Schetyna złożył wniosek o powołanie Donalda Tuska na szefa EPL

Grzegorz Schetyna jako lider PO oficjalnie złożył w piątek wniosek o powołanie Donalda Tuska na szefa Europejskiej Partii Ludowej. "Donald Tusk to czołowy polityk europejskiej chadecji, którego na start na przewodniczącego EPL namawiali wszyscy" - powiedział PAP Schetyna.

(fot. Andrzej Hulimka / FORUM)

Schetyna spotkał się w czwartek z Tuskiem w Brukseli. Wniosek o powołanie obecnego szefa Rady Europejskiej na przewodniczącego Europejskiej Partii Ludowej (EPL, ang. European People's Party - EPP) to jeden z efektów spotkania.

"Donald Tusk to czołowy polityk europejskiej chadecji, którego na start na przewodniczącego EPP namawiali w Europie wszyscy, łącznie z obecnym szefem Europejskiej Partii Ludowej Josephem Daulem. Tusk się zgodził, a ja, jako szef jego macierzystej partii, podpisałem zgłoszenie tej kandydatury" - powiedział w piątek Schetyna PAP.

Donald Tusk w grudniu kończy kadencję na stanowisku przewodniczącego Rady Europejskiej. Pytany kilka dni temu, czy będzie ubiegał się pod koniec listopada w Zagrzebiu o szefostwo w Europejskiej Partii Ludowej przyznał, że dostał taką propozycję. Nie wykluczył, że będzie kandydował na szefa EPL.

"Zaangażowanie w EPL, inaczej niż bycie szefem Rady Europejskiej, nie wyklucza zaangażowania w sprawy krajowe i nie mówię tu o wyborach prezydenckich, tylko generalnie o moim powrocie do takiej aktywności w życiu publicznym w Polsce. Ewentualne przywództwo w EPL na pewno nie powstrzyma mnie przed pełnym zaangażowaniem w sprawy polskie" - dodał Tusk.

Także Schetyna w rozmowie z PAP ocenił, że ubieganie się przez Tuska o funkcję szefa Europejskiej Partii Ludowej nie zamyka mu drogi do startu w wyborach prezydenckich. "Ta kwestia jest otwarta" - dodał.

Zgodnie z harmonogramem prac Rady Europejskiej, w piątek zakończył się też ostatni szczyt unijny, w którym wzięli udział szefowie Rady Europejskiej i Komisji Europejskiej.

Tusk podziękował szefowi KE Jean-Claude Junckerowi za wspólną pracę, przyjaźń i solidarność. Podziękował też dziennikarzom za cierpliwości, uczestnictwo w późnych konferencjach prasowych i śmiech z żartów, które "nigdy nie były śmieszne".

Również Juncker żegnał się z zebranymi na sali dziennikarzami. "Dziękuje Donaldowi za przyjaźń, wspólną pracę. Dziękuje wam wszystkim, panie i panowie" - powiedział.

Europejska Partia Ludowa (EPL) jest największą frakcją w Parlamencie Europejskim, skupiającą partie chadeckie i konserwatywno-liberalne. Z polskich partii należą do niej PO i PSL. Jej przewodniczącym jest od 2013 roku francuski polityk Joseph Daul. 

pś/ mkr/ par/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
4 2 do_niczego

Jak ktoś zarabia w 4 razy mocniejszej walucie od PLN to musiałby być totalnym IDIOTĄ żeby wrócić do Polski i zarabiać w złotych.

! Odpowiedz
51 12 znawca_inwestor

Wszędzie są pisowe trolle. Kiedyś tu tak nie było. Na bankierze były ciekawe komentarze, mądrzy ludzie się wypowiadali, a teraz jest jak na interii czy onecie

! Odpowiedz
9 20 silvio_gesell

Demografia. W domach PiS jest wyższa dzietność.

! Odpowiedz
3 22 willy_wonka

Rzeczywiście poziom drastyczne spadł i to wtedy kiedy Ty trollowa szczekaczko zacząłeś tutaj wylewać litrami Swoje wypociny.

! Odpowiedz
6 15 grzegorzkubik

Ciesz się bo trochę mądrych tu zagląda.

! Odpowiedz
50 8 jarekzbyszek

Do takiego dna jakim staje się Polska, kto by chciał wracać? Jak powiedział Sienkiewicz: to już nie jest państwo teoretyczne, a republika gangsterska.

! Odpowiedz
23 49 jendreka

Tusk nie wróci bo dobrze wie że jest spalony na zawsze. Są jeszcze tacy co do nich tonie trafia, tacy jak Schetyna.

! Odpowiedz
17 68 grzegorzkubik

PO i Tusk są już skończeni w polskiej polityce. Po słowach Pitery o Pani Błońskiej dotarło do mnie to, że tam już zgody nie będzie. Pitera pojechała po kandydatce na premiera ostrzej niż ktokolwiek z PIS-u. „Małgorzata Kidawa-Błońska jest "figurantką", Mam wątpliwości co do zdolności mówienia bez kartki, chyba żeśmy wszyscy zobaczyli, że nawet teksty czytane są czytane z dość dużymi oporami" Ja też tak sądzę a wynik wyborczy w Warszawie. No cóż Klaudia Jachira zaczęła od 6000 głosów poparcia pomimo tego, że każdy rozumny widzi co ona wyprawia. Ta formacja polityczna się kończy tak samo jak kiedyś Unia Wolności. Wystarczyło kilka wygranych PIS-u i masz babo placek.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
55 5 jkendy

Po co pis wcisnął słupy do sądów? Działają lepiej czy szybciej? Nic z tych rzeczy, po prostu tuszują przestępstwa pisu i śledzą opozycję. Zrobią system jak w Korei północnej gdzie wszystko podporządkowane jest utrzymaniu reżimu.

! Odpowiedz
4 18 grzegorzkubik odpowiada jkendy

Na razie sądy są w rękach opozycji.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,4% I 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% I 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 282,8 zł I 2020
Produkcja przemysłowa rdr 3,8% XII 2019

Znajdź profil