Rzecznik rządu: Nie możemy zakazać prywatnym spółkom importu węgla ze Wschodu

Nie możemy zakazać prywatnym spółkom importu węgla ze Wschodu, one podejmują działania we własnym zakresie - mówił we wtorek rzecznik rządu Piotr Müller. Zaznaczył zarazem, że przygotowywane są rozwiązania mające na celu wykorzystanie przede wszystkim krajowego potencjału.

(fot. Krystian Maj / Kancelaria Premiera RP)

W związku z wtorkową wizytą premiera Mateusza Morawieckiego na Śląsku Müller został zapytany w radiowej Jedynce o zapowiadane przez górników manifestacje związane z restrukturyzacją kopalń.

"W tym zakresie rozmowy prowadzą już wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin oraz wiceminister aktywów państwowych Adam Gawęda. Prowadzone są rozmowy dotyczące tego, jak z tej sytuacji wyjść" - powiedział rzecznik rządu. "Trzeba sobie powiedzieć szczerze, że ten sektor, ze względu na lata zaniedbań, ze względu na politykę klimatyczną jest faktycznie elementem ogromnych wyzwań dla państwa" - ocenił.

Pytany o problem importu węgla ze Wschodu, rzecznik rządu ocenił, że jest on "bardziej skomplikowany". "W Polsce zapasy węgla w tej chwili są na wysokim poziomie. To nie jest kwestia produkcji węgla, w sensie ilości węgla wydobytego, a raczej ceny" - mówił. Jak stwierdził, "tutaj upatrujemy wyzwania".

Müller podkreślił, że obecnie wicepremier Sasin przygotowuje rozwiązania, które mają na celu wykorzystanie przede wszystkim potencjału krajowego. "Nie możemy zakazać importu przez spółki prywatne, one podejmują działania we własnym zakresie, a polityka celna, towarowa jest objęta w tym zakresie regulacjami Unii Europejskiej" - stwierdził. Dodał, że Polska nie może zablokować importu jakiegokolwiek towaru, jeżeli nie jest to niezgodne z przepisami unijnymi.

W poniedziałek rano w kopalniach Polskiej Grupy Górniczej (PGG) – największego producenta węgla w Unii Europejskiej – związkowcy przeprowadzili dwugodzinny strajk ostrzegawczy. Domagają się 12-procentowej podwyżki wynagrodzeń, zwracają też uwagę na trudną sytuację na rynku węgla energetycznego. Chodzi o wysokie zwały nieodebranego przez spółki energetyczne surowca, co - w ocenie strony związkowej - jest spowodowane m.in. nadmiernym importem węgla, głównie z Rosji.

Według danych przytoczonych kilka dni temu przez wiceministra aktywów państwowych Adama Gawędę, w ub. roku import węgla kamiennego do Polski wyniósł 16,7 mln ton, z czego 13,2 mln ton stanowił węgiel energetyczny, a 3,5 mln ton - węgiel koksowy. Ponad 4 mln z 13,2 mln ton sprowadzonego z zagranicy węgla energetycznego zaimportowały spółki związane ze Skarbem Państwa. Najwięcej surowca - 10,8 mln ton - sprowadzono z Rosji, jednak w odniesieniu do poprzedniego roku import z tego kierunku zmniejszył się o 2,5 mln ton - podał wiceminister.

Jak wynika z danych Agencji Rozwoju Przemysłu, w ubiegłym roku polskie kopalnie wydobyły ponad 61,6 mln ton węgla kamiennego - ok. 1,8 mln ton mniej niż rok wcześniej. Sprzedaż węgla spadła rok do roku o 4,1 mln ton, do ponad 58,4 mln ton. W końcu grudnia ub. roku stan zapasów węgla wynosił ponad 5,2 mln ton, wobec niespełna 2,4 mln ton rok wcześniej oraz prawie 1,7 mln ton w końcu grudnia 2017.(PAP)

autor: Monika Zdziera

mzd/ mok/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
10 6 trooper

Dopłaty z budżetu do kopalń, potem dopłaty do drogiego prądu (bo drogi węgiel), dopłaty do transportu węgla, opłaty za drożejący certyfikaty CO2, czy im totalnie odje...ło w tym rządzie? Czy oni myślą, że polski podatnik weźmie te wszystkie ich wymysły na klatę? tzw Płać i Płacz Polaku????? Serio?????

! Odpowiedz
51 20 marianpazdzioch

Należy to czytać tak, że gdyby nie Bruksela, to pisowskie komuchy zakazałyby po prostu taniego importu, a tak to "biedaki" mają związane ręce.

! Odpowiedz
16 6 trooper

PIS to same zakazy i nakazy. Zakaz handlu, zakaz importu, nakaz modlitwy, zakaz pedałowania, zakaz tego i owego. Państwo POLICYJNE w pełnym tego słowa znaczeniu. A ciągle im tych zakazów i nakazów mało i wymyślają to ciągle nowe.

! Odpowiedz
41 33 kyd

A najlepsze, że na tym wszystkim zarobią koledzy rządowi, poprzez firmy znajomków będzie kupowany tańszy węgiel, no i wszyscy będa szczęśliwi:
1) lud w TVP dostanie informację że "państwowe elektrownie nie zamawiają węgla z zagranicy" - no bo kupują go w Polsce - od kolegów, którzy go ściągają (i mają tańszy).
2) koledzy zarobieni po pachy i ośmiornica się rozwija, jeszcze wzorem węgierskim, koncesje się rozda kolegom.

A jak trzeba będzie spalić to drogie badziewie, które górnicy coraz głębiej kopią to trudno, Polacy dołożą w rachunkach za prąd.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
42 42 anty12

Sasin znowu wkroczyl do akcji. Z czego bedziecie dokladac tow. Sasin jak juz nie ma co zajumac. Ostatnie pieniezki z OFE zajumaliscie i juz nie ma. No nie ma. Trzeba wprowadzac reformy rynkowe a nie dotowac pasozytow.

! Odpowiedz
53 38 kyd

Hehehe.... na szczęście głupotę przynajmniej widać,choć na razie nie moża jej zatamować.

"Wykorzystanie potencjału przede wszystkim krajowego" - oznacza utrzymywanie kopalń po to żeby górnicy mieli pracę, a nie po to żeby miec węgiel.
Górnicy wydobywaja na potęge, po to żeby mieć 14-stkę i premie (na to już poszło setki mln PLN), oraz żadają podwyżek dodatkowo, grożąc strajkiem. :-)
Wszyscy mamy się dołożyć jak zwykle do tego, żeby górnicy mieli pracę, wracamy do komuny raźnym marszem.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
39 34 londonern

"Müller podkreślił, że obecnie wicepremier Sasin przygotowuje rozwiązania, które mają na celu wykorzystanie przede wszystkim potencjału krajowego." - nie wiem czy smiac sie czy plakac.

! Odpowiedz
10 11 damian93

Nie da się cła wprowadzić?? Nie wierzę.

! Odpowiedz
3 9 carlito1

Oczywiście, że się da... a wtedy, kolesie by nie zarobiły na węglu, a Ty kupowałbyś prąd z Polskiego droższego droższego węgla

! Odpowiedz
44 44 oorim

a od PO-PSL tego wymagali...

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,7% II 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% II 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 330,48 zł II 2020
Produkcja przemysłowa rdr 4,9% II 2020

Znajdź profil