Rosja ma niewielki deficyt produktów naftowych – oznajmił w czwartek wicepremier Rosji ds. energii Aleksandr Nowak, zapowiadając przedłużenie zakazu eksportu benzyny.


- Mamy obecnie niewielki deficyt produktów naftowych – przyznał Nowak, cytowany przez zachodnie i rosyjskie agencje.
Zapewnił przy tym, że problem ten już jest rozwiązywany dzięki zgromadzonym rezerwom.
- Przedłużymy wkrótce zakaz eksportu benzyny – zapowiedział Nowak. Jego zdaniem powinno to pozwolić zagwarantować dodatkowe dostawy na rynek wewnętrzny. Zakaz taki obowiązuje od marca.
Aby ograniczyć możliwości finansowania przez Kreml wojny w Ukrainie, siły ukraińskie atakują rosyjskie obiekty energetyczne, w tym rafinerie. Z tego powodu Rosję dotknął w ostatnich tygodniach deficyt benzyny i duży wzrost jej cen.

W czwartek gubernator okupowanego Krymu Siergiej Aksjonow powiedział, że region boryka się z deficytem paliwa „z powodu spadku (wielkości) produkcji rosyjskich rafinerii”. (PAP)
mw/ rtt/






























































