Rząd Syrii: w Genewie bez rozmów o wyborach prezydenckich

Rząd Syrii oświadczył w sobotę, że podczas rozmów pokojowych, które mają rozpocząć się w przyszłym tygodniu w Genewie, nie będzie omawiana kwestia wyborów prezydenckich. Opozycja syryjska oskarżyła władze o wstrzymywanie rozmów jeszcze przed ich rozpoczęciem.

Prezydent Syrii Baszszar al-Asad
Prezydent Syrii Baszszar al-Asad (fot. Valery Sharifulin / FORUM)

Równocześnie do Genewy, gdzie w poniedziałek mają rozpocząć się negocjacje pokojowe, przybyło dwóch szefów delegacji syryjskiej opozycji.

Minister spraw zagranicznych Syrii Walid el-Mualim na konferencji prasowej w Damaszku potwierdził, że władze wezmą udział w rozmowach, ale podkreślił, że "jeśli opozycja będzie miała urojenia, że w Genewie przejmie władzę, której nie udało jej się przejąć w walce, to (rozmowy - PAP) zakończą się fiaskiem".

Szef dyplomacji skrytykował też specjalnego wysłannika ONZ do Syrii Staffana de Misturę za przedstawienie harmonogramu rozmów i stwierdzenie, że wybory prezydenckie w Syrii odbędą się za 18 miesięcy. "Delegacja rządowa odrzuci wszelkie próby wpisania tego do agendy" - powiedział Mualim.

Wysoki Komitet Negocjacyjny (HNC), grupujący główne siły opozycji syryjskiej, zapowiedział, że w Genewie chce skupić się na utworzeniu przejściowego organu rządzącego z pełną władzą wykonawczą. Mualim oświadczył, że maksimum, o którym władze są w stanie rozmawiać, to "rząd jedności narodowej". Opozycja odrzuca jednak tę opcję.

Atakując de Misturę, Mualim zaznaczył, że oenzetowski wysłannik powinien być neutralny i obiektywny. Dodał, że delegacja rządowa będzie chciała omówić agendę.

Prowadzone dwa lata temu rozmowy pokojowe w sprawie uregulowania konfliktu w Syrii załamały się, gdyż obie strony nie były w stanie porozumieć się właśnie w sprawie harmonogramu rozmów; reżim w Damaszku kładł nacisk na zwalczanie terrorystów, jak określa on walczących z nim rebeliantów, podczas gdy opozycja chciała rozmawiać o rządzie przejściowym.

"Nie będziemy prowadzić dialogu z kimś, kto chce rozmawiać o stanowisku prezydenta" - powiedział Mualim. "Jeśli taki jest ich (opozycji - PAP) tok myślenia, to radzę im, by nie przyjeżdżali na rozmowy" - dodał. "Muszą porzucić te urojenia" - zaznaczył szef syryjskiej dyplomacji.

Mualim potwierdził jednocześnie, że przedstawiciele rządu będą uczestniczyć w rozmowach i polecą do Szwajcarii w niedzielę. Zastrzegł, że wrócą oni do Damaszku w ciągu 24 godzin, jeśli druga strona nie pojawi się na miejscu. "Udamy się do Genewy, by doprowadzić do sukcesu negocjacji, choć to nie zależy od nas, lecz od innych stron, które wezmą w nich udział" - powiedział minister.

Tymczasem w sobotę po południu do Genewy przylecieli dwaj szefowie delegacji syryjskiej opozycji. Dziennikarze AFP widzieli w jednym z genewskich hoteli głównego negocjatora opozycji, salafickiego przywódcę rebelianckiego Mohamada Allusza, a także przewodniczącego delegacji Asada al-Zoabiego.

Wcześniej, reagując na wypowiedź ministra Mualima, syryjska opozycja oskarżyła władze w Damaszku o hamowanie rozmów pokojowych jeszcze przed ich rozpoczęciem. "Uważam, że jest to wbijanie gwoździa do trumny (rozmów - PAP) genewskich, to oczywiste" - ocenił jeden z rzeczników HNC Monzer Makhus. "Mualim wstrzymuje Genewę, zanim się rozpoczęła" - dodał.

Szef syryjskiej dyplomacji tłumaczył, że rząd rozumie "zmiany polityczne" jako zmianę konstytucji i zmianę rządu na nowy, w którym byliby obecni przedstawiciele drugiej strony. Jak dodał, zadaniem rządu jedności narodowej byłoby powołanie komisji konstytucyjnej, która miałaby przygotować projekt nowej ustawy zasadniczej lub zaproponować poprawki do obecnej konstytucji.

Rozmowy pod auspicjami ONZ, które zbiegają się z piątą rocznicą wybuchu konfliktu w Syrii, mają się toczyć w dwa tygodnie po wejściu w życie porozumienia rozejmowego; zmniejszyło ono przemoc, lecz nie wstrzymało całkowicie walk.

Trwająca od 2011 roku wojna domowa w Syrii kosztowała życie ponad 270 tysięcy ludzi. (PAP)

jhp/ ap/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% IV 2020
PKB rdr 1,9% I kw. 2020
Stopa bezrobocia 5,8% IV 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 285,01 zł IV 2020
Produkcja przemysłowa rdr -24,6% IV 2020

Znajdź profil