REKLAMA

Bitcoin bije kolejne rekordy, na GDAX „odleciał”. Potem załamanie

2017-12-08 08:46, akt.2017-12-08 12:43
publikacja
2017-12-08 08:46
aktualizacja
2017-12-08 12:43
YAY Foto

Ostatnie dni są gorącym okresem dla bitcoina, który jak rozpędzona lokomotywa pnie się do góry. W nocy najpopularniejsza kryptowaluta przekraczała kolejne okrągłe poziomy, po czym jej kurs się załamał. Przedziwne rzeczy działy się także na jednej z giełd kryptowalut zaliczanych do największych na świecie.

Bitcoin jak rozpędzona lokomotywa jeszcze w nocy parł w górę, bijąc kolejne rekordy wszech czasów. Ze względu na duże różnice cenowe na poszczególnych rynkach, trudno nawet powiedzieć, jak jest ten jeden, rekordowy kurs bitcoina. Według serwisu Coindesk, na którego danych bazuje Bloomberg, bitcoin (a dokładnie Bitcoin Price Index, czyli indeks liczony na podstawie notowań z kilkunastu giełd) pokonał poziom 17 000 dolarów. Działo się to dwukrotnie – najpierw w czwartek, w okolicy godziny 17 wystąpił duży pik, by potem kurs zjechał od razu o 2 000 dolarów. Drugi raz bitcoin znalazł się ponad poziomem 17 000 dolarów w piątek w nocy (zanotowane maksimum to 17 153,94 dolary), jednak i wtedy nie utrzymał się zbyt długo ponad ta granicą. Tak samo jak wcześniej, po osiągnięciu nowych rekordów kurs skierował się w dół i stracił 2 000 dolarów. Tymczasem alternatywny indeks bitcoina liczony przez serwis Coinmarketcap pokonał w nocy poziom 18 000 dolarów, by nad ranem spaść poniżej 15 500 dolarów.

/ Coindesk

Tymczasem kursowi bitcoina, po nocnych rekordach, nie udaje się odzyskać sił. Po spadku z rekordowych poziomów o około 2 500 dolarów, kurs nieco się odbudował, zyskując blisko 2 000 dolarów. Potem rozpoczęła się kolejna fala spadkowa, która zbija kurs bitcoina już o niemal 3 000 dolarów poniżej nocnych rekordów. O godz. 12:38 Coindesk podaje, że indeks BPI wynosi 14 283 dolary, co oznacza spadek o ponad 16%. Natomiast według serwisu Coinmarketcap indeks cen bitcoina wynosi 14 737 dolarów. Na największej amerykańskiej giełdzie – Bitfinex - cena bitcoina wynosi 14 220 dolarów. Natomiast na największej giełdzie w Azji – Bithumb – kurs bitcoina zbliża się do 15 261 dolarów. W Polsce, na BitBay, za jednego bitcoina trzeba zapłacić 51 200 złotych.

Najwyższe kursy bitcoina na świecie notowane są na giełdach w Korei Południowej. Panuje tam prawdziwa bitcoinowa mania, a popyt na bitcoina jest bardzo duży. Podczas, gdy na giełdach w Europie i USA bitcoin sięgał rekordów na poziomie 17 000 dolarów, w Korei  przekroczył 20 000 dolarów.

Jednak w czwartek przedziwne rzeczy z kursem bitcoina działy się na jednej z największych nieazjatyckich giełd kryptowalut. Chodzi o amerykańską giełdę GDAX, która pod względem obrotów w ciągu ostatnich 24 godzin zajmuje czwarte miejsce na świecie. Wczoraj wieczorem, gdy bitcoinowa rakieta biła kolejne rekordy, na giełdzie GDAX kurs bitcoina odpalił nagle z prędkością światła. W ciągu godzinnego okresu zakres wahań bitcoina sięgnął od 15 100 dolarów do niemal 19 700 dolarów, czyli 30%.

Jak opisuje serwis Cryptocoinnews, podróż bitcoina z 17 000 do 18 000 dolarów zajęła kwadrans, a do 19 000 dolarów tylko 5 minut. Ostatecznie maksimum bitcoina zostało zanotowane na poziomie 19 697 dolarów, podczas gdy na innych amerykańskich rynkach kurs bitcoina zbliżał się do 16 000 dolarów. Takiej różnicy cen pomiędzy rynkami operującymi w tym samym kraju jeszcze nie notowano.

Kilka minut po osiągnięciu maksimum, kurs bitcoina załamał się, spadając do 15 100 dolarów. A zaraz potem system transakcyjny GDAX wyłączył się, pozwalając jedynie na składanie zleceń („POST-ONLY mode”), żadne transakcje jednak nie były realizowane. Kurs bitcoina zamarł na poziomie 16 299 dolarów. Giełdzie udało się uporać z awarią w ciągu ok. 30 minut i o 18:28 naszego czasu handel został przywrócony.

Marcin Dziadkowiak

Źródło:
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (41)

dodaj komentarz
sel
Zauważcie,że jak tylko są problemy to ustala się kupno i sprzedaż według kursu złota a nie jakiś śmieci, tak było z Iranem, Libią, Irakiem ,Syrią, Libią ,itd od razu dostali demokratyczną pomoc ...a i tak Chiny Rosja Indie Brazylia RPA i BRICS kraje arabskie i Azja umawiają się za towar w cenach złota na wszelki wypadek..
sel
To nie jest żaden pieniądz tylko cyfrowy zapis którym zaczęto handlować dla zabawy.. Co najmniej tyle to powinno kosztować złoto bo tyle dodrukowano dolarów.. Euro, Jenów Franków Funtów , Złotówek itd, równo drukowano żeby się goje nie zorientowały że ich robią w ban buko.
tytus_k


Być może interesującą jest wypowiedź Lloyda Blankfeina, prezesa znanego banku Golman Sachs. Bardzo odstaje od powielanych tu dosć wybiórczo i jednostronnie opinii przedstawicieli świata finansów. "Złota pięciodolarówka była warta pięć dolarów ponieważ, miała 100% pokrycie w złocie.


Być może interesującą jest wypowiedź Lloyda Blankfeina, prezesa znanego banku Golman Sachs. Bardzo odstaje od powielanych tu dosć wybiórczo i jednostronnie opinii przedstawicieli świata finansów. "Złota pięciodolarówka była warta pięć dolarów ponieważ, miała 100% pokrycie w złocie. Następnie drukowano papierowy pieniądz, który miał "poparcie" w złocie znajdującym się w skarbcu. Kolejnym krokiem jest drukowanie pieniądza, który nie ma zabezpieczenia w fizycznym złocie. Przecież nikt nie obiecywał, że jeśli otrzymasz taki pieniądz, to otrzymujesz złoto o tej wartości. To jest właśnie FIAT. Mówię, że ten papierek jest warty 5 USD i dlatego jest wart 5 USD. Wielu ludzi przez długi okres nie chciało tego przyjąć i w to uwierzyć. Dziś wierzą w to bez zadawania pytań. Codziennie używają papierka umownie wartego 5 USD. Posuńmy się troszkę dalej i tu mamy bitcoina, nie jest on FIAT-em, więc mu nie ufam. Z drugiej strony jak widać, bitcoin działa, jak powiedziałem może jest to naturalny postęp od pieniądza tradycyjnego do pieniądza cyfrowego."

W zeszłym miesiącu podczas wywiadu dla CNBC, Blankfein wspomniał że jest otwarty na bitcoina, ponieważ wiele nowych pomysłów i nowinek technologicznych, które uważał za głupie zadziałały i świetnie się rozwijają.
Co ważniejsze, Blankfein podkreślił, że jeśli bitcoin jest naturalnym przekształceniem z pieniądza fizycznego na pieniądz cyfrowy, to widzi on potencjał w bitcoinie jako następcy złota i środek rezerw finansowych świata.
open_mind
A tak poza tym to jestem pewien że banksterzy pójdą za ciosem i po wspaniałym sukcesie jakie było kreowanie petro dolara a obecnie kończącym swe panowanie. Banksterka się nie podda i póki jeszcze ma siłę to wprowadzi pojedynczą światową walutę. Tak oni albo zaaranżowali powstanie krypto walut albo z całą swą pilnością A tak poza tym to jestem pewien że banksterzy pójdą za ciosem i po wspaniałym sukcesie jakie było kreowanie petro dolara a obecnie kończącym swe panowanie. Banksterka się nie podda i póki jeszcze ma siłę to wprowadzi pojedynczą światową walutę. Tak oni albo zaaranżowali powstanie krypto walut albo z całą swą pilnością i przebiegłością przypatrują się temu procesowi aby niebawem ogłosić. Że w związku z ustabilizowaniem światowej sytuacji na rynku monetarnym wprowadza się a zaakceptowaną przez czołowe mocarstwa świata ujednolicona walutę o nazwie (blablabla) Ludziska przyklasną z ciekawości co będzie dalej i znowu jazda jak za dawnych czasów dla banksterki. Przypominam że bank światowy przenosi swoją siedzibę do Chin a: Pieniądze nie mają ojczyzny. Finansiści nie posiadają przyzwoitości i patriotyzmu, a ich jedynym celem jest ZYSK.
open_mind
Przepraszam że off topic ale: Jak to rozumieć? Właśnie słuchałem wywiadu z (Los Angeles National Public Radio) na temat gwałtownego powiększania się liczby bezdomnych, zaczyna się tak. Ekonomia kwitnie i ceny domów i wynajmu szybują do góry, co jest powodem do gwałtownie powiększającej się liczby bezdomnych, których Przepraszam że off topic ale: Jak to rozumieć? Właśnie słuchałem wywiadu z (Los Angeles National Public Radio) na temat gwałtownego powiększania się liczby bezdomnych, zaczyna się tak. Ekonomia kwitnie i ceny domów i wynajmu szybują do góry, co jest powodem do gwałtownie powiększającej się liczby bezdomnych, których nie stać na wynajem a których przybywa tysiące... To kuźwa jak by ekonomia padała to bezdomni by dramatycznie pomniejszali swoje szeregi? Nie ogarniam! Chciałem napisać do autora E mail ale myślę po co mnie lewo-skrzydłowiec ma jeszcze bardziej zdołować. Bohaterkom wywiadu była młoda dziewczyna która zajmowała się tylko „produkcją” dzieci znaczy ma trójkę w ośrodkach pomocy i w trzecim miesiącu z czwartym.
pkc
Przyczyną rajdu jest chciwość. Która będzie ukarana.
tytus_k
Chciwość jest motorem napędowym każdej działalnosci gospodarczej. Ukarana powinna być gnuśność.
pkc odpowiada tytus_k
wiec każdy pracuje z chciwości? a ja myślałem ze z przymusu, bo pasożytowanie jest średnio opłacalne, inaczej jak w przypadku bitkojna, takich jak ty było pełno w 2000r jak banieczka na dot komach pęczniała,
tytus_k odpowiada pkc
Podoba mi się stwierdzenie "takich jak ty było pełno w 2000 r." Otóż ja inwestuję od 1994 roku i jakoś dobrze mi to wychodzi. Sugerując, że jestem osobą która pakuje się nieprzytomnie w niemądre inwestycje bardzo precyzyjnie przedstawiłeś związek swoich opinii z faktami. Choć możesz oczywiscie byc inwestorem Podoba mi się stwierdzenie "takich jak ty było pełno w 2000 r." Otóż ja inwestuję od 1994 roku i jakoś dobrze mi to wychodzi. Sugerując, że jestem osobą która pakuje się nieprzytomnie w niemądre inwestycje bardzo precyzyjnie przedstawiłeś związek swoich opinii z faktami. Choć możesz oczywiscie byc inwestorem daleko doskonalszym ode mnie - tego nie sprawdzę, choc wiem, że tacy jak ty są mocni - ale w gębie i wylewaniu zółci na forach. Sugerujesz, że ja obecnie inwestuje w bitcoina - w tym momencie nie posiadam go, a kryptowaluty nie stanowiły nigdy wiecej jak 5% mojego portfela - choc mocno i z sukcesem angażuję się w rzeczy perspektywiczne. Kolejne miejsce, w którym gadasz głupoty. Dalej - mówiłem o działalnosci gospodarczej, rozumiem, że nie wiesz nawet co to takiego, skoro nie zrozumiałeś wpisu. Ja natomiast wiem, gdyż ją prowadzę - kolejny punkt w którym sie ostro różnimy. Ostatnim punktem - fakt, że próbuję zrozumieć coś, nie posługując się jedynie głupimi stereotypami i powielaniem tanich sloganów. Np. powtarzanie tysiące razy "tulipanomania" nie wyczerpuje mojej chęci wiedzy, zazwyczaj oczekuję czegoś wiecej. Wybacz. Nie widzę podstaw, by z twoim podejściem miałbyś komentować cokolwiek a wymiana poglądów była w jakikolwiek sposób użyteczna czy sensowna.

Powiązane: Bitcoin

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki