REKLAMA

Rosjanie nie chcą już mauzoleum Lenina

2016-04-20 15:45
publikacja
2016-04-20 15:45

Ponad 60 procent Rosjan opowiada się za likwidacją mauzoleum Lenina. Z sondażu przeprowadzonego przez Wszechrosyjskie Centrum Badania Opinii Publicznej wynika, że większość obywateli Federacji Rosyjskiej jest za przeniesieniem doczesnych szczątków wodza komunistycznej rewolucji na cmentarz.

Ponad 60 procent Rosjan opowiada się za likwidacją mauzoleum Lenina / fot. Peter Andrews / FORUM

Badania wskazują, że 36 procent respondentów chciałoby, aby decyzję w tej sprawie podjęto jak najszybciej. Natomiast 24 procent radzi poczekać, aż odejdzie pokolenie ludzi, którzy uważają Lenina za wielkiego człowieka. 32 procent uczestników sondażu jest za tym, aby zwłoki radzieckiego przywódcy pozostawić w szklanym sarkofagu na Placu Czerwonym w Moskwie.

Rosjanie są podzieleni w ocenie działalności Włodzimierza Ilicza Lenina. 31 procent twierdzi, że Rosja skorzystała na jego rządach, a 23 procent jest zdania, że wyrządził wiele krzywd.

22 kwietnia przypada 146 rocznica urodzin Lenina. Jak przypominają rosyjscy dziennikarze, sam wódz rewolucji, w testamencie zapisał, że chce być pochowany na cmentarzu. Jednak jego następca Józef Stalin nie spełnił ostatniej woli Lenina i przeniósł jego zwłoki do mauzoleum.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Maciej Jastrzębski/Moskwa/mcm/wk

Źródło:IAR
Tematy

Otwórz konto sobie i dziecku i zyskaj 200 zł w promocji na zakupy u naszych partnerów.

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: O tym mówią ludzie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki