REKLAMA

Rafako liczy na pozyskanie 30-40 proc. polskiego rynku modernizacji bloków energetycznych 200+

2020-01-27 13:06
publikacja
2020-01-27 13:06

Rafako chciałoby pozyskać 30-40 proc. rynku modernizacji bloków energetycznych 200+ MWe. Spółka szacuje, że w latach 2021-2026 w Polsce modernizacji wymagać będzie 30 tego typu węglowych bloków, a koszt jednego projektu to 40-60 mln zł netto - poinformowali na konferencji prasowej przedstawiciele Rafako.

/ materiały dla mediów

"Polska posiada 47 bloków energetycznych klasy 200+ MWe. Zakładamy, że 30 z nich może podlegać modernizacji" - powiedziała wiceprezes Rafako Agnieszka Wasilewska-Semail.

Dodała, że Rafako chciałoby przejąć około 30-40 proc. rynku modernizacji bloków. Potem możliwa jest ekspansja zagraniczna tego projektu. W Europie Środkowo-Wschodniej i na Bałkanach potencjał projektu wynosi 90-100 tego typu bloków.

Dyrektor odpowiedzialny za projekt w Rafako Maciej Kaczorowski poinformował, że koszty modernizacji w zależności od stanu bloku będą wahać się od 40 do 60 mln zł netto.

Spółka przewiduje, że pierwsze przetargi na modernizację bloków energetycznych 200+ MWe powinny pojawiać się od połowy 2020 roku. Rafako będzie wówczas miało gotową komercyjną ofertę.

Program modernizacji bloków 200+ MWe zakłada, że dzięki zwiększeniu elastyczności pracy, bloki będą mogły stabilizować system energetyczny, który w coraz większym stopniu oparty będzie na odnawialnych źródłach energii. Ma on m.in. umożliwić skrócenie czasu rozruchu bloku oraz wzrost jego sprawności.

Rafako, dzięki środkom z Programu Bloki 200+ finansowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, prowadzi obecnie prace nad wdrożeniem metody modernizacji bloków, przygotowanej przez spółkę na obiekcie referencyjnym udostępnionym przez Tauron Wytwarzanie. Jest to blok nr 6 w Elektrowni Jaworzno III. (PAP Biznes)

epo/ osz/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Indywidualna opieka Doradcy, kursy walut Premium, ochrona przed cyber przestępcami.

Indywidualna opieka Doradcy, kursy walut Premium, ochrona przed cyber przestępcami.

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Prognozy i wyniki finansowe

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki