Rafalska: W przyszłorocznym budżecie nie uwzględniono "500+ dla seniorów"

W przyszłorocznym budżecie nie uwzględniono środków na program "500+ dla seniorów" - poinformowała w poniedziałek szefowa resortu rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.

(YAY Foto)

Minister była pytana w poniedziałek przez dziennikarzy o możliwość wprowadzenia programu "500+ dla seniorów".

"Nie ma tego programu uwzględnionego w budżecie na 2018 rok" - odpowiedziała minister. Zwróciła uwagę, że najbliższy rok będzie pierwszym, w którym obowiązywać będzie obniżony wiek emerytalny, "którego skutki finansowe oparte były o szacunki". Dzisiaj skutki finansowe musimy dokładnie policzyć" - podkreśliła.

Rafalska zwróciła uwagę, że w tym roku podniesiono minimalne emerytury o ok. 14 proc. Z kolei od 1 marca renciści z orzeczeniem m.in. o całkowitej niezdolności do pracy, którym przyznano emeryturę z urzędu, otrzymają wyrównanie za miesiące kiedy nie przysługiwało im prawo do najniższego świadczenia emerytalnego w wysokości 1 tys. zł.

Podpisana przez prezydenta w listopadzie ustawa stanowi, że osoby, które osiągnęły wiek emerytalny lub pobierają emeryturę, nie będą mogły ubiegać się o rentę z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Zgodnie z nią, wyrównanie emerytur dla rencistów z orzeczoną całkowitą niezdolnością do pracy nastąpi przy najbliższej waloryzacji rent i emerytur, czyli 1 marca 2018 r. Według wyliczeń Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, sprawa dotyczy ok. 105 tys. osób

MRPiPS podkreśliło, że celem ustawy jest rozszerzenie gwarancji nabycia prawa do najniższej emerytury dla osób pobierających emerytury przyznane z urzędu zamiast renty z tytułu niezdolności do pracy do wysokości równej kwocie 1000 zł (odpowiada wysokości najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy) albo 750 zł (odpowiada najniższej wysokości renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy). (PAP)

autor: Paweł Żebrowski

pż/ js/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 8 jkl777

DObrze, ze byla waloryzacja i emerytow i rencistow stac na zywnosc drozsza o 7%... a nie zaraz, to byla waloryzacja o 7 PLN.

! Odpowiedz
1 4 trooper

Możesz za to zacząć klepać biedę od 60 roku życia zamiast od 65-tego jeśli jesteś kobietą

! Odpowiedz
7 10 zbyszek_od_dobrej_zmiany

A więc pocałujta w d... wójta.

Mam nadzieję że Seniorzy jeśli dożyją następnych wyborów, przy urnach zrobią to samo.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne