REKLAMA

Raport: Kraków liderem na regionalnym rynku biurowym

2020-11-20 14:52
publikacja
2020-11-20 14:52
Raport: Kraków liderem na regionalnym rynku biurowym
Raport: Kraków liderem na regionalnym rynku biurowym
/ materiały dla mediów

107 tys. mkw. nowoczesnej przestrzeni biurowej przybyło od początku tego roku w Krakowie. Stolica Małopolski posiada najwięcej, poza Warszawą, tego typu przestrzeni, której łączna powierzchnia przekroczyła już 1,5 mln mkw. - poinformowała firma doradcza CBRE.

Jak wynika z udostępnionego w piątek raportu, wśród najemców nowoczesnych biur w Krakowie dominują firmy z branż IT i nowych technologii oraz produkcji przemysłowej i energetyki.

Szef krakowskiego zespołu CBRE Rafał Oprocha ocenił, że krakowski rynek biurowy rośnie dynamicznie już od kilku lat, wyprzedzając inne polskie miasta pod względem dostępnej przestrzeni. „Co roku buduje się i oddaje dużo nowych budynków” - wskazał.

Według niego największa aktywność inwestorów jest widoczna w centrum miasta, a przede wszystkim w korytarzu od Dworca Głównego, przez rondo Mogilskie do ronda Grzegórzeckiego oraz na odcinku alei Pokoju i ulicy Mogilskiej do Fabrycznej. Oprócz tego sporo buduje się m.in. na południu Krakowa, gdzie znajduje się największy pojedynczy budynek biurowy Tischnera Office, o powierzchni 34 tys. mkw.

Analitycy wskazali, że epidemia koronawirusa nie pozostała bez wpływu na rynek. W ostatnich miesiącach można zaobserwować wzrost pustych biur o blisko 3 proc. w stosunku rok do roku.

„Nie bez znaczenia pozostaje także coraz popularniejsze zjawisko podnajmu powierzchni biurowych - od początku roku podnajęto około 3,7 tys. mkw. powierzchni biurowej” – zaznaczył Oprocha.

Rynek biurowy w Krakowie – wyliczyli autorzy opracowania - to obecnie 1,52 mln mkw. powierzchni. Mimo epidemii, nowych obiektów do pracy przybywa w stałym tempie. W pierwszych trzech kwartałach 2020 roku do użytku oddano 107 tys. mkw., a do końca roku przestrzeń ma powiększyć się o kolejnych 34 tys. mkw.

„Wszystko wskazuje na to, że stolica Małopolski z łatwością utrzyma pierwsze miejsce pod względem liczby obiektów biurowych wśród polskich miast poza stolicą” - oceniono.

Łącznie w budowie jest teraz 153 tys. mkw. powierzchni, z czego około 1/4 jest już wynajęta.

Jak wskazali autorzy raportu, Kraków jest liderem miast regionalnych nie tylko pod względem zasobów nowoczesnej powierzchni biurowej, ale również liczby elastycznych miejsc do pracy, czyli tzw. coworkingów. Obecnie takiej przestrzeni jest 46 tys. mkw.

Przyciąga ona głównie firmy informatyczne i z branży nowych technologii, które obecnie zajmują 41 proc. wszystkich biur w mieście, w tym tych elastycznych. Na drugim miejscu jest przemysł i energetyka, wynajmujące 22 proc. miejsc do pracy w stolicy Małopolski. Wśród sektorów, które ulokowały się w Krakowie, są również finanse (15 proc.) i usługi dla biznesu (14 proc.). (PAP)

autor: Rafał Grzyb

rgr/ pad/

Źródło:PAP
Tematy
Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki