REKLAMA
DZIEŃ UE

Ekonomista Pekao: Sezonowe spadki inflacji są rzeczą jak najbardziej normalną

2023-06-03 08:01
publikacja
2023-06-03 08:01

Inflacja w Polsce spada ostatnio szybciej niż wynika z prognoz – powiedział PAP główny ekonomista Banku Pekao Ernest Pytlarczyk. Spadek może być jeszcze szybszy, gdy dojdzie np. sezonowa deflacja cen żywności - dodał.

Ekonomista Pekao: Sezonowe spadki inflacji są rzeczą jak najbardziej normalną
Ekonomista Pekao: Sezonowe spadki inflacji są rzeczą jak najbardziej normalną
fot. Marek Wisniewski / / Forum

„Potwierdza się zatem znana ekonomistom (choć nie zawsze internalizowana w prognozach) maksyma, że inflacja zaskakuje zgodnie z kierunkiem trendu. Ponieważ spada, jej spadki są niedoszacowane i dostajemy seryjne zaskoczenia” – wskazał Ernest Pytlarczyk w komentarzu dla PAP na temat europejskich danych o inflacji.

Odniósł się do faktu, że inflacja w czterech największych krajach UE, czyli w Niemczech, Francji, Włochach i Hiszpanii spadła w większym stopniu niż wynikałoby to z prognoz. Jak stwierdził w rozmowie z PAP, ta sama zasada, że inflacja zaskakuje w trendzie, widoczna jest także w Polsce.

„Ostatnie odczyty inflacji w Polsce, czyli 14,7 proc. w kwietniu i 13 proc. w maju, były niższe, niż wynosiła średnia prognoz ekonomistów. Trudno się dziwić, to naturalne, że ludzie się mylą, bo wiele osób dało za wygraną w kwestii inflacji i uznało, że wysoka inflacja to sytuacja trwała, a tezy o jej spadku to jedynie nadużycie. Tymczasem okazuje się, że dezinflacja jest i ma się dobrze” – powiedział PAP Ernest Pytlarczyk.

Czy 10% ma znaczenie? Czyli o inflacyjnej propagandzie słów kilka [komentarz Krzysztofa Kolanego]

W polityczno-ekonomicznym światku od kilku miesięcy toczy się dyskusja na temat tego, kiedy inflacja CPI w Polsce spadnie poniżej 10%. Sądzę, że ta debata jest nie tylko bezcelowa, ale wręcz przede wszystkim szkodliwa dla życia gospodarczego kraju.

Jedną z oznak dezinflacji może być fakt, że według danych GUS ceny w maju w stosunku do kwietnia nie wzrosły. To może oznaczać, że wracamy do sytuacji, kiedy wiosną mieliśmy w Polsce deflację ze względu na spadek cen żywności.

„Taka deflacja zdarzała się i wiosną, i czasem latem, ale myśmy się odzwyczaili od faktu, że w tych okresach ceny nie rosną. Tymczasem te sezonowe spadki są rzeczą jak najbardziej normalną” – stwierdził główny ekonomista Banku Pekao.

Dodał, że do tego dochodzi jeszcze kwestia cen producentów. Już w kwietniu wg GUS ceny produkcji sprzedanej przemysłu były o 0,7 proc. niższe niż w marcu 2023 r. a w stosunku do kwietnia 2022 r. wzrost wyniósł 6,8 proc.

„Sądzę, że w maju to może być wzrost o 4 proc., a potem, około połowy roku, zacznie się deflacja w cenach producentów” – przewiduje Pytlarczyk.

O tym, że taki scenariusz jest prawie pewny, jego zdaniem, świadczą ostatnie dane o PMI. Jak wskazano w materiale S&P Global, w maju koszy produkcji i ceny wyrobów gotowych spadły drugi miesiąc z rzędu, przy czym zaznaczono, że tempo spadków było najwyższe w historii badania. Firmy wskazywały, że powodem spadków były niższe ceny surowców takich jak metale, chemikalia czy plastik oraz umocnienie kursu złotego względem euro.

„Pamiętajmy, że przemysł jest dużo bliżej tego, co się dzieje w Chinach, a tam już mamy deflację. Przedsiębiorcy widzą, że tam jest tanio, co wpływa także na ich ceny. A do tego dochodzi kwestia cen ropy – która jest po 70 dolarów za baryłkę – oraz gazu, którego ceny są na poziomach notowanych ostatnio wczesną jesienią 2021 r.” – powiedział ekonomista.

To wszystko może oznaczać, że szybszy od przewidywań spadek inflacji będzie kontynuowany.

„Uważam, że prognozy inflacyjne będą wkrótce korygowane w dół. Sądzę, że jednocyfrową inflację będziemy mieli już we wrześniu” – stwierdził Ernest Pytlarczyk. 

autor: Marek Siudaj

ms/ amac/

Źródło:PAP
Tematy
Zależy Ci na bezpieczeństwie systemów IT? Sprawdź ofertę Plus Data Center!

Zależy Ci na bezpieczeństwie systemów IT? Sprawdź ofertę Plus Data Center!

Komentarze (16)

dodaj komentarz
valk
W 2019 roku mieliśmy już 4%, tak więc zejście poniżej 10% jest nierealne,
grzegorzkubik
Tak jak tu ktoś napisał. Nie 13% inflacji a 13% dla Tuska i jego ferajny. Tak powinno być w Polsce.
rolnikk
Ludzie na Twitterze śmiali się z prognoz spadków inflacji pana Ernesta ale to on najlepiej przewidział trend.
niepejsiaty_polak
Radzę trzymać się od tego badziewiastego banku jak najdalej. Moja Mama i jej koleżanki zapłaciły swoim zdrowiem i utratą oszczędności całego życia za kupno w 2008 roku ich rzekomo " genialnych" produktów inwestycyjnych i polis ubezpieczeniowych. Na które bezczelnie naganiali starszych ludzi bez żadnych skrupułów. A publikowanie Radzę trzymać się od tego badziewiastego banku jak najdalej. Moja Mama i jej koleżanki zapłaciły swoim zdrowiem i utratą oszczędności całego życia za kupno w 2008 roku ich rzekomo " genialnych" produktów inwestycyjnych i polis ubezpieczeniowych. Na które bezczelnie naganiali starszych ludzi bez żadnych skrupułów. A publikowanie przez ten portal wizerunku troglodyty i karczycha, jako tzw "ekonomisty bankowego " - przedstawiciela tego go..wnianego banku oraz przedstawianie jego żałosnych wypocin - uważam za kpinę z czytelników!
jaho31
13% to byłby dobry wynik dla Koalicji Obywatelskiej
i oby tego polskojęzycznego ale bez poprawnej wymowy litery R,
lokaja z Berlina już więcej nie kusiło do mieszania się w sprawy Polski
andregru
Wolisz starca bezzębnego z Alzheimerem który już w dzieciństwie razem z bratem ukradł księżyc a teraz rozkrada Polskę ?
tomitomi
Erneście ! , wróżę Ci świetlaną przyszłość !
Postawa i aparycja godna przywódcy !
Bajera i wazelina odpowiednia !
....nadajesz się !
prawnuk
o czym on bredzi...... 13% to GIGANTYCZNA INFLACJA - to, że maj byl dziwny - to miłe rozczarowanie.
Po raz pierwszy od 3 lat inflacja spadła więcej niż przewidywali analitycy......
simonsoft8
inflacja spadła ale cena poszła w górę, przykład ślepota działacza chodzącego po sklepie
jpelerj
Teraz będą do wyborów grzali "spadki inflacji". Tyle, że bazowa jakoś nie spada szybciej od prognoz, a to znaczy, że rząd nas rżnie na (taniejących na świecie) paliwach i energii aż miło.

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki