REKLAMA

Rynek pracy przyszłości: "Nasze dzieci będą uprawiać zawody, które jeszcze nie powstały"

Alan Bartman2021-10-27 06:00redaktor Bankier.pl
publikacja
2021-10-27 06:00

Do 2030 r. przekwalifikowanie dotknie 375 mln pracowników - wynika z danych instytutu McKinsey. Blisko 70 proc. dzieci uczących się obecnie w szkołach podstawowych będzie pracować w zawodach, które jeszcze nie powstały.

Rynek pracy przyszłości: "Nasze dzieci będą uprawiać zawody, które jeszcze nie powstały"
Rynek pracy przyszłości: "Nasze dzieci będą uprawiać zawody, które jeszcze nie powstały"
/ Shutterstock


Empatia, kreatywność i inicjatywa mają być równie ważne, co obsługa aplikacji czy maszyn, jak wynika z raportu Future opublikowanego na łamach portalu syrowka.com. "Pracownik przyszłości zmieniać będzie pracę co najmniej 5 razy", a wiele zawodów jeszcze nie powstało. 

– Z dostępnych danych wiemy, że nasze dzieci będą w swoim życiu zmieniać profesję aż 5 razy i pracować w zawodach, które jeszcze nie istnieją. Według raportu World Economic Forum, do 2025 r. zniknie aż 85 milionów miejsc pracy i powstanie niemal 97 milionów nowych. Według instytutu McKinsey do 2030 r. aż 375 mln pracowników będzie musiało się przekwalifikować. To pokazuje, jak istotne będzie zdobywanie nowych umiejętności i gotowość do wielokrotnego przebranżowienia się oraz ciągłej nauki – mówi na łamach raportu Joanna Pruszyńska-Witkowska, wiceprezes i współzałożycielka Future Collars.

Kompetencje ważne dla rynku

Zmiany, które niesie ze sobą postęp technologiczny, zauważyły również młodsze pokolenia, które wkroczyły już na rynek pracy lub dopiero będą próbowały się na nim odnaleźć. Jak wynika z danych, na które powołuje się autorka raportu, blisko co piąty ankietowany z pokolenia Y (roczniki 1980-1988 – według klasyfikacji Instytutu Gallupa – red.) i pokolenia Z (rocznik 1989-2001) zauważa, że najważniejsza będzie otwartość na zmiany i szybka adaptacja (19,4 proc.). Innymi ważnymi cechami według badanych będą łączenie różnych umiejętności (17,8 proc.), szybkie uczenie się nowych rzeczy (13,5 proc.) oraz umiejętności z branży IT, w tym znajomość języków programowania (11,2 proc.).

Do podobnych wniosków doszła organizacja The World Economic Forum – autorzy raportu "The Future of Jobs Report 2020", którzy wskazali następujące kompetencje, jako cechy pracownika przyszłości:

 • myślenie analityczne i innowacyjność;
 • aktywne uczenie się i strategia uczenia;
 • kompleksowe rozwiązywanie problemów;
 • myślenie krytyczne i analiza;
 • kreatywność i inicjatywa;
 • przywództwo i wpływ społeczny;
 • wykorzystanie technologii;
 • monitorowanie, kontrola i projektowanie technologii;
 • programowanie;
 • odporność i tolerancja na stres;
 • elastyczność;
 • rozumowanie i rozwiązywanie problemów.

Rozwój pracownika to rozwój rynku

Zauważają to specjaliści oraz sami pracownicy – aby nadążyć za postępem potrzebne będzie nastawienie się na ciągłą naukę. Ta powinna nie tylko należeć do zadań pracowników, ale też przedsiębiorców, którzy mogą umożliwić rozwój dzięki kursom lub poprzez angażowanie w nowe wyzwania zawodowe.

Znaczenie rozwoju zawodowego jest tym większe, im mamy do czynienia z młodszym pokoleniem. Niemniej w każdej grupie wiekowej nie padł wynik mniejszy, niż 50 proc. Dla pokolenia Z (rocznik 1989-2001) chęć podnoszenia swoich kwalifikacji czy to przez kursy, czy przez wykonywaną pracę jest ważna dla 74 proc. ankietowanych. Dla badanych w pokoleniu Y (1980-1988) rozwój jest ważny dla 72 proc. W pokoleniu X (1965-1979) już dla 60 proc., natomiast w najstarszym pokoleniu baby boomers (1946-1964) już dla 54 proc.

W którym kierunku zmierza rynek?

Jak wynika z raportu, 38 proc. firm jest zgodnych co do tego, że pandemia przyśpieszyła robotyzację i automatyzację, ale tylko 32 proc. firm jest gotowych na jej wdrożenie. Aż 46 proc. wyraziło, że nie mają możliwości wprowadzić automatyzacji części swoich zadań. Natomiast 68 proc. firm jest przekonana, że automatyzacja może przyczynić się do redukcji zatrudnienia.

To stan na dzisiaj, lecz w raportach dotyczących rynku pracy automatyzacja i robotyzacja coraz częściej pojawia się jako nieunikniony proces. Podobnie jawi się rozwój sztucznej inteligencji, datyfikacja, czyli przeniesienie danych oraz różnych procesów do „chmury” oraz ekologia.

Źródło:
Tematy
Najtańsze konta firmowe dla oszczędzających z premią

Najtańsze konta firmowe dla oszczędzających z premią

Komentarze (17)

dodaj komentarz
mkx
Gdy mały człowieczek jeszcze jest u władzy, to naszym dzieciom wróżę powrót do staroświeckich zawodów: sadzenie kartofli, zbieranie ziół i runa leśnego, wyplatanie koszy, czesanie paździerzy i międlenie lnu... Kariera przed Wami, drogie dzieci! PIS Wam to gwarantuje a porządku będzie pilnować 250-o tysięczna armia...
apupapu
Ja się mogę przebranżawiać nawet co roku !!! Jestem chętny do nauki, jestem ciekawski, lubię poznawać nowe rzeczy. Znam siebie i wiem, że bardzo wielu rzeczy mogę się nauczyć i dobrze wykonywać. Tylko co z tego ?
Po pierwsze, zdecydowana większość pracodawców chce tylko z doświadczeniem. Operator CNC - proszę bardzo, ale doświadczenie
Ja się mogę przebranżawiać nawet co roku !!! Jestem chętny do nauki, jestem ciekawski, lubię poznawać nowe rzeczy. Znam siebie i wiem, że bardzo wielu rzeczy mogę się nauczyć i dobrze wykonywać. Tylko co z tego ?
Po pierwsze, zdecydowana większość pracodawców chce tylko z doświadczeniem. Operator CNC - proszę bardzo, ale doświadczenie min 2-lata. Kierowca C+E - proszę bardzo, ale z doświadczeniem min. 1 rok. Kierowca B na transy międzynarodowych - proszę bardzo, ale doświadczenie w prowadzeniu busów i doświadczenie na trasach międzynarodowych min. 6 miesięcy. Operator wózka widłowego - doświadczenie praktyczne najlepiej w magazynie przemysłowym. Dlatego nie przebranżowię się w ciemno, żeby potem słuchać tylko, że nie mam doświadczenie i nie jesteśmy panem zainteresowani.
Po drugie, jak przeglądałem ogłoszenia, to tylko w ogłoszeniach na pracowników produkcyjnych widziałem dopiski, że "szkolimy i uczymy do konkretnego stanowiska". Zdecydowana większość ogłoszeń zawiera wymagania, z których wynika, że pracownik ma zrobić badania lekarskie do pracy, a następnego dni stawić się do pracy i robić wszystko jakby pracował w tej nowej firmie kilka lat.
Po trzecie, ja sobie nie wyobrażam w naszym kraju przebranżowienia po tytułem np. jestem od 5 lat motorniczym, znudziło mi się to zajęcie, to teraz chcę popracować jak np. tapicer, bo mnie tapicerka wciągnęła. W naszym kraju wydaje mi się jest to nie do wykonania. Tak samo jak przejście z pracownika fizycznego na pracownika biurowego.
Pozdrawiam
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
volksempfanger
Bardzo się martwisz?
1as
Szkoda mi tych młodych ludzi, że będą mieć kontakt z takimi głupotami.
Już nie jest dobrze, a będzie jeszcze gorzej.
samsza
Tak, każda porządna firma, aby oświetlić pomieszczenia, będzie miała w piwnicy tabun "murzynów" pędzących na rowerach...
kenn
Propaganda "zawodowa" trwa w najlepsze. Czytałem już tego wiele: prawie nic się nie sprawdza ;) Raczej chodzi o akademickie teorie i życzenia rządzących :P
nalexon165
5 razy zmienić pracę obecnie w ciągu 10 lat to w dużych miastach norma (obecnie podwyżki dostaje się przy zmianie pracy). Większość czytających bankiera w przyszłości będzie pracowało w zawodzie, który jeszcze nie powstał (obecnie jesteśmy w czasie silnych przemian społecznych).
forfun
gdy wszyscy będą tiktokerami youtuberami i myślicielami to kto chleb im upiecze ???
nalexon165
wychodzi na to że robot ;)

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki