REKLAMA

RPO: Skala problemu sprzecznych orzeczeń spadkowych nie zmniejsza się

2023-01-16 19:13
publikacja
2023-01-16 19:13

Nie zmniejsza się dostrzegana w pracach Rzecznika Praw Obywatelskich skala problemu rozbieżnych sądowych orzeczeń spadkowych odnoszących się do tych samych spadków - wskazało w poniedziałek Biuro RPO. Rzecznik w tej sprawie kolejny raz napisał do MS.

RPO: Skala problemu sprzecznych orzeczeń spadkowych nie zmniejsza się
RPO: Skala problemu sprzecznych orzeczeń spadkowych nie zmniejsza się
fot. Jacek Szydłowski / / FORUM

"W ciągu ostatniego roku złożyłem sześć skarg nadzwyczajnych i dwie skargi o wznowienie postępowania w sprawach dotyczących tzw. podwójnych postanowień spadkowych" - poinformował w swoim piśmie do ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry RPO Marcin Wiącek.

Rzecznik dodał jednocześnie, że obecnie na rozpoznanie w Biurze RPO oczekuje kolejnych dziewięć wniosków w takich sprawach, przy czym część z nich została skierowana do RPO nie przez obywateli, ale przez same sądy, które natrafiły na takie sytuacje przy okazji innych czynności.

Kwestia ta uwypukliła się szczególnie po wprowadzeniu w 2018 r. instytucji skargi nadzwyczajnej. Duża część wpływających do RPO wniosków w sprawach wniesienia takich skarg do Sądu Najwyższego, a także skarg nadzwyczajnych uwzględnionych przez SN, dotyczy właśnie spraw spadkowych. Do Biura RPO wpływa też bardzo dużo wniosków o wznowienie sprawy w takich sytuacjach. Skargi nadzwyczajne w takich sprawach składał też Prokurator Generalny.

Sytuacje te wynikają z błędów sądów, gdy na przykład na wniosek jednego spadkobiercy sąd orzeka w sprawie spadku, a następnie - za kilka lat - często ten sam sąd ponownie orzeka w rozstrzygniętej już sprawie na wniosek innego ze spadkobierców.

Już w 2020 r. RPO zwracał uwagę, że "w razie wydania dwóch prawomocnych postanowień o stwierdzeniu nabycia spadku po tej samej osobie spadkobiercy nie mogą legitymować się jednoznacznym sądowym potwierdzeniem uprawnień nabytych z tytułu dziedziczenia".

"Ma to daleko idące konsekwencje, m. in. w ewentualnym postępowaniu o dział spadku, a także w postępowaniu wieczystoksięgowym czy administracyjnym, w którym następstwo prawne wykazuje się według przepisów prawa cywilnego" - pisał wtedy Rzecznik. Natomiast sądy dysponując dwoma różnymi orzeczeniami spadkowymi nie mogą samodzielnie rozstrzygnąć sprawy o dokonanie wpisu w księdze wieczystej, co blokuje m.in. ewentualną sprzedaż nieruchomości.

Zdaniem RPO problem "podwójnych" orzeczeń dotyczących spadków po tych samych osobach "wymaga podjęcia działań legislacyjnych przez organy państwa". Zdaniem Rzecznika rozwiązaniem mogłoby być na przykład zreformowanie "instytucji wznowienia postępowania w zakresie postanowień spadkowych" poprzez np. inne określenie terminów, w których dopuszczalne byłoby wznawianie tych postępowań.

W ocenie Rzecznika dobrą okazją do podjęcia próby uregulowania tego problemu są prowadzone obecnie prace nad projektem nowelizacji Kodeksu cywilnego odnoszącym się do kwestii dziedziczenia. Rząd przyjął ten projekt w drugiej połowie grudnia ub.r. Przewiduje on m.in. lepsze zabezpieczenie spadkobierców, głównie osób małoletnich i całkowicie ubezwłasnowolnionych oraz ograniczenie poszukiwania przez sądy dalekich krewnych spadkodawcy.

Jednocześnie RPO przypomniał, że po wystąpieniach, korespondencji i rozmowach z przedstawicielami Ministerstwa Sprawiedliwości resort ten zapowiedział już podjęcie prac legislacyjnych odnoszących się do tej kwestii.

W 2016 r. wprowadzono elektroniczny rejestr spadkowy, do którego trafiają sporządzane przez notariuszy akty poświadczenia dziedziczenia, prawomocne postanowienia sądu o nabyciu spadku oraz europejskie poświadczenia spadkowe. Obowiązek rejestrowania postanowień spadkowych dotyczy jednak tylko tych wydanych po 8 września 2016 r. (PAP)

autor: Marcin Jabłoński

mja/ ann/

Źródło:PAP
Tematy
Tanie konto firmowe bez ograniczeń czasowych

Tanie konto firmowe bez ograniczeń czasowych

Komentarze (3)

dodaj komentarz
fiat126p
Przywrócić normalność czyli testament działowy (bez wyliczania co ile warte, decyduje wola zmarłego), zlikwidować zachowek.
Znieść podatek od śmierci ludzi czyli spadkowy nie tylko dla najbliższej rodziny, lub co najmniej kwotę wolną powiększyć do sensownej wartości np. 1 mln.
tomcio-paluch
Państwo, niestety, nie tylko w takim przypadku szuka dochodów, choć nie są to przecież transakcje biznesowe (np. słynny już PCC-3). Czas z tym skończyć. O ile mniej pracy będą miały sądy, a i pomyłek będzie zdecydowanie mniej.
Swoją drogą, odnośnie do samej ustawy spadkowej, to paranoja, żeby prawo do spadku (zachowek) ma mieć
Państwo, niestety, nie tylko w takim przypadku szuka dochodów, choć nie są to przecież transakcje biznesowe (np. słynny już PCC-3). Czas z tym skończyć. O ile mniej pracy będą miały sądy, a i pomyłek będzie zdecydowanie mniej.
Swoją drogą, odnośnie do samej ustawy spadkowej, to paranoja, żeby prawo do spadku (zachowek) ma mieć pominięty w testamencie, w skrajnym przypadku morderca spadkodawcy. Czy to, że ktoś jest krewnym oznacza zasłużony udział w schedzie? Albo ktoś, kogo spadkodawca na oczy nie widział i o nim nawet nie słyszał?
fiat126p odpowiada tomcio-paluch
Akurat w przypadku mordercy spadkodawcy daje się go wykluczyć na podstawie postępowania niezgodnego z "zasadami współżycia społecznego" czy jakiejś "rażącej niewdzięczności". Ale chyba nie jest to automat, trzeba skarżyć.

Powiązane: Spadki i testamenty

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki