WEBINAR

Rewolucja w transporcie miejskim i nietypowy benefit dla pracowników. Pomogły Fundusze Europejskie

2023-05-31 11:30
publikacja
2023-05-31 11:30

Przyjazne miasto wymaga sprawnego transportu. Trend transformacji miast w kierunku zrównoważonej mobilności i rozwiązania typu „Mobility as a Service” (MaaS) zdają się być jednym z dominujących obszarów inwestycyjnych w miastach w najbliższej przyszłości. A aplikacja Vooom wspiera tę transformację przy pomocy Funduszy Europejskich.

Rewolucja w transporcie miejskim i nietypowy benefit dla pracowników. Pomogły Fundusze Europejskie
Rewolucja w transporcie miejskim i nietypowy benefit dla pracowników. Pomogły Fundusze Europejskie
/ Bankier.pl

Według danych z 2020 r. zatory komunikacyjne kosztują europejskie społeczeństwo 270 mld euro rocznie. Metropolie od lat próbują walczyć z nadmiernym ruchem samochodowym, stosując zarówno ograniczenia, jak i zachęty, które mają skłonić obywateli do zmiany sposobu poruszania się po mieście.

Trend transformacji miast w kierunku zrównoważonej mobilności przewidzieli twórcy aplikacji Vooom, która ma na celu ułatwić szybkie, sprawne i zrównoważone, tj. ekologiczne, poruszanie się po mieście. Aplikacja w jednym miejscu zbiera różnorodne środki transportu będące alternatywą dla samochodu osobowego – hulajnogi, rowery miejskie, samochody elektryczne, skutery oraz transport publiczny – wszystko na jednej mapie.

Korzystanie z aplikacji nie jest trudne – jest bowiem zbliżona w obsłudze do Google Maps, aplikacji JakDojadę albo nawigacji samochodowych. Na mapie Vooom wystarczy podać miejsce wyjazdu oraz miejsce docelowe, a algorytm sam zaproponuje optymalną trasę łącznie z przesiadkami do dostępnych przy trasie środków transportu – carsharingu, hulajnóg, skuterów oraz komunikacji miejskiej.

Należy odnotować, że w rozwoju aplikacji, w tym zaawansowanego planera podróży, pomogły Fundusze Europejskie. Unijne środki pochodziły z ówczesnej „Szybkiej Ścieżki” POIR – jej odpowiednikiem w obecnej perspektywie finansowej jest ścieżka SMART. W ramach tego programu dla firm zarezerwowano kwotę aż 10,7 mld zł.

„Huby Mobilności” przyszłością transportu miejskiego?

Model biznesowy Vooom skoncentrowany jest wokół zrównoważonej mobilności miejskiej, czego przejawem są tzw. Huby Mobilności. Jest to wydzielona i specjalnie zaaranżowana przestrzeń, na której udostępniane są różne pojazdy współdzielone oraz dodatkowa infrastruktura. Znajdują się w nich różne pojazdy wypożyczane „na minuty” (np. rowery, e-hulajnogi, skutery, auta czy inne nowatorskie pojazdy), ale można też zamówić do hubu usługę przewozową (taxi).

Takie rozwiązanie to „must have” dla biurowców, centrów handlowych, usług, dworców, a także osiedli mieszkaniowych i innych często uczęszczanych miejsc – przekonuje Vooom.

Korzyści z zastosowania wymieniono m.in. w raporcie "Na progu przełomu. Raport współdzielona mobilność w Polsce". Wśród najważniejszych znalazły się:

  • bogatsza oferta mobilności i nowy sposób dotarcia – nowoczesna i współdzielona mobilność zgromadzona w Hubach Mobilności to uzupełnienie tradycyjnych opcji transportowych (transportu zbiorowego, samochodu prywatnego/służbowego, własnego roweru) o nowy sposób przemieszczania się i lepsze skomunikowanie z miastem;
  • lepsze wykorzystanie przestrzeni – z usług współdzielonej mobilności na tej samej przestrzeni skorzysta wielokrotnie więcej osób niż z miejsc parkingowych (auto prywatne stoi 95 proc. czasu nieużywane, zajmując ok. 12 m2 powierzchni);
  • społeczna Odpowiedzialność Biznesu (CSR) – Huby Mobilności to ekologiczna inicjatywa, dzięki której pracodawcy, zarządcy nieruchomości i administracja publiczna mogą realnie wpływać na równoważenie mobilności miejskiej, tj. przede wszystkim na zmniejszenie korków. Aż 73 proc. osób w wieku 20-40 lat jest zaś gotowa wybierać marki droższe, ale odpowiedzialne społecznie;
  • przewaga konkurencyjna i innowacyjna nieruchomości – dzięki lepszej ofercie mobilności dla pracowników, klientów, najemców, mieszkańców, dostawców i wszystkich osób odwiedzających nieruchomość. Nowa funkcjonalność to wyższy standard obiektu.

„Budżet Mobilności” – nietypowy benefit dla pracowników

Budżet Mobilności to nowoczesny benefit, który rozwiązuje problem codziennych dojazdów w mieście. Pracodawca dofinansowuje przejazdy po mieście all-in-one w aplikacji mobilnej Vooom, a usługa jest prosta w obsłudze. Budżet Mobilności to również korzyści dla pracodawcy – 90 proc. mniej formalności niż przy flocie.

"Budżet Mobilności to w pełni elastyczne i wolne od podatków rozwiązanie dojazdów dla pracowników Twojej firmy” – przekonuje Vooom.

Miasta chcą zrównoważonej mobilności

Dzięki sporemu doświadczeniu w miejskim transporcie multimodalnym Vooom wraz z Gdynią oraz Górnośląską-Zagłębiowską Metropolią pracują nad zintegrowanym miejskim ekosystemem obejmującym wszystkie środki transportu współdzielonego i komunikacji publicznej – Planerem Multimodalnym.

„Komunikacja i transport w GZM to wielowątkowy i trudny do zarządzania obszar. Jednocześnie mamy na uwadze, że potrzeby komunikacyjne mieszkańców zmieniają się i musimy za nimi nadążać. Dziś kluczowym pojęciem jest zrównoważona mobilność miejska, czyli zapewnienie wielu możliwości podróżowania, przy wykorzystaniu najbardziej efektywnych środków transportu. Jako Metropolia jesteśmy otwarci na testowanie i wdrażanie pionierskich rozwiązań w tym zakresie” – mówi Henryk Borczyk, wiceprzewodniczący zarządu GZM.

Planer Multimodalny ma zapewnić mieszkańcom Metropolii sensowną alternatywę do przemieszczania się prywatnym autem. W tle jest także ekologia – walka ze spalinami czy większa płynność ruchu poprzez zmniejszenie tłoku na drogach.

Usługi współdzielonej mobilności dostępne są w ponad 70 miastach w Polsce, a składa się na nie 37 tys. pojazdów. Tylko na 1 pojazd współdzielony przypada 90 użytkowników. Szacuje się, że jeden pojazd udostępniony w formule carsharingu może zastąpić nawet 15 prywatnych samochodów.

JM

fot. Materiał Partnera / 

Źródło:
Tematy
Im więcej latasz, tym więcej zyskujesz!

Im więcej latasz, tym więcej zyskujesz!

Advertisement

Powiązane: Dotacje unijne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki