REKLAMA

Rynek akcji w USA wyceniony bardzo wysoko; krajowe spółki nadal atrakcyjne [Opinia]

2021-04-07 16:02
publikacja
2021-04-07 16:02
fot. Phongphan / Shutterstock

Na przestrzeni ostatnich 19 lat wskaźnik C/WK amerykańskiego S&P 500 nie był tak wysoki jak na koniec I kw. 2021 r., przez co rośnie ryzyko korekty - ocenili na środowej wideokonferencji eksperci z iWealth. Dodali, że wyceny na rynku polskim, a także brytyjskim, nadal są atrakcyjne. Ich zdaniem potencjał do dalszych wzrostów rentowności obligacji wyczerpuje się.

"Rynki akcji na koniec marca wyceniane były bardzo wysoko, zwłaszcza amerykański. Wskaźnik ceny do wartości księgowej (C/WK) dla całego S&P 500 jest obecnie na poziomie 4,34. Na przestrzeni ostatnich 19 lat i jednego kwartału C/WK indeksu był niżej niż na koniec I kw. 2021 r. Ktoś, kto inwestuje na rynku akcji w USA, zmaga się z dylematem, czy uczestniczyć we wzrostach, jednocześnie narażając się, że ten czar pryśnie. W pewnym momencie to się stanie i może dojść do bardzo dużej korekty" - powiedział dyrektor zarządzający w iWealth Grzegorz Chłopek.

"Biorąc pod uwagę poziom wycen głównych rynków akcji, w zasadzie dla wszystkich poza Brytyjskim i Polskim wskaźnik C/WK znajduje się powyżej mediany. Ze względu na te wyceny jesteśmy bardzo ostrożni z alokacją w akcje i staramy się zabezpieczyć, dodając elementy antyinflacyjne (np. złoto i srebro), które będą zmniejszać wahania całego portfela" - dodał.

Zdaniem ekspertów z iWealth, choć w ostatnim kwartale wyceny na GPW lekko wzrosły, nadal są to atrakcyjne poziomy. Podtrzymują przy tym tezę, że lepiej będą sobie radzić małe i średnie spółki niż te z WIG20. Dodają, że na mniej płynnych spółkach napływ kapitału powoduje większe wzrosty.

Grzegorz Chłopek wskazał, że żeby amerykański S&P 500 wrócił pod względem wskaźnika C/WK do swojej mediany, wyceny musiałyby spaść o 36 proc. Dodał, że biorąc pod uwagę prognozowany wzrost wartości księgowej spółek, powrót wskaźnika do mediany wiązałby się ze spadkiem indeksu o 8,5 proc., co daje oczekiwaną roczną stopę zwrotu na poziomie ok. -2,6 proc.

"Efekt jest taki, że porównując oczekiwaną stopę zwrotu z indeksu z rentownością amerykańskich obligacji skarbowych, różnica kształtuje się na poziomie ok. 4 pkt. proc. rocznie na korzyść obligacji. To dość istotna presja, która może pojawiać się na rynkach akcji, zwłaszcza w środowisku, w którym rentowności będą dalej rosły. Już w tej chwili obligacje stają się dużo bardziej atrakcyjne niż akcje na niektórych rynkach" - powiedział.

Dyrektor zespołu doradztwa w iWealth, Jacek Maleszewski, zwrócił jednak uwagę, że potencjał do dalszych wzrostów rentowności obligacji 10-letnich w USA, a zarazem spadków ich cen, wyczerpuje się.

"W tym momencie spadek cen amerykańskich 10-latek przekroczył 10 proc. Większa przecena utrzymywała się poprzednio jedynie na przełomie lat 70 i 80, a wszystkie pozostałe korekty kończyły się właśnie w tym momencie. (...) Spodziewamy się, że ta korekta jest blisko końca i dopatrujemy się tu okazji inwestycyjnej" - powiedział Maleszewski.

Podsumował, że obecne poziomy obligacji uważa za okazje do wydłużania duration. Jednocześnie koniec przeceny długu powinien zakończyć korektę na rynku metali szlachetnych.

"Gdyby jednak doszło do dalszych wzrostów rentowności, może to wywołać wyprzedaż na rynku akcji. (...) Wyższe rentowności mogą wiązać się także z szybszym wzrostem spółek +value+ niż +growth+" - dodał.

kk/ asa/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Kredyt dla firm. Marża od 2,4% z ubezpieczeniem. 0% prowizji za udzielenie.

Kredyt dla firm. Marża od 2,4% z ubezpieczeniem. 0% prowizji za udzielenie.

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: USA: giełdy i gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki