REKLAMA

Sankcje na Rosję. Ogromny spadek importu ropy do UE

2023-06-19 20:14
publikacja
2023-06-19 20:14

W marcu 2023 r. łączny import ropy naftowej i produktów ropopochodnych z Rosji do UE spadł do 1,4 mln ton (Mt) w porównaniu ze średnią miesięczną wartością 15,2 mln ton w ciągu trzech lat od 2019 do 2022 r. To spadek o 90 proc. - podał Eurostat.

Sankcje na Rosję. Ogromny spadek importu ropy do UE
Sankcje na Rosję. Ogromny spadek importu ropy do UE
fot. Corona Borealis Studio / / Shutterstock

Rosja była znaczącym źródłem ropy dla UE, ale jej agresja na Ukrainę skłoniła UE do przyjęcia szóstego pakietu unijnych sankcji (czerwiec 2022 r.), który obejmował embargo na import rosyjskiej ropy do UE. Zakaz importu ropy naftowej transportowanej drogą morską wszedł w życie 5 grudnia 2022 r., natomiast zakaz importu produktów ropopochodnych wszedł w życie 5 lutego 2023 r. UE zaczęła szukać innych źródeł dostaw już przed wejściem w życie embarga.

Z danych Eurostatu wynika, że import ropy naftowej spadł z 12,4 mln ton w styczniu 2022 roku (przed rozpoczęciem rosyjskiej agresji na Ukrainę) do 3,7 mln ton w grudniu 2022 roku (o 70 proc.), kiedy weszło w życie embargo.

Tymczasem import produktów ropopochodnych spadł z 3,3 Mt w styczniu 2022 r. do 0,7 Mt w lutym 2023 r. (o 80 proc.) i zaledwie 0,3 Mt w marcu 2023 r. (o 92 proc.).

Całkowity import ropy z Rosji nie spadł do zera ze względu na pewne wyjątki w sankcjach, które pozwalają na ograniczony import pod określonymi warunkami.

Z Brukseli Łukasz Osiński 

Źródło:PAP
Tematy
Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Komentarze (9)

dodaj komentarz
jpelerj
A jakie są wzrosty eksportu do krajów poza UE?
polonu
dajcie spokój z tymi bredniami , ropy naftowej nie sprzedaż , wielki problem , zależy jaka cena , to nie salceson czy jabłka że się popsuje , ten kupi tamten nie kupi takie brednie i tyle . nie kupi ten kupi inny . niech sobie każdy kupuje tam gdzie mu odpowiada i po sprawie nie koniecznie po dobrej cenie , na stacjach i tak zapłacą dajcie spokój z tymi bredniami , ropy naftowej nie sprzedaż , wielki problem , zależy jaka cena , to nie salceson czy jabłka że się popsuje , ten kupi tamten nie kupi takie brednie i tyle . nie kupi ten kupi inny . niech sobie każdy kupuje tam gdzie mu odpowiada i po sprawie nie koniecznie po dobrej cenie , na stacjach i tak zapłacą . mają inne wyjście . proste .
efg
Nadchodzi :
Pierwsze ogłoszą niepodległość republiki porosyjskie, które mają ludność nierosyjską i homogeniczną etnicznie. Nie będą już się godzić na eksploatację ich zasobów przez Moskwę. Kolejnymi kandydatami są republiki z zewnętrzną granicą lądową lub morską, które posiadają ludność spokrewnioną z ludami zza granicy. – Rosja
Nadchodzi :
Pierwsze ogłoszą niepodległość republiki porosyjskie, które mają ludność nierosyjską i homogeniczną etnicznie. Nie będą już się godzić na eksploatację ich zasobów przez Moskwę. Kolejnymi kandydatami są republiki z zewnętrzną granicą lądową lub morską, które posiadają ludność spokrewnioną z ludami zza granicy. – Rosja spróbuje utrzymać w ramach państwa bogatsze regiony zapewniające surowce energetyczne i inne, ale niektórzy aktorzy polityczni uznają je za wartościową bazę do budowy państw suwerennych. Reakcja Rosji będzie utrudniona przez proces odsuwania Putina od władzy, który nie musi być pokojowy ani szybki.

Tymczasem wojsko rosyjskie będzie sparaliżowane po porażce na Ukrainie. – Moskwa będzie jeszcze bardziej zależna od lokalnych sił militarnych i policyjnych mających łagodzić niepokoje oraz powstrzymywać wszelkie alternatywne ośrodki władzy. Jednak ich baza zasobów będzie rozciągnięta a lojalność niepewna. Weterani wracający z frontu ukraińskiego będą chować różne urazy wobec reżimu i zapewnią rekrutów niezależnym siłom oraz regionalnym milicjom . Państwa rodzące się z rozpadu Rosji będą poszukiwać uznania międzynarodowego, a te, na których terenie znajdzie się broń masowego rażenia użyją jej jako karty przetargowej w negocjacjach.
Ukraina stanie się wzorem radzenia sobie z impulsami imperialnymi Rosji, militarnie i nie militarnie, także w cyberprzestrzeni, w ramach wojny informacyjnej, walki z korupcją oraz na rzecz uniezależnienia w energetyce . Pęknięcie Rosji wzmocni pozycję Ukrainy w grze o członkostwo w NATO i może przyspieszyć kurs na wejście do Unii Europejskiej. Kijów powinien również przygotować plany reakcji na rozpad Rosji współpracując ściśle z sąsiadami, partnerami z NATO, grupami emigrantów oraz wyrastającymi, nowymi liderami post-rosyjskimi w licznych republikach oraz regionach,,,,
konik_garbusek
Z Rosji spadl, ale wzrosl z UAE czy Arabii. A oni kupuja tania ruska rope i sprzedaja ja Europie drozej.. (co nie znaczye ze sankcje nie dzialaj, ale sa troche fikcja, w pewnym sensie)
Raffmo
no i co z tego. Zarabiaj więc UAE a nie roSS.ja. roSS.ja musi sprzedawać z ogromnym dyskontem i oto chodziło. Poza tym UAE i inni nie kupują w takich ilościach jak Zachód.

Płacz i zgrzytanie zębów w roSS.ji.

Powiązane: Gospodarcze skutki inwazji Rosji na Ukrainę

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki