REKLAMA

Rau: Będziemy nadal wspierać Ukrainę, ale musimy chronić naszych rolników

2023-09-22 08:54
publikacja
2023-09-22 08:54

Będziemy nadal wspierać Ukrainę, ale musimy chronić naszych rolników - zadeklarował szef polskiego MSZ Zbigniew Rau w komentarzu, opublikowanym w piątek przez brukselski portal informacyjny Politico.

Rau: Będziemy nadal wspierać Ukrainę, ale musimy chronić naszych rolników
Rau: Będziemy nadal wspierać Ukrainę, ale musimy chronić naszych rolników
fot. Jacek Szydlowski / / FORUM

"Im silniejsza jest Polska, tym bardziej może pomóc Ukrainie. Chcielibyśmy, aby z tej wojny wyłoniło się silne państwo ukraińskie z prężną gospodarką i nie rzucaliśmy słów na wiatr, tylko potwierdzaliśmy je czynami" - podkreślił Rau.

"Ale nigdy nie byliśmy głównym odbiorcą ukraińskiego zboża; mamy własny, silny sektor rolniczy. Przed inwazją Rosji na rynek polski sprzedawano niecałe 1 proc. ukraińskich zbiorów, a większość trafiała do średniozamożnych krajów Afryki i Azji. (...) Jednak to, co miało ułatwić awaryjny tranzyt ukraińskiego zboża, aby mogło ono dotrzeć do tradycyjnych odbiorców poza Europą, ostatecznie okazało się schematem pozwalającym na nieograniczoną sprzedaż zboża na polskim rynku" - zauważył minister.

Rau podkreślił, że "w pierwszych czterech miesiącach 2023 roku z Ukrainy do Polski wyeksportowano 600 razy więcej pszenicy, niż rok wcześniej, co spowodowało zakłócenia na rynku i straty dla polskich rolników".(PAP)

asc/ mal/

Źródło:PAP
Tematy
Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Komentarze (7)

dodaj komentarz
darthrage
Pisiory myślą że ktoś im jeszcze uwierzy w bajki o pomocy krajom Afryki zbożem od ukruf.
endes
Ooo wyskoczył jak Filip z konopii… pol roku się chował
samsza
Takie kółko niemożności... jest wojna musicie pomagać chociaż wam to szkodzi... ale jak się zniszczymy nie będziemy mogli pomagać... ale jak przegramy to Putin was zje...

w kółko Macieju!
maxykaz
Panie Rau, Polskę w sporze z Ukrainą przed WTO będzie reprezentować UE. Czyli juz wiadomo kto wygrał. Czy to nie kapitulacja pisowskiej polityki? Czy wy sie kiedykolwiek nauczycie jak funkcjonuje współczesny świat? W szkołach kładziecie szczególny nacisk na naukę historii. Jak widac wy też jesteście mentalnie do tyłu a nie przed Panie Rau, Polskę w sporze z Ukrainą przed WTO będzie reprezentować UE. Czyli juz wiadomo kto wygrał. Czy to nie kapitulacja pisowskiej polityki? Czy wy sie kiedykolwiek nauczycie jak funkcjonuje współczesny świat? W szkołach kładziecie szczególny nacisk na naukę historii. Jak widac wy też jesteście mentalnie do tyłu a nie przed siebie zapatrzeni. Nie będzie żadnej uni miedzy Polską a Ukrainą podobnej jak kiedyś z Litwą. Ukraińcy chętnie Polskę widzą jak państwo słabe, dobre do dojenia kasy, socjalu i broni. Dotrze to do was? Skompromitowaliście wraz z klauneum z Ukrainy, Polskę na arenie miedzynarodowej.
trolley
Zbigniew Rau - a to nie ten co ponosi pełną odpowiedzialność za aferę wizowa w kierowanym przez niego ministerstwie? Dlaczego jest jeszcze ministrem? Dlaczego nie został jeszcze zdymisjonowany? Dlaczego taki człowiek jeszcze reprezentuje Polskę?????
polonu
niech się przymknie ten żyd raz na zawsze skąd on się wziął z Ameryki gdzie go wykopali .

Powiązane: Kryzys zbożowy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki