Rząd: Lasy Państwowe będą miały prawo pierwokupu prywatnych lasów

Po 1 maja Skarb Państwa, czyli Lasy Państwowe będą miały prawo wykupu lub pierwokupu prywatnych gruntów leśnych - przewiduje projekt noweli ustawy o lasach przyjęty we wtorek przez rząd. Rozwiązanie to ma ochronić prywatne lasy przed niekontrolowanym wykupem.

(fot. Piotr Jasiczek / FORUM)

CIR zapewnia w komunikacie, że lasy należące do prywatnych właścicieli będą kupowane po cenach rynkowych. "Rozwiązanie to zabezpiecza wykonanie zadania polegającego na zwiększaniu lesistości w ramach +Krajowego programu zwiększania lesistości+" - czytamy.

Pierwszego maja br. mija 12-letni okres ochronny na zakup ziemi rolnej i gruntów leśnych przez cudzoziemców przewidziany przez traktat akcesyjny. CIR przypomniało, że pod koniec lutego rząd przyjął odpowiedni projekt przepisów, które mają chronić ziemię rolną przed niekontrolowanym wykupem po tej dacie. Ustawa w tej sprawie została uchwalona przez Sejm 31 marca.

"Istnieje duże prawdopodobieństwo, że po okresie przejściowym wzrośnie zainteresowanie także kupnem niepaństwowych gruntów leśnych. W Polsce lasy prywatne zajmują ok. 2 mln ha powierzchni. Ich ewentualny wykup groziłby nie zrealizowaniem obowiązku powiększania areału lasów narodowych przez Lasy Państwowe. Zagrożone byłoby także zadanie zapewnienia ich wielofunkcyjności oraz bezpieczeństwa ekologicznego państwa. Jeśli chodzi o Lasy Państwowe to są one własnością Skarbu Państwa, czyli są dobrze zarządzane i są zabezpieczone przed wykupem" - podkreślono w komunikacie.

Nowe przepisy, zaznacza CIR, nie ingerują w konstytucyjną istotę prawa własności. "Prawo pierwokupu lub wykupu nie będzie dotyczyć m.in. przypadków zbycia na rzecz szerokiego kręgu osób bliskich oraz dziedziczenia ustawowego i testamentowego, a także zbycia gospodarstwa rolnego, którego część stanowią grunty leśne" - czytamy.

Minister środowiska Jan Szyszko mówił w niedawnym wywiadzie dla PAP, że kwestia wykupu gruntów rolnych i leśnych "budzi duże zaniepokojenie".

"Siła nabywcza Polaka jest zdecydowanie niższa niż w innych państwach UE. Ziemia jest również bardzo atrakcyjnym towarem, także dla kapitału spekulacyjnego. Żaden naród nie może przetrwać bez własności ziemskiej. To nie ulega wątpliwości" - wskazywał.

Nowe prawo ma zacząć obowiązywać od 30 kwietnia br. (PAP)

mick/ par/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 ~qqryq

"Siła nabywcza Polaka jest zdecydowanie niższa niż w innych państwach UE. Ziemia jest również bardzo atrakcyjnym towarem, także dla kapitału spekulacyjnego."

Dlaczego ten zły i bogaty Niemiec ma spekulować polską ziemią skoro ceny we wschodnich landach jego kraju są podobne?

Ponadto - nie rozumiem tego argumentu o niewykonaniu planu zwiększenia lesistości. Przecież ja nie mogę być właścicielem lasu - co najwyżej gruntów leśnych. Drzew i tak nie mogę wyciąć bez stosownych zgód...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 1 ~silvio_gesell

Cena ziemi to zgrubsza skapitalizowaną renta gruntowa za okres jednego pokolenia podzielona przez stopę procentową. Stąd spadające stopy procentowe powodują hiperboliczny wzrost wartości ziemi. To nie rabunkowa gospodarka leśna jest problemem, ale spekulacja na wzrost wartości ziemi. Żeby zapobiec spekulacji ziemią należy opodatkować jej wartość, czyli płacić za czas korzystania z niej podobnie jak płaci się za czas korzystania z częstotliwości radiowych.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 2 ~wonzpisem

Kolejna bandycka ustawa przepchnięta przez pisowsko-bolszewickich łajdaków w interesie wąskich grup interesu złodziei z Lasów Państwowych stanowiących trzon elektoratu tego pisowskiego stada bydlaków.

! Odpowiedz
5 3 ~ambroży

może to i mało rynkowe, ale jakże słuszne:).
Las jest dobrem do którego dostęp powinien mieć każdy, a nie tylko ten kto go sobie kupi.
Czy to się komuś podoba, czy nie, brawo PiS...

! Odpowiedz
0 4 ~komunista

Tak jest, powinien być też dostęp dla każdego do domów, mieszkań i jachtów, a nie tylko dla tych co sobie je kupią. Także samochody powinny być otwarte i z kluczykami w środku a nie że tylko właściciel jeździ sobie mercedesem a bezrobotny tłucze się tramwajem.

! Odpowiedz
1 1 ~balcerek odpowiada ~komunista

ależ nie, lasy powinny być prywatne.
Rynek powinien być w zupełności otwarty, także większość w rękach ruskich, chińskich, czy eskimoskich oligarchów, bez prawa wstępu dla osób postronnych, ewentualnie za płatnym pozwoleniem.

! Odpowiedz
0 2 ~endi

Widziałbym reaktywację postulatu Marksa i Engelsa " wspólności żon " , każdy powinien mieć prawo " zapoznania się bliżej " z daną kobieta , a nie tylko ich mężowie , czy to się komuś podoba czy nie :)

! Odpowiedz
0 0 (usunięty) odpowiada ~komunista

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 0 ~normalny odpowiada ~balcerek

To sobie kup siemię i zasadź las. Moja rodzina kosztem wielu weekendów i mnóstwa pracy zalesiła przez ostatnie 20 lat 4ha nieużytków. Bez żadnych dopłat. Traktujemy to jako hobby ale i swoistego rodzaju "emeryturę". Wara od naszej własności !!!!
Ponadto przypominam, żę zgodnie z ustawą o lasach każdy ma prawo chodzić po lasach, prywatnych i państwowych.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
9 9 ~endi

Domagam się powszechnego , równego , uwłaszczenia WSZYSTKICH Polaków lasami państwowymi i ziemią państwową , dosyć okradania nas przez państwo !

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% IV 2020
PKB rdr 1,9% I kw. 2020
Stopa bezrobocia 5,8% IV 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 285,01 zł IV 2020
Produkcja przemysłowa rdr -24,6% IV 2020

Znajdź profil