Ropa drożeje. Rosja i Arabia Saudyjska się porozumiały, ale konkretnych działań brak

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku rosną. Na razie brak jest konkretnych działań największych producentów ropy, aby ustabilizować sytuację na rynkach paliw - informują maklerzy.

Ropa w USA mocniej drożeje, ale na razie nie ma konkretnych działań producentów
Ropa w USA mocniej drożeje, ale na razie nie ma konkretnych działań producentów (fot. ssuaphoto / YAY Foto)

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na październik na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 45,29 USD, po zwyżce o 85 centów.

Brent w dostawach na listopad na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie drożeje o 8 centów i jest wyceniana po 47,71 USD za baryłkę.

Arabia Saudyjska, faktyczny, choć nieformalny przywódca OPEC, i Rosja poinformowały w poniedziałek, że będą współpracować, by ustabilizować rynek ropy.

O umowie poinformował rosyjski minister energetyki Aleksandr Nowak nazwał jej zawarcie "momentem historycznym"; spotkał się on wcześniej w poniedziałek z saudyjskim ministrem energetyki, przemysłu i bogactw naturalnych Chalidem ibn Abd al-Azizem al-Falihem w trakcie obrad G20 na szczycie w Hangzhou w Chinach.

Ministrowie wydali też wspólny komunikat, w którym mówią o "konieczności opanowania przesadnej zmienności na rynkach naftowych" oraz woli współpracy "w celu ustabilizowania rynku ropy".

W komunikacie ministrowie zastrzegają, że nie podejmą natychmiast takich działań, ale mogą w przyszłości porozumieć się w sprawie ograniczenia wydobycia ropy. Zapewniają natomiast, że podejmą współpracę w kwestiach dotyczących nowych technologii produkcji, rafinacji i przechowywania surowca oraz jego transportu i dystrybucji.

Arabia Saudyjska i Rosja realizują wspólnie 21 proc. globalnego popytu na ropę.

Bloomberg przypomina, że w piątek prezydent Rosji Władimir Putin powiedział, iż chciałby, aby OPEC i Moskwa uzgodniły zamrożenie wydobycia ropy; wystąpienie Putina sprawiło, że na giełdach podskoczyły ceny surowca. W sobotę rosyjski prezydent spotkał się z saudyjskim księciem Muhammadem bin Salmanem as Saudem.

Książę Muhammad, drugi w kolejce do saudyjskiego tronu, jest wicepremierem, ministrem obrony i szefem rady ds. gospodarki i rozwoju; książę odpowiada też za naftową politykę państwa.

Wysiłki podejmowane przez Rosję i Arabię Saudyjską, aby ustabilizować ceny ropy naftowej, mają poparcie w Wenezueli - poinformował minister ropy tego kraju Eulogio Del Pino.

Moskwa i Rijad powołają "grupę roboczą"

Rosja, która nie jest członkiem Organizacji Krajów Eksportujących Ropę Naftową (OPEC), próbowała już kilkakrotnie doprowadzić do szerokiego porozumienia producentów ropy - zarówno tych zrzeszonych w kartelu jak i niezależnych, ale jak dotąd nie udało się zawrzeć paktu o zamrożeniu produkcji, który doprowadziłby do podbicia cen surowca, które załamały się dwa lata temu.

Rozmawiając z dziennikarzami po spotkaniu z Nowakiem al-Falih powiedział, że zamrożenie wydobycia "nie jest jedynym rozwiązaniem" problemu, odmówił jednak podania szczegółów ustaleń, jakie zapadły między nim a rosyjskim ministrem.

Moskwa i Rijad powołają "grupę roboczą", której zadaniem będzie między innymi monitorowanie rynku ropy i przygotowywanie rekomendacji dotyczących jego stabilizacji - podaje CNBC.

Państwa OPEC, Rosja oraz inni producenci ropy, których budżety ucierpiały na skutek utrzymujących się od dawna niskich cen surowca, spotkają się we wrześniu w Algierii na nieformalnym szczycie, zorganizowanym przy okazji Międzynarodowego Forum Energetycznego (IEF), w nadziei na wypracowanie wspólnego stanowiska, które ustabilizuje rynki naftowe.

Szczyt OPEC odbędzie się w listopadzie w Wiedniu. Przy każdej z tych okazji Nowak spotka się al-Falihem.

Puste porozumienie

Zdaniem cytowanych przez Bloomberga ekspertów saudyjsko-rosyjska "grupa robocza" nie ma wielkich szans na podbicie cen ropy, które na niskim poziomie utrzymuje kryzys nadpodaży.

"To polityczne oświadczenia i bardzo jeszcze niekonkretne" - skonstatował szef szwajcarskiej firmy konsultingowej Petromatrix Olivier Jacob, który przypomniał, że o powołaniu takiej grupy mowa była od dawna, a mechanizm ograniczania podaży ropy jak dotąd nie został wypracowany.

Analitycy Citigroup wskazują, że głównym "hamulcowym", jeśli chodzi o działania OPEC w sprawie ograniczenia produkcji ropy, jest Iran, który chce dostarczać na rynki jak najwięcej swojego surowca.

W piątek ropa na NYMEX w Nowym Jorku zdrożała o 1,28 USD do 44,44 USD/b. Był to największy jednodniowy wzrost notowań ropy od 18 sierpnia. W poniedziałek w USA był wolny dzień - Święto Pracy. Handel odbywał się jedynie elektronicznie i transakcje z tego dnia zostaną "zaksięgowane" wraz z wtorkowymi notowaniami.

"Forbes" ocenia, że szanse na to, by Rosja, która czerpie połowę dochodów budżetowych z produkcji ropy i gazu, zgodziła się w istocie na zamrożenie produkcji, są nikłe, ponieważ - tak jak Rijad - walczy o zachowanie swego udziału w rynku, zwłaszcza w Europie i Azji. A zarówno Rijad, jak i Moskwa oraz Teheran konkurują o dostęp do rynku Chin.

Rosyjski minister finansów Anton Siłuanow poinformował po fiasku kolejnej próby zawarcia porozumienia w sprawie zamrożenia produkcji ropy podczas kwietniowego szczytu w Katarze, że Rosja opiera swe prognozy ekonomiczne na założeniu, iż cena ropy utrzyma się na obecnym poziomie, bliskim 40 dol. za baryłkę i przy takich projekcjach stara się równoważyć swoją sytuację finansową. Moskwa może być zatem umiarkowanie zainteresowana ograniczaniem produkcji.

Saudyjczycy są tymczasem przygotowani na długą wojnę cenową z konkurentami. Najpierw strategia niskich cen była wymierzona w USA, a teraz w Iran. Są skłonni ją kontynuować nawet za cenę deficytu. Jak podaje "Forbes", w roku ubiegłym osiągnął on historyczny rekord i wyniósł 100 mld dol., a tegoroczny, projektowany deficyt ma sięgnąć 87 mld dol. Rijad równoważy też spadek dochodów z powodu niskich cen ropy sięgając po swe rezerwy walutowe. W 2014 roku Arabia Saudyjska oznajmiła, że nie zmartwi jej spadek cen ropy nawet poniżej 20 dol. za baryłkę.

(PAP)

aj/ osz/ fit/ ro/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 ~Alek

Oba kraje chciałyby aby cena za baryłkę wzrosła. Tylko jak to zrobić?.
A co z Iranem?. Czy Iran zechce ograniczyć wydobycie jak do tej pory pompują ile ,,pompa wyda".

! Odpowiedz
0 1 ~Dżejms

A Rosjanie ciągle nie sprzedają ropy za ruble. Jak niby chcą skończyć z dominacją dolara jak sprzedają za dolary?

! Odpowiedz
2 3 ~anka

nie ufam usa bo wyciagaja rece po nie swoje terytoria. tak zrobili z ukraina po jej aneksji i probowali z syria. o innych krajach nie wspomne gdzie dziesiatki milionow ludziprzez nich cierpi. ciesze sie ze rosja i arabia wspolpracuja bo okolice naszego kraju sa zdestabilizowane przez usa.

! Odpowiedz
4 3 ~niepelnosprawny_org

nie i jeszcze raz nie, nie ufam im Rosji bo wyciag rece po nie swoje terytoria i wojuje "szabelką", Arabii, bo za cudzołóstwo czy przejście na Chrzescijaństwo zabijają człowieka, tym bardziej w sprawie ropy, - energia odnawialna - solarna, wiatrowa, samochody elektryczne, sam sobie panem każdy....

! Odpowiedz
8 6 ~Johnny

Lasekdrugi - przestan bredzic !! Wszyscy padna a Rosja sie utrzyma !! Ten kraj ma wszystkie surowce I to w olbrzymich ilosciach !!!

! Odpowiedz
0 0 ~Zorro

Komentarz godny Iwana nie Johnnego, Surowce trzeba wydobyć i dostarczyć, A Rosja kraj o największej powierzchni nie jest nawet w stanie się sama wyżywić !!!! O czym piszesz? To kraj upadły.

! Odpowiedz
5 8 lasekdrugi

Ruskim się pali grunt pod nogami, instalacje pracują na 101%, każdy szyb naftowy jest podkręcony na maks wydajności a przy tym nie inwestują w nowe odwierty. Robią dobrą mine do złej gry, jakby Saudowie ich przeczekali jeszcze rok, to od grudnia okaże się że ruskim zaczyna spadać wydobycie bo złoża się wyczerpują a do tego zima przynosi awarie....

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
ROPA 0,68% 65,10
2020-01-17 22:59:00
ZŁOTO 0,31% 1 557,35
2020-01-17 22:59:00
MIEDŹ 0,00% 6 268,75
2020-01-17 19:59:00
SREBRO 0,50% 18,03
2020-01-17 22:59:00
PLATYNA 1,79% 1 027,05
2020-01-17 22:59:00

Znajdź profil