Sąd Najwyższy: Użycie cudzej karty płatniczej to kradzież z włamaniem

Według orzecznictwa Sądu Najwyższego użycie cudzej karty płatniczej i skorzystanie z transakcji zbliżeniowych niezabezpieczonych PIN-em zostało sklasyfikowane jako kradzież z włamaniem. W efekcie, czyn nie podlega kodeksowi wykroczeń, a kodeksowi karnemu i sądy mogą nałożyć karę pozbawienia wolności i większe grzywny kartowym złodziejom.

Sąd Najwyższy: Użycie cudzej karty płatniczej to kradzież z włamaniem
Sąd Najwyższy: Użycie cudzej karty płatniczej to kradzież z włamaniem (fot. Krzysztof Zuczkowski / FORUM)

– Wyrokiem z dnia 22 marca 2017 r., Sąd Najwyższy orzekł o kwalifikacji prawnej czynu zabronionego użycia cudzej karty płatniczej w transakcjach zbliżeniowych – pisze na łamach serwisu Niebezpiecznik.pl Tomasz Hoffman. Orzeczenia dokonano w sprawie, w której sprawca dokonał kradzieży pieniędzy w niewielkich kwotach, wykorzystując brak identyfikacji w ramach transakcji zbliżeniowych.

Uzasadnieniem do takiej klasyfikacji czynu jest porównanie użycia karty płatniczej do użycia karty hotelowej, czyli „zachowania polegającego na otwarciu drzwi oryginalnym kluczem wbrew woli osoby uprawnionej do dysponowania pomieszczeniem z zamiarem dokonania w ten sposób kradzieży z włamaniem”. Nie musi więc dojść do faktycznego uszkodzenia fizycznego lub zniszczenia przeszkody chroniącej dostęp osób niepowołanych do mienia.

Transakcje zbliżeniowe jako kradzież z włamaniem

W efekcie kradzież z wykorzystaniem karty zbliżeniowej będzie już powszechnie uznawana za kradzież z włamaniem w związku z wykładnią Sądu Najwyższego. Jeśli nie będzie klasyfikowana jako zwykła kradzież, oznacza to podleganie czynu pod kodeks karny, a nie wykroczeń. W tym przypadku zakres dopuszczalnych kar dla sprawcy jest znacznie szerszy i poza ograniczeniem wolności do 1 miesiąca, obejmuje również pozbawienie wolności nawet do 25 lat.

Kwestią, która nie powinna różnicować tej klasyfikacji są niskie kwoty transakcji – w przypadku transakcji zbliżeniowych, na tę chwilę dopuszczalny jest jedynie limit do 50 zł w Polsce. Może jednak do nich dochodzić wielokrotnie.

Mateusz Gawin

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 17 niepelnosprawny_org

super, zaczynaja, mowic i działac bez klapek na oczach, tak jest, to samo jak krdziez blika...

! Odpowiedz
3 84 kolumb1234

czyli jak politycy ukradli pieniadze z ofe to nalezy to nazwac zychwałym rozbojem

! Odpowiedz