REKLAMA
CHCESZ ZACZĄĆ INWESTOWAĆ?

Rośnie napięcie między Serbią i Kosowem

2022-08-11 13:57
publikacja
2022-08-11 13:57
Rośnie napięcie między Serbią i Kosowem
Rośnie napięcie między Serbią i Kosowem
fot. MARKO DJURICA / / Reuters

Władze w Prisztinie, wykorzystując sytuację na Ukrainie, planują atak na zamieszkaną przez Serbów północ Kosowa - powiedział w czwartek w telewizji RTS prezydent Serbii Aleksandar Vuczić.

Szef państwa odniósł się do słów premiera Kosowa Albina Kurtiego, który ocenił, że "byłoby nieodpowiedzialnym wykluczyć możliwość nowego konfliktu na Bałkanach wywołanego agresywną polityką Belgradu".

Vuczić uznał, że Prisztina prowadzi antyserbską kampanię i planuje atak na zamieszkaną przez Serbów północ Kosowa, gdzie "pod płaszczykiem walki z przestępczością przygotowuje likwidację Serbów".

W wywiadzie udzielonym agencji Reutera Kurti podkreślił "ostrożność, z jaką jego gabinet przygląda się rządzącej na północy autokracji". "Mamy w Kosowie NATO, Unię Europejską i chociaż nie jesteśmy ich członkami, nie boimy się; jesteśmy zdecydowanie lepiej przygotowani do obrony naszej niepodległości i terytorialnej integralności" - zaznaczył premier.

Odnoszący się do tych słów Vuczić zapewnił, że Serbia "nie będzie nikogo zabijać, a to czego oczekuje, to pokój i stabilność".

Kurti i Vuczić mają 18 sierpnia spotkać się w Brukseli, gdzie pod auspicjami UE zaplanowano kontynuację dialogu pomiędzy stronami. "Jestem sceptyczny jeśli chodzi o rezultat spotkania, ale pokładam nadzieję w racjonalne zachowanie Prisztiny" - powiedział prezydent Serbii.

Kwestią pozostającą w centrum dialogu Belgradu i Prisztiny jest utworzenie w Kosowie Wspólnoty Gmin Serbskich - postulowanej przez kosowskich Serbów i Serbię jednostki autonomicznej utworzonej z dziesięciu gmin posiadających większość serbską. Ustanowienie Wspólnoty było jednym z postanowień zawartego w 2013 roku porozumienia brukselskiego, którego wprowadzenia w życie odmawia strona kosowska.

Serbia utraciła kontrolę nad Kosowem po kampanii NATO w 1999 roku i odmawia uznania ogłoszonej w 2008 roku niepodległości swojej byłej prowincji. Rozpoczęty w 2013 roku dialog nie przyniósł dotąd znaczącego porozumienia. (PAP)

jbw/ ap/

Źródło:PAP
Tematy
Wyprodukuj wodę pod własną marką

Wyprodukuj wodę pod własną marką

Advertisement

Komentarze (14)

dodaj komentarz
pstrzezek
Serbia zawsze była pro-ruska i to się nie zmieni. Car Putin przy okazji zawsze jest gotów namieszać nie ważne czy to Europa centralna czy Bałkany. Stąd ferment u trolli poniżej :)
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
pstrzezek
Co? Zabolało ruskiego walonka ;) Prawidłowo
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
sterl
Zrobili na siłę referendum i uciekinierzy z Albanii zdobyli większość na rdzennych terenach Serbskich , za to na Ukrainie nie zgadzają się na referendum żeby rdzenni Rosjanie stracili prawo do własnej ziemi przypisanej do Ukrainy, gdy Ukraińcy 35 lat rządzili ZSRR..od Chruszczowa do Breżniewa ale i z Trockim co zbudował Czerwoną Armię..
jaszczura
kolejny nick randoma petersburskiego
taki-ktos-jak-ja
Ukradli Serbom Kosowo i tyle. youtube.com/watch?v=Vzw8T1ZU4tU
powiemwamcomysle
Kosowarzy ukradli Serbom Kosowo? Wez sie czlowieku zastanow co mowisz.
karbinadel odpowiada powiemwamcomysle
Kosowo to sztuczny twór, który samodzielnie nie nigdy nie istniał. Wiadomo, że niepodległość tego kadłubka uznano na złość Ruskim, ale to nie zmienia faktu, że nie jest to prawdziwe państwo

Powiązane: Polityka na świecie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki