Samsung pokazał składany telefon

Składany telefon Samsunga rozgrzewa wyobraźnię branży i użytkowników od dawna. Teraz na oficjalnej konferencji koreańskiego giganta pokazano, jak urządzenie będzie wyglądało. Na rynek ma trafić już w 2019 r.

(Samsung)

Po chwilowej zmianie logo Samsunga (na zawijające się w przestrzeni) trzy dni temu na platformach społecznościowych w sieci zawrzało. To dawało jasno do zrozumienia, że tak długo zapowiadany smartfon ze składającym się ekranem jest tuż za rogiem. Choć nadal brakuje wielu szczegółów na temat urządzenia, to podczas Samsung Developer Conference 2018 w San Francico pokazano prototyp smartfona zmieniającego się w tablet.

Samsung Infinity Flex – tak nazywa się technologia opracowana przez Samsunga na potrzeby składanego ekranu. Po miesiącach spekulacji i plotek w końcu pokazano, że prace nad smartfonem, który ma wyznaczyć kolejną granicę w rozwoju technologii użytkowej, faktycznie trwają, a nie są jedynie w fazie preprodukcji.

Jak wygląda składany smartfon Samsunga?

Urządzenie nie jest tak elastyczne, jak np. kartka papieru. Ekran ma tylko jedną linię zgięcia, jak w książce. Dzięki temu użytkownik może nadal korzystać z twardej powierzchni ekranu, do której jest już przyzwyczajony – może jedynie regulować jej wielkość poprzez złożenie i rozłożenie smartfona. Wyświetlacz wykorzystuje technologię gięcia paneli – producent musiał wymyślić specjalną warstwę, która będzie zarówno elastyczna, jak i wytrzymała.

Ekrany mają być bardzo cienkie i stworzono je ze specjalnego materiału („kompozytu polimerowego”). To, co rzuciło się jednak w oczy, to niska jasność ekranu – światła oświetlające scenę musiały zostać przygaszone, żeby lepiej pokazać to, co prezentowano na urządzeniu. Po rozłożeniu smartfona wygląda on jak niewielki tablet, na wyświetlaczu którego można aktywnie korzystać z trzech aplikacji jednocześnie. Finalnego produktu można się spodziewać już w przyszłym roku.

Dodatkowo zaprezentowano gratkę dla developerów oprogramowania na urządzenia Samsunga – zapowiedziano nowy interfejs użytkownika nazwany Samsung One UI – docelowo ma zastąpić aktualnie dostępny w najnowszych smartfonach producenta Samsung Experience. Samsung One UI pojawi się także na aktualnej generacji urządzeń Galaxy S9. Nakładka ma ułatwić korzystanie z wielkich wyświetlaczy, dzieląc powierzchnię roboczą ekranu na dwa obszary: interakcji i oglądania.

Składany telefon nie tylko od Samsunga

Samsung spóźnił się jednak nieco z pokazaniem swojego Infinity Flex. Zaledwie o kilkadziesiąt godzin został w tym względzie pobity przez chińską spółkę Royole, która uruchomiła przedsprzedaż na swój telefon FlexPai ze składanym ekranem. Interfejs wciąż jednak jest jeszcze niedopasowany do możliwości, a smartfon kosztuje oszałamiające 1318 dol. amerykańskich (wersja z 128GB pamięci).

Dodatkowo nie składa się on na „płasko”, co dodatkowo obniża jego funkcjonalność i komfort użytkowania.

Swoją odpowiedź na nowy trend zapowiedział także Huawei. Nic więcej poza tym jednak nie obwieszczono.

MG

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 11 bdc

ciekawostka, wyścig prób i błędów rynek oceni ale nie wygląda to na przełom

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Porównaj oferty

Sprawdź, które banki pożyczą pieniądze na najlepszych warunkach, i ile wyniesie miesięczna rata kredytu.

Znajdź najbardziej zyskowną lokatę bankową. Określ najważniejsze cechy, a wyszukiwarka wybierze najlepsze oferty.