REKLAMA

Plan restrukturyzacyjny ZM Henryk Kania zostanie złożony do 13 września

2019-08-28 19:14
publikacja
2019-08-28 19:14

Rada Wierzycieli ZM Henryk Kania podjęła uchwałę w sprawie przedłużenia terminu złożenia planu restrukturyzacyjnego do 13 września - dowiedziała się nieoficjalnie PAP Biznes. Nadzorca sądowy miał do 30 sierpnia złożyć plan restrukturyzacyjny oraz spis wierzycieli spornych spółki.

/ fot. Marek Wiśniewski / FORUM

"Nie było dzisiaj głosowania koncepcji" - powiedział rozmówca PAP Biznes.

Aktywami Zakładów Mięsnych Henryk Kania zainteresowane są trzy podmioty: HK Trade, Tarczyński i Cedrob.

W czwartek zarząd Zakładów Mięsnych Henryk Kania złożył do nadzorcy sądowego wniosek o zwołanie rady wierzycieli, która miała zdecydować w sprawie wydzierżawienia majątku produkcyjnego spółce celowej HK Trade.

W uzasadnieniu wniosku do nadzorcy sądowego zarząd ZM Kania wskazał, że udało się spółce uzgodnić warunki dzierżawy przedsiębiorstwa oraz współpracy spółki celowej z dostawcami towarów oraz odbiorcami produktów. Miesięczny czynsz netto z tytułu dzierżawy wynosić ma 1,1 mln zł przez pierwsze trzy miesiące, a następnie równowartość 90 proc. zysku EBITDA wypracowanego przez dzierżawcę w poprzednim miesiącu, ale nie mniej niż 1,35 mln zł.

Także w czwartek Tarczyński poinformował o złożeniu wstępnej, warunkowej oferty nabycia zorganizowanej części przedsiębiorstwa Zakładów Mięsnych Henryk Kania.

Tarczyński podał, że zainteresowany jest wstępnie przejęciem majątku restrukturyzowanej spółki ZM Henryk Kania w sytuacji, w której trwające postępowanie restrukturyzacyjne nie doprowadzi do wypracowania lepszego rozwiązania mającego na celu zaspokojenie jej interesariuszy, w tym głównie jej pracowników i wierzycieli.

Według informacji medialnych dzierżawą majątku ZM Kania jest zainteresowany również Cedrob, ale przedstawiciele spółki nie potwierdzili tych informacji.

Na początku czerwca Sąd Rejonowy Katowice-Wschód otworzył przyspieszone postępowanie układowe ZM Kania. Spółka informowała wówczas o konieczności podjęcia działań restrukturyzacyjnych w celu poprawy sytuacji finansowej. Wraz z wnioskiem spółka złożyła także propozycje układowe oraz wstępny plan restrukturyzacyjny.

Wstępny plan restrukturyzacyjny przewiduje m.in. wzmocnienie kontroli kosztów surowca, cen i marżowości produktów oraz zaostrzenie polityki reagowania na niekorzystne dla spółki zmiany w tych obszarach, a także przywrócenie wolumenu produkcji i sprzedaży do wielkości osiąganych w trakcie 2018 roku.

Według stanu na 23 maja 2019 roku zadłużenie finansowe ZM Kania wynosiło łącznie 636,67 mln zł, z czego 472,1 mln zł przypadało na zadłużenie wobec banków: Bank Handlowy w Warszawie, Alior Bank, Santander Bank Polska, a kwota w wysokości 164,6 mln zł stanowiła zadłużenie z tytułu obligacji wyemitowanych przez spółkę. (PAP Biznes)

epo/ seb/ doa/ asa/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Najlepsze z najtańszych kart kredytowych – styczeń 2021 [Ranking]

Najlepsze z najtańszych kart kredytowych – styczeń 2021 [Ranking]

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki