REKLAMA

Scope Fluidics rozważa sposoby dystrybucji środków ze sprzedaży Curiosity Diagnostics do akcjonariuszy

2022-08-08 12:54
publikacja
2022-08-08 12:54

Scope Fluidics pracuje nad wyborem sposobu dystrybucji do akcjonariuszy części środków ze sprzedaży Curiosity Diagnostics oraz powoli przygotowuje się do rozpoczęcia procesu sprzedaży BacterOMIC - poinformował PAP Biznes prezes Piotr Garstecki. Liczy on na to, że przy sprzyjającej sytuacji na rynku kapitałowym przejście spółki z rynku NewConnect na rynek regulowany GPW mogłoby się wydarzyć w najbliższych miesiącach.

Scope Fluidics rozważa sposoby dystrybucji środków ze sprzedaży Curiosity Diagnostics do akcjonariuszy
Scope Fluidics rozważa sposoby dystrybucji środków ze sprzedaży Curiosity Diagnostics do akcjonariuszy
fot. Marek Wiśniewski / / Puls Biznesu

"Statut Scope Fluidics stanowi, iż co najmniej 50 proc. kwoty przychodów ze sprzedaży firm zależnych przeznaczone zostanie na wypłatę dywidendy lub na skup akcji własnych. Hipotetycznie, biorąc pod uwagę cenę sprzedaży 100 mln USD oraz zakładając wypłatę dywidendy przy aktualnym kursie dolara, oznaczałoby to wypłatę co najmniej ok. 90 zł za akcję. Obecnie rozpoczynamy prace nad tym, by wybrać optymalny scenariusz i wypłacić pieniądze naszym akcjonariuszom – którzy inwestowali w rozwój naszych projektów. Będziemy chcieli jak najszybciej poinformować akcjonariuszy o wybranym scenariuszu" - poinformował prezes Piotr Garstecki.

Prezes wyjaśnił, że 100 mln USD, czyli kwotę, za jaką Scope Fluidics sprzedało 100 proc. udziałów w Curiosity Diagnostics, spółka otrzymała już prawie w całości, a zawieszeniu podlega jedynie ok. 10 proc. tej kwoty, które zostaną zwolnione po rozliczeniu kredytu z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym. Dodał, że jeżeli pod zarządem Bio-Rad Laboratories spółka Curiosity osiągnie szereg kamieni milowych, których realizacja rozpisana jest na lata 2022-2027, Scope Fluidics otrzyma dodatkowe, warunkowe płatności o łącznej, maksymalnej wysokości 70 mln USD.

Garstecki ocenił, że przejęcie Curiosity Diagnostics przez Bio-Rad Laboratories oznacza dynamiczny rozwój produktów PCR|ONE i wielką szansę na ich globalny sukces rynkowy.

"Transakcja daje nam też finansową i operacyjną trampolinę do dalszego rozwoju – zaawansowanej już technologii BacterOMIC oraz nowych projektów wycelowanych w globalne problemy ochrony zdrowia" - dodał prezes.

Jak poinformował, dzięki sprzedaży PCR|ONE spółka może teraz skierować więcej energii w rozwój nowych projektów, a w centrum uwagi z pewnością będzie rozwijany system BacterOMIC.

"BacterOMIC jest obecnie na podobnym poziomie rozwoju technologii jak PCR|ONE – to bardzo zaawansowany produkt, posiadający już dopuszczenie do rynku pierwszego panelu oznaczania antybiotykoporności. Wiem nad czym pracować, by maksymalizować wartość tej technologii w przyszłej transakcji" - dodał.

Prezes w odpowiedzi na pytanie o plany wobec BacterOMIC poinformował, że spółka kontynuuje prace nad Early Access Program, optymalizacją procesu wytwarzania kartridży, publikacjami dokumentującymi działanie i możliwości systemu.

"Obserwujemy rynek, jesteśmy też bogatsi o doświadczenie z przeprowadzonej transakcji sprzedaży systemu PCR|ONE. Widzimy, że wejście na rynek, zdobycie doświadczeń i relacji klientów podnosi wartość technologii" - ocenił.

"Rozwijamy produkt i technologię, i powoli przygotowujemy się do rozpoczęcia procesu sprzedaży" - dodał prezes.

Garstecki poinformował, że zakończenie z sukcesem procesu sprzedaży Curiosity Diagnostics pozwala wrócić do procesu przenoszenia notowań Scope Fluidics z rynku NewConnect na główny parkiet GPW.

"Liczymy, że przy sprzyjającej sytuacji na rynku kapitałowym przejście na GPW mogłoby się wydarzyć w najbliższych miesiącach" - dodał.

W środę spółka informowała o sprzedaży na rzecz Bio-Rad Laboratories 100 proc. udziałów w swojej spółce zależnej Curiosity Diagnostics za łączną kwotę do 170 mln USD. Cena za udziały wyniosła 100 mln USD. Ponadto, spółka może otrzymać dodatkowo do 70 mln USD w płatnościach warunkowych.

Jak podawano, część ceny nabycia w wysokości 9,45 mln USD zostanie zapłacona w momencie uzyskania przez spółkę odpowiednich dokumentów od Europejskiego Banku Inwestycyjnego.

Na łączną kwotę płatności warunkowych, które może otrzymać spółka, składają się: do 40 mln USD za realizację celów rozwojowo-regulacyjnych oraz do 30 mln USD za realizację celów przychodowych. Realizacja celów przewidziana jest na lata 2022-2027.

Scope Fluidics to notowana na rynku NewConnect biotechnologiczna spółka opracowująca rozwiązania technologiczne dla rynku diagnostyki medycznej i opieki zdrowotnej. Spółka opracowała technologię PCR|ONE do szybkiego zautomatyzowanego wykrywania infekcji za pomocą wysoce multipleksowych testów PCR, a także system BacterOMIC do zautomatyzowanego badania antybiotykowrażliwości. (PAP Biznes)

doa/ asa/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Najtańsze konta firmowe dla oszczędzających z premią

Najtańsze konta firmowe dla oszczędzających z premią

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki