowoczesnej; Kukiz'15 był podzielony w głosowaniu; większość PSL sprzeciwiła się odrzuceniu projektu.

Za odrzuceniem obywatelskiego projektu komitetu "Stop aborcji" głosowało w czwartek w Sejmie 352 posłów, 58 było przeciw, 18 wstrzymało się od głosu.

Za odrzuceniem projektu zagłosowało 186 posłów PiS; 32 było przeciwnych (9 wstrzymało się od głosu; nie głosowało - 7). Odrzucenie obywatelskiego projektu poparli m.in. premier Beata Szydło, prezes PiS Jarosław Kaczyński, minister obrony narodowej Antoni Macierewicz, minister sprawiedliwości, prokurator generalny Zbigniew Ziobro, minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski, wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki, szefowa kancelarii premiera Beata Kempa, wicemarszałkowie Sejmu: Ryszard Terlecki i Joachim Brudziński.

Przeciwko odrzuceniu projektu z klubu PiS głosowali m.in.: Jolanta Szczypińska, Anna Sobecka, wiceminister spraw zagranicznych Jan Dziedziczak, Jacek Żalek i Stanisław Pięta.

Od głosu wstrzymali się m.in.: Jerzy Polaczek, Gabriela Masłowska.

Platforma Obywatelska opowiedziała się za odrzuceniem projektu; tak zagłosowało 115 posłów; nikt się nie sprzeciwił i nikt nie wstrzymał się od głosu; 18 posłów nie głosowało. Nie głosowali m.in. b. minister sprawiedliwości Marek Biernacki, Joanna Fabisiak, którzy brali udział w innych głosowaniach tego dnia.

Jednomyślni w głosowaniu za odrzuceniem projektu obywatelskiego byli posłowie Nowoczesnej - 29; nikt nie oddał głosu przeciw odrzuceniu, nikt nie wstrzymał się od głosu; nie głosowała jedna osoba.

Klub Kukiz'15 był podzielony: 14 posłów zagłosowało za odrzuceniem projektu; 15 było przeciwnych, od głosu wstrzymało się trzech; nie głosowało czterech posłów. Odrzucenie projektu poparli m.in. lider formacji Paweł Kukiz i Piotr Liroy-Marzec. Przeciw był m.in. Jakub Kulesza i Sylwester Chruszcz. Nie głosował obecny wcześniej na posiedzeniu wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka.

Odrzucenie projektu poparło 2 posłów PSL; przeciwko odrzuceniu było ośmiu posłów tego klubu, wstrzymało się czterech; nie głosowało dwóch. Za odrzuceniem projektu były dwie posłanki PSL: Andżelika Możdżanowska i Urszula Pasławska. Przeciw odrzuceniu głosowali m.in. Genowefa Tokarska, Eugeniusz Kłopotek i Marek Sawicki. Wstrzymali się od głosu m.in. szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz i Krystian Jarubas.

Za odrzuceniem projektu zagłosowali wszyscy czterej posłowie koła Europejscy Demokraci.

Przeciw odrzuceniu projektu opowiedziało się dwóch posłów niezrzeszonych: Robert Winnicki i Jan Klawiter. Od głosu wstrzymali się: Ryszard Galla i Janusz Sanocki.

Z koła Wolni i Solidarni za odrzuceniem projektu było dwóch posłów: Kornel Morawiecki i Małgorzata Zwiercan; jeden - Ireneusz Zyska - był przeciwko jego odrzuceniu.(PAP)

kno/ par/

Źródło:PAP
Tematy
Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Zdrowie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki