REKLAMA
PIT 2023

Prezes PKO BP: Przyspieszenie digitalizacji kwestionuje potrzebę łączenia się dużych banków

2020-06-16 16:10
publikacja
2020-06-16 16:10

Przyspieszenie procesu digitalizacji w sektorze finansowym kwestionuje potrzebę konsolidacji i łączenia się dużych banków - uważa prezes PKO BP Zbigniew Jagiełło. Jego zdaniem, z rynku powinny znikać banki, które mają niedobory kapitału i poważne problemy z rentownością.

Prezes PKO BP: Przyspieszenie digitalizacji kwestionuje potrzebę łączenia się dużych banków
Prezes PKO BP: Przyspieszenie digitalizacji kwestionuje potrzebę łączenia się dużych banków
/ FORUM

"Od pewnego czasu uważam, że przyspieszenie procesu digitalizacji kwestionuje potrzebę łączenia się dużych banków. Osobiście nie czuję takiej potrzeby. Oczywiście nasza sytuacja jako PKO BP jest inna, bo jesteśmy 50-80 proc. więksi niż drugi czy trzeci bank w Polsce i sobie doskonale radzimy. Teraz jest czas na przyspieszenie digitalizacji, bo ona jest naturalnym oczekiwaniem większości klientów" - powiedział prezes Jagiełło podczas debaty online w ramach Europejskiego Kongresu Finansowego.

Wskazuje jednak przy tym, że proces konsolidacji sektora bankowego trwa od dawna, gdyż polski rynek jest za bardzo rozdrobniony.

Reklama

"Od 2-3 lat podnoszę też kwestię, że mniej więcej 1/4, a teraz może 1/3 sektora ma poważne problemy z rentownością, które w dłuższym terminie będą powodować napięcia związane z funkcjonowaniem instytucji, które nie mogą liczyć na wsparcie właściciela i które wydają się przez niego porzucone. Pytanie do regulatora, co z nimi zrobić" - powiedział Jagiełło.

"W PKO BP mamy kapitały własne powyżej 20 proc., czyli znacznie wyżej niż wymogi stawiane przez KNF, ale są banki, które funkcjonują z niedoborem tego kapitału i też mogą działać na rynku. Wydaje mi się, że warto się zastanowić, co zrobić, żeby tego typu instytucje w sposób bezpieczny dla klientów znikały z rynku" - dodał. (PAP Biznes)

pr/ osz/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Kredyt hipoteczny własny kąt 0% prowizji (RRSO: 9,83%)

Kredyt hipoteczny własny kąt 0% prowizji (RRSO: 9,83%)

Komentarze (3)

dodaj komentarz
itsoviva_la_revolucion_but_no
"i sobie doskonale radzimy" moim zdaniem sobie nie radzicie np. oprocentowanie na lokacie
czajos
Aha i pozostawić na rynku jeden państwowy bank, który najlepiej będzie wiedział co i ile jest ludziom potrzebne.
Sorry ale już to kiedyś przerabialiśmy.
Jeśli przedstawiciel największego banku, w dodatku państwowego, zacznie narzucać reguły panujące na rynku to nie będzie to dobra droga.
elear
Popieram Pana Jagiełłę, lepiej teraz myśleć, póki te instytucje (które mają problemy z rentownością) nie wyzerują swoich kapitałów własnych i wtedy będzie panika w sektorze.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki