RN ZUS negatywnie opiniuje ustawę o tzw. zniesieniu 30-krotności

Rada Nadzorcza ZUS negatywnie opiniuje ustawę dotyczącą zniesienia górnego limitu składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, wnioskuje o jej wycofanie z prac sejmowych w celu przeprowadzenia szerszych konsultacji oraz chce rocznego vacatio legis, aby ZUS dostosował swoje projekty informatyczne - napisała RN ZUS w opinii do ustawy.

(fot. Jerzy Dudek / FORUM)

"Rada Nadzorcza Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (...) opiniuje ten projekt negatywnie. Jednocześnie Rada Nadzorcza: wnioskuje o wycofanie projektu ustawy z prac sejmowych i o ponowne przeprowadzenie konsultacji projektu; wnioskuje o uwzględnienie w projekcie ustawy rocznego vacatio legis, także z powodu konieczności dostosowania narzędzi informatycznych ZUS do nowego stanu prawnego" - napisano.

Sejm przyjął ustawę dotyczący zniesienia górnego limitu składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, począwszy od 2018 r. Składka na ubezpieczenia emerytalne i rentowe będzie odprowadzana od całości przychodu.

Szefem rady nadzorczej ZUS jest wiceminister resortu pracy Marcin Zieleniecki.

Masowe protesty przeciw składkom na ZUS

Dzisiaj lub jutro rząd ma ogłosić, że zmiany obciążające pracowników i pracodawców wejdą w życie o rok później.

map/ asa/

Źródło: PAP Biznes
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
5 3 sztos1

Powalająca jest ta troska o nasz polski budżet "biedaków" z doch. rocznymi mniejszymi niż 140000 nad losem tych to zarabiają rocznie po 200000 , 500000 czy znacznie więcej .

! Odpowiedz
7 14 silvio_gesell

Na emerytury powinny płacić dzieci, tak jak to było przez tysiące lat. A jeśli ktoś nie zakłada rodziny to niech sobie oszczędza na starość, bo ma mniejsze koszty.

! Odpowiedz
4 3 mwis

Dobra zmiana powinna polegać na zniesieniu 30-krotności płatności składki i utrzymaniu 30-krotności w zaliczeniu wysokości składek na koncie indywidualnym w ZUS. Jak już to iść na całość!

! Odpowiedz
0 22 trooper

Mogliby dla odminay zacząć od siebie. Dlaczego politycy nie płacą podatków ani ZUS? Jak się chce naprawiać świat, to warto zacząć od samego siebie.

! Odpowiedz
2 17 tomitomi

a , ja się pytam : kiedy rozwiążą tą społecznie patologiczną organizację ? co ?

zus do likwidacji Natychmiast i nieodwalanie !! dla dobra Polski i Polaków !!!

! Odpowiedz
1 27 matpoz1

Się im nie dziwię, nikt nie chce płacić wyższych podatków. Chyba dla wszystkich jest jasne, że dzisiejsi 30-40 latkowie dostaną równe niskie emerytury obywatelskie, ponieważ na więcej nie będzie pieniędzy w budżecie.

! Odpowiedz
5 50 trooper

PIS policzył, że im nie styknie kasiory na kiełbasę wyborczą, więc produkują się jak mogą i wymyślają z kogo by tu ściągnąć. ZUS może sobie negatywne opinie wydawać a sprawa jest już raczej przesądzona - kasa dla misiewiczów musi być. I na kiełbaski wyborcze również. Póki krowa (podatnik) dojna mleko daje póty trza ją doić.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
10 52 woocashk

Kolejny bubel dojnej zmiany, ale znowu nakaz przyszedl ze trzeba zaglosowac, to bezmogie yeti zasiadajace w lawach zaglosowaly.

! Odpowiedz
0 60 mb-1

Spoko, jak tam mogę płacić te 4-5k rocznie więcej, ale z racji, że gwarancji na wyższa emeryturę to nie daję to podziękuje. Na przestrzeni ostatnich 25 lat widać, jak wyglądają te "umowy" z Państwem.

! Odpowiedz
7 57 ginwithtonic

Za wysokie składki dzisiaj w przyszłości trzeba będzie wypłacać gigantyczne emerytury. PIS działa w myśl zasady po nas choćby potop. Byle dziś załatać dziurę w budżecie a kiedy przyjdzie czas wypłaty emerytur za podwyższone składki większości z dzisiejszych posłów nie będzie już na świecie. No ale dali 500+ :D :D :D

! Odpowiedz

Kalendarium przedsiębiorcy

 • Podatnicy podatku akcyzowego rozliczają akcyzę.

  Rozliczenie podatku od towarów i usług za poprzedni miesiąc - VAT 7.

 • Składkę na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne odprowadzają jednostki budżetowe, zakłady budżetowe i gospodarstwa pomocnicze.

  Termin uiszczenia podatku dochodowego od podatników rozliczających się w formie karty podatkowej.

  Termin wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego pobranego od wpłaconych w poprzednim miesiącu dochodów z udziałów w zysku. Termin złożenia deklaracji oraz wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego od zagranicznych osób prawnych, czyli osób prawnych niemających siedziby lub zarządu na terenie Polski.

 • Termin przekazania sprawozdania do systemu INTRASTAT, za poprzedni miesiąc kalendarzowy, gdy realizowano transakcje wewnątrzwspólnotowe podlegające obciążeniu podatkiem od towarów i usług (VAT).

  Termin płatności składek oraz złożenia deklaracji przez pracodawców zatrudniających pracowników.

Kalkulator odsetek

Aby obliczyć wartość odsetek, podaj kwotę zaległości oraz zakres dat.

? Odsetki ustawowe nalicza się od dnia, gdy zobowiązanie staje się wymagalne. Jeżeli spłata miała nastąpić 10-tego, to odsetki naliczane są od 11-tego.
? Data kiedy zobowiązanie będzie regulowane. Jeżeli przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, to należy wpisać datę pierwszego kolejnego dnia roboczego.
? Stawkę obniżoną do wysokości 75% stawki podstawowej stosuje się tylko do zaległości powstałych po 1 stycznia 2009 roku. Odsetki w obniżonej stawce pobiera się, gdy podatnik złoży korektę zeznania i w ciągu 7 dni od niej wpłaci zaległość.