Raport MIT: są sposoby na obniżenie wysokich kosztów budowy atomu

Głównym problemem współczesnej energetyki jądrowej są koszty towarzyszące budowie; są sposoby na ich obniżenie, ale potrzebna jest do tego pomoc rządu - wynika z przedstawionego we wtorek raportu Massachusetts Institute of Technology o przyszłości atomu.

(shutterstock)

Prezentując raport prof. Jacopo Buongiorno z MIT podkreślił, że badania jednoznacznie wskazują, że energia jądrowa musi znaleźć się wśród przyszłych źródeł energii, jeśli dążymy do szybkiej dekarbonizacji. Przypomniał, że do 2040 r. globalne zużycie energii elektrycznej wzrośnie o 45 proc., a trendami będzie elektryfikacja transportu i przemysłu.

Buongiorno wymienił jednocześnie dwa warunki, które muszą być spełnione dla zapewnienia przyszłości atomu: przemysł musi w końcu zacząć budować elektrownie jądrowe w terminie i budżecie. Natomiast rządy muszą zacząć jednakowo traktować wszystkie zeroemisyjne źródła energii, podczas gdy dziś mamy dyskryminację atomu względem OZE.

Buongiorno wskazał na dane w raporcie, z których jasno wynika, że emisyjność energetyki jest bardzo silnie skorelowana z obecnością atomu i hydroenergetyki. Kraje, które inwestują bardzo dużo w OZE, dalej mają wysoką emisję, jeśli nie mają atomu i hydroenergetyki - podkreślił. Same OZE, typu wiatr i słońce nie są w stanie głęboko zdekarbonizować energetyki - ocenił. Z wyliczeń MIT wynika m.in., że koszty takiej dekarbonizacji bardzo gwałtownie rosną wraz ze spadkiem emisyjności, jeśli dany kraj nie korzysta z energii jądrowej.

Autorzy raportu wskazują na wysoką różnicę kosztów budowy nowych elektrowni jądrowych w Azji oraz w UE i USA. Technologia jest ta sama, dlaczego w jednym miejscu nie ma opóźnień i przekroczeń kosztów, a w drugim są - pytał Buongiorno. Z badań MIT wynika, że decydująca jest 25-letnia przerwa w budowie nowych elektrowni w UE i USA, podczas gdy w Azji budowano je bez przerwy.

W raporcie podkreśla się, że około połowy kosztów budowy to przygotowanie miejsca i wznoszenie betonowych konstrukcji. Opóźnienia nie mają nic wspólnego z technologią jądrową - zaznaczył Buongiorno. Nie potrzebujemy nowych typów reaktorów, tylko nowych sposobów budowy - mówił. Jako możliwe kierunki redukcji tych kosztów raport wskazuje maksymalną standaryzację projektów, nowe technologie betonowania, modułowość konstrukcji. To naszym zdaniem może zredukować koszty kapitału o 20-50 proc. - ocenił Buongiorno.

Odnosząc się do potencjalnych działań rządu i zapewnienia równych szans technologiom zeroemisyjnym Buongiorno podkreślił, że najlepszą metodą, chociaż politycznie trudną, jest podatek węglowy. Nie emitujesz, nie płacisz. Wszyscy są równi - podkreślił.(PAP)

wkr/ je/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 9 lony97

Wq. mnie Polska już dawno powinna posiadać bloki jądrowe. Boleje nad tym, że elektrownia w Żarnowcu nie została ukończona. Gdyby kolejni włodarze naszej źle zarządzanej ojczyzny mieli cokolwiek pod kopułą zamiast podążania za karierą i stołkami to w Polsce nie mówiło by się o podwyżce cen prądu tylko o obniżce. Oczywiście koszta postawienia bloku są duże ale w perspektywie 30 lat są to małe koszta, co więcej pozwoliło by nam to oduzależnić się od ruskiego węgla oraz polskiego z rzeszą górników i nierentownymi kopalniami. Nikt za granicą nie narzucałby nam podwyżek za prąd, a co najlepsze to MY moglibyśmy cisnąć niemców za to, że emitują najwięcej odpadów i pyłów pochodzących ze spalania węgla brunatnego w ich kopalniach. Ale nasi politycy wybierani przez jeszscze bardziej głupich wyborców, mają za małe mózgownice żeby na to wpaść.
P.S. wszyscy nasi sąsiedzi posiadają elektrownie jądrowe, poza nami. 1g atomu, dzięki dużej koncentracji energii może dać nam tyle energii jak z 1,5 tony węgla !!!!!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 8 ajwaj

Dobre rady ? Jasne, podniesc podatki :)
A prez. Trump wlasnie je obniza

A co robia wcale niebogate panstwa na dorobku?
Bangladesh, Indie, Chiny, Egipt, Wegry, Turcja itd.itp.kupuja elekt. jadrowe (z finansowaniem wlacznie) w ROSATOM z Ros. Federacji
Nawet Ukraina bierze do el. atomowych paliwo od "agresora" z Rosji. Z Westinghaus za drogo i gorsze.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil