REKLAMA

Rollercoaster na bitcoinie. Jazda bez trzymanki w górę i w dół

Marcin Dziadkowiak2019-06-27 00:14, akt.2019-06-27 08:04zastępca redaktora naczelnego Bankier.pl
publikacja
2019-06-27 00:14
aktualizacja
2019-06-27 08:04
YAY Foto

To co dzieje się z kursem bitcoina w ostatnich dniach przypomina czasy ostatniej superhossy z końca 2017 roku. Zaledwie w środę bitcoin bez problemu rozprawił się z poziomami 12 000 i 13 000 dolarów. W końcówce dnia jego kurs spadł jednak nagle, w ciągu zaledwie kwadransa, o blisko 2 000 dolarów.

Środa zostanie na długo zapamiętana przez inwestorów na rynku kryptowalutowym. Bitcoin rozpoczynał swoje notowania w okolicach poziomu 11,5 tys. dolarów. W ciągu dnia wzrosty szybko przyspieszały, a bitcoin z łatwością przełamał poziomy 12 i 13 tys. dolarów, by szybko zbliżyć się do poziomu 14 tys. dolarów. W sumie, w ciągu niespełna 24 godzin bitcoin zyskał ponad 20%. Ten dzień przypominał jak żywo czasy ostatniej superhossy na bitcoinie, kiedy to dobowe przyrosty kursu bitcoina także osiągały takie zmiany.

Bitcoin rozpoczynał swoje notowania w środę w okolicach poziomu 11,5 tys. dolarów. Pod koniec dnia zbliżył się do poziomu 14 tys. dolarów. / Coindesk

I podobnie jak w końcówce 2017 roku, wzrosty zakończyły się nagłym załamaniem. W ciągu zaledwie kwadransa cena bitcoina runęła w dół o blisko 2 tys. dolarów. O ile jeszcze o godz. 22 cena bitcoina podchodziła pod poziom 13 879 dolarów, to już 15 minut później spadła poniżej 12 tys. dolarów, czyli o blisko 15% w stosunku do swojego dziennego maksimum.

W ciągu zaledwie kwadransa cena bitcoina runęła w dół o blisko 2 tys. dolarów. / Coindesk

Ten nagły flash crash spowodował, że kryptowalutowi inwestorzy szturmem ruszyli do ratowania swoich pieniędzy. Najbardziej odczuła to jedna z amerykańskich giełd kryptowalutowych Coinbase, której serwis przestał działać.

Kurs bitcoina, po tym nagłym załamaniu przez kolejną godzinę próbował złapać jakiś punkt równowagi, to rosnąc, to spadając o kilkaset dolarów.  W efekcie około północy w czwartek nad ranem notowania bitcoina stabilizują się w okolicach poziomu 12,7 tys. dolarów. 

Wszystko wskazuje na to, że szybki, 20-procentowy wzrost ceny bitcoina w środę był efektem tzw. short squeeze, czyli wyciśnięcia z rynku posiadaczy krótkich pozycji. Przypuszczenia takie można snuć na podstawie danych z rynku kontraktów terminowych na bitcoina, gdzie w ostatnich tygodnia miał miejsce szybki wzrost krótkiej pozycji netto wśród spekulantów. Niestety, dane te są publikowane z opóźnieniem, dopiero za kilkanaście dni będziemy mogli sprawdzić, czy faktycznie krótka pozycja netto spekulantów zmniejszyła się.

Ostatni tydzień na bitcoinie. Podróż od 9,5 do blisko 14 tys. dolarów. / Coindesk

Ten szybki wzrost ceny bitcoina, jaki miał miejsce w środę okazał się jednak zachęta dla niektórych graczy do podjęcia decyzji o realizacji zysków. Musiały to być naprawdę duże pieniądze, skoro przyniosły tak gwałtowne załamanie rynku.

Według jednej z teorii, kapitał, który wyniósł w środę kurs bitcoina pod poziom 14 tys. dolarów nie pochodził od nowych inwestorów. Był on uśpiony w tetherze, czyli stabilnej kryptowalucie, mającej ułatwić inwestycje na rynku kryptowalut. Mogło być zatem tak, że kapitał ten wrócił na rynek, zachęcony wzrostem cen bitcoina. A zyski zrealizowali inwestorzy, którzy już wcześniej kupili bitcoina po niższych cenach.

Źródło:
Marcin Dziadkowiak
Marcin Dziadkowiak
zastępca redaktora naczelnego Bankier.pl

Zastępca redaktora naczelnego Bankier.pl. Już w czasie studiów na Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu rynki kapitałowe stały się jego pasją, która pozwoliła mu rozpocząć pracę w Bankier.pl i rozwijać dział giełdowy. Zainteresowanie sprawami krajowymi i zagranicznymi pozwoliło mu także spełnić się w pracy w prowadzeniu newsroomu. Aktualnie odpowiedzialny za dział Newsroom, chce, aby Bankier.pl był wciąż najlepszym źródłem informacji, nie tylko dla inwestorów giełdowych.

Tematy

Otwórz konto sobie i dziecku i zyskaj 200 zł w promocji na zakupy u naszych partnerów.

Komentarze (22)

dodaj komentarz
loool
Kto znowu kupił 1 szt nic nie wartego zapisu elektronicznego za cenę samochodu średniej klasy ? ? Hahaha , ale ubaw :):)
grzegorzkubik
Ooooo po długiej ponad 1,5 rocznej korekcie.
specjalnie_zarejstrowany1
Bankier. Moglibyscie wysondowac banki jaki maja stosunek do tego. Dalej jest problem z tym ze moga zablokowac konto? Ciekawi mnie co sie dzieje jesli od jakiegos brokera chcialbym przelac pieniadze. Moglibyscie zrobic ankiete po bankach jaki jest ich stosunek do tego?
atari65xe
Jeżeli zrobisz cyfrową walutę .. i stworzysz do tego własną nieregulowaną "giełdę" to już możesz generować ruch handlując sam ze sobą i tworząc wirtualne wzrosty i spadki. W momencie kiedy znajdzie się choćby jeden naiwniak , który tą walutę kupi zaczynasz zarabiać.
Ludzie mają , krótką pamięć.
Jeżeli zrobisz cyfrową walutę .. i stworzysz do tego własną nieregulowaną "giełdę" to już możesz generować ruch handlując sam ze sobą i tworząc wirtualne wzrosty i spadki. W momencie kiedy znajdzie się choćby jeden naiwniak , który tą walutę kupi zaczynasz zarabiać.
Ludzie mają , krótką pamięć... bo właśnie w okresie największych wzrostów były największe problemy ze sprzedażą i uzyskaniem "normalnych pieniędzy" za btc. To jest szulernia ... w której czasami postronna osoba może coś wygrać...ale nadal szulernia.
hfjdj
Tak jak wszystkim proponuje grac na spadki i stac sie bogaczem.
szalich
Prosze poczytac co to byl flash crash i dlaczego i naduzywac tego stwierdzenia.
karbinadel
I nadal ktoś uważa tę spekulacyjną zabawkę za walutę?
qbotcenko
BTC to kiepska waluta, droga i powolna w przesyle - przeżytek moim zdaniem...
Ale takie NANO czy Monero już się wygodnie używa.
hfjdj
Nie tylko waluta ale ssietna inwesycja. Nawet jak kupiles na gorce za 20k. to niedlugo kurs tam z powrotem bedzie bo btc znowu rosnie. nie da sie stracic na byc w dlugim terminie.
tigerbonzo
Panie Marcinie jedna podstawowa sprawa, proszę nie nazywać kryptowaluciarzy inwestorami tylko po imieniu, czyli spekulantami i to całą tę grupę, a nie tylko tych zajmujących krótkie pozycje, którzy zresztą zapewne niedługo zaczną wyciskać tych pseudo inwestorów jak cytrynkę. Może by tak jakaś informacja o wolumenach Panie Marcinie jedna podstawowa sprawa, proszę nie nazywać kryptowaluciarzy inwestorami tylko po imieniu, czyli spekulantami i to całą tę grupę, a nie tylko tych zajmujących krótkie pozycje, którzy zresztą zapewne niedługo zaczną wyciskać tych pseudo inwestorów jak cytrynkę. Może by tak jakaś informacja o wolumenach obrotu w handlu tym badziewiem? Pump and dump + wash trading? Hard forki, srorki a na końcu pozostaną tylko Tworki, ewentualnie lina i gałąź. Pozdrawiam.

Powiązane: Bitcoin

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki