Rosja: dymisja szefa kremlowskiej administracji Siergieja Iwanowa

Prezydent Rosji Władimir Putin zdymisjonował w piątek szefa prezydenckiej administracji Siergieja Iwanowa. Jak komentują agencje, jest to odsunięcie od władzy jednego z najpotężniejszych ludzi w Rosji i jak dotąd bardzo bliskiego współpracownika Putina.

Na nowego szefa kremlowskiej kancelarii Putin powołał Antona Wajno - poinformowała w piątek służba prasowa Kremla.

Nie podano powodów tej zmiany. Służba prasowa przekazała jedynie, że Putin mianował 63-letniego Iwanowa swoim specjalnym przedstawicielem ds. ochrony środowiska i transportu.

Iwanow był przez wiele lat jednym z najbliższych współpracowników Putina. Tak jak prezydent wywodzi się z KGB; personelem Kremla kierował od grudnia 2011 roku. Wcześniej był sekretarzem wpływowej Rady Bezpieczeństwa FR (w latach 1999-2001), ministrem obrony (2001-2007) i wicepremierem (2005-2011).

44-letni Wajno to dotychczasowy - od 2012 roku - zastępca szefa administracji Kremla. W latach 2011-2012 kierował kancelarią rządu. Wcześniej - od 2008 do 2011 roku - był szefem protokołu premiera. W latach 2008-2012 na czele rosyjskiego rządu stał Putin.

"Iwanow padł ostatnią ofiarą czegoś, co wydaje kampanią Putina zmierzającą do odsunięcia jego najbliższych sojuszników, którzy pracowali z nim przez dekady" - komentuje Reuters.

Agencja przypomina, że w ciągu ostatniego roku prezydent odwołał wpływowego prezesa Rosyjskich Kolei Żelaznych Władimira Jakunina, pojawiają się też głosy, że z łask Putina wypadł szef Rosnieftu i jeden z najpotężniejszych ludzi z dawnych kręgów FSB Igor Sieczyn.

Analityk banku Nomura, Timothy Ash, uważa, że odsunięcie Iwanowa ma związek z nadchodzącymi wyborami parlamentarnymi i dowodzi, że Putina niepokoiło poparcie, jakim cieszy się Iwanow.

"Putin konsoliduje władzę, czego dowodem jest między innymi utworzenie jego własnej gwardii (zwanej Rosgwardią), i odsuwa potencjalnych rywali" - ocenia Ash.

AP cytuje ekspertów, których zdaniem Putin wymienia kadry na młodsze. "Ze względów psychologicznych Putinowi jest teraz łatwiej otaczać się ludźmi, dla których zawsze był wielkim przywódcą i którzy nie pamiętają czasów, kiedy on tym przywódcą nie był" - mówi AP były spin doktor Kremla Stanisław Biełkowski.

AFP zwraca uwagę, że o dymisji Iwanowa Putin zdecydował na półtora roku przed wyborami prezydenckimi, "co w zestawieniu z niedawną wymianą władz regionalnych niektórzy eksperci uznają za przygotowania do zmiany szyku bojowego przed wyborami w 2018 roku" - pisze francuska agencja.

Wajno ukończył w 1996 roku elitarny Moskiewski Państwowy Instytut Stosunków Międzynarodowych (MGIMO). Po studiach pracował w MSZ. W 2004 roku przeszedł do administracji prezydenta. Według dziennika "Wiedomosti" jest on uważany za człowieka związanego wyłącznie z Putinem i nienależącego do żadnej kremlowskiej koterii. (PAP)

mal/ ap/ fit/ kar/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,4% I 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% I 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 282,8 zł I 2020
Produkcja przemysłowa rdr 1,1% I 2020

Znajdź profil