Przykre dane GUS-u. Noclegi w Polsce na łeb na szyję

2020-05-28 08:20
publikacja
2020-05-28 08:20

O 97,5 proc. spadła w kwietniu liczba turystów korzystających z bazy noclegowej w Polsce - szacuje Główny Urząd Statystyczny.

/ Shutterstock

Rok temu w marcu blisko 2,5 mln turystów, w tym roku jedynie ponad 800 tysięcy. W kwietniu jeszcze gorzej - rok do roku w krajowej bazie noclegowej odnotowano spadek z blisko 2,5 mln do niespełna 61 tysięcy - wynika z danych opublikowanych przez GUS. Nie powinniśmy być nimi zaskoczeni.

Turystyka stanęła

Tak gwałtowne spadki to oczywiście konsekwencje obostrzeń wprowadzonych przez rząd jako reakcja na rozprzestrzeniającą się epidemię koronawirusa. Przypomnijmy, że zgodnie z rozporządzeniem rady ministrów od 1 kwietnia funkcjonowanie hoteli zostało mocno ograniczone. To właśnie wtedy różnica w liczbie turystów i wykorzystaniu bazy noclegowej tak diametralnie spadła.

/ GUS

W marcu br. 881,4 tysiącom turystów krajowych i zagranicznych udzielono 2,5 mln noclegów. To spadek odpowiednio o 63,3 proc. i 56,7 proc. względem analogicznego miesiąca 2019 roku. Jego przyczyną było wprowadzone od 15 marca ograniczenie w przemieszczaniu się osób, działaniu ośodków turystycznych czy uzdrowisk, również obejmowanych tymi statystykami.

Jak podaje GUS, w marcu najbardziej znaczący spadek odnotowano w przypadku noclegów w schroniskach, najmniejszy w zakładach uzdrowiskowych i pokojach gościnnych.

W kwietniu br. w obiektach zakwaterowania pozostawać mogły jedynie osoby, które kończyły swój pobyt rozpoczęty w marcu oraz pracownicy wykonujący obowiązki służbowe, w tym przebywający w delegacji - przypominają autorzy opracowania.

Łącznie w kwietniu noclegi sprzedano tylko 61 tys. turystom (10,3 zagranicznych i 50,4 krajowych), to jest o 97,5 proc. mniej niż w kwietniu 2019 roku.

Rząd zapowiada powrót do normalności

Z zachowaniem pewnych ograniczeń hotele mogły ponownie uruchomić swoją działalność od 4 maja br. Podczas zorganizowanej przez rząd konferencji prasowej w środę 27 maja ogłoszono szczegóły IV etapu odmrażania gospodarki, a w jego ramach - kolejne luzowanie obostrzeń dotyczących obiektów hotelowych. Szczegóły opisujemy w tym materiale.

Malwina Wrotniak

Źródło:
Tematy

Firmy mogą zapłacić nawet 1 mln PLN kary

Komentarze (26)

dodaj komentarz
disnej2x
do sprzedania dzialka uslugowa z rozpoczeta budowa hotelu 6tys PUM za 8.9MLN w Krakowie blisko centrum, czyzby covid zmienil plany?

https://gratka.pl/nieruchomosci/dzialka-uslugowa-krakow-podgorze-plaszow-ul-nowohucka/ob/16079275
godunow1
Ciekawe co jest bardziej zabójcze, covid-19 czy rząd ?
hfjdj
Ciekawe czy byś zadał takie głupie pytanie jak rząd by nic nie robił w związku z covid-19. Ciekawe czy byś wykrzykiwał że rząd nic nie robi w związku z covvid-19.
mknowak odpowiada hfjdj
A co rząd robi ? Ilość zachorowań nie spada a oni wszystko otwierają. Może gdyby rząd nic nie zamykał to byśmy takiego kryzysu nie mieli a zachorowań byłoby tyle samo ?
Cały ten wirus to jeden "pic", było dmuchanie balonika na całym świecie a wirus to szpileczka którą ktoś przyłożył i teraz można
A co rząd robi ? Ilość zachorowań nie spada a oni wszystko otwierają. Może gdyby rząd nic nie zamykał to byśmy takiego kryzysu nie mieli a zachorowań byłoby tyle samo ?
Cały ten wirus to jeden "pic", było dmuchanie balonika na całym świecie a wirus to szpileczka którą ktoś przyłożył i teraz można zwalać na wirusa i na tego kto go niby "wymyślił" a prawda jest taka że balonik i tak by pękł od tego dmuchania tylko wtedy winna spadła by na kogoś innego a tego nikt nie chciał.
samsza
Idziesz do restauracji bez maseczki, przed wejściem zakładasz, aby zdjąć po zajęciu miejsca przy stoliku, te absurdy na pewno poprawią sytuację.
lipsk
Do czasu wynalezienia skutecznej szczepionki i wyszczepienia mld. ludzi na świecie to mówienie o jakiejkolwiek normalności w turystyce to zabawa w jasnowidztwo. A latanie w zamkniętych puszkach metalowych (bądź kompozytowych) z zamkniętym obiegiem powietrza to loteria niczym rosyjska ruletka. No jedynie balonem na świeżym Do czasu wynalezienia skutecznej szczepionki i wyszczepienia mld. ludzi na świecie to mówienie o jakiejkolwiek normalności w turystyce to zabawa w jasnowidztwo. A latanie w zamkniętych puszkach metalowych (bądź kompozytowych) z zamkniętym obiegiem powietrza to loteria niczym rosyjska ruletka. No jedynie balonem na świeżym powietrzu bym zaryzykował lot.
sammler
Oczywiście. Proponuję zakupić 14 mld szczepionek i "wyszczepić" każdego dwukrotnie - tak dla pewności. A później pomyśleć o opracowaniu szczepionki na katar i... głupotę. Ozłociłbym wynalazcę szczególnie tej drugiej.
trollmaster
co za bełkot.
kolejny z wypranym przez propagandę umysłem.

to byłby niezły sarkazm, ale pisanie tego na poważnie kiepsko świadczy o zdolnościach percepcyjnych piszącego...
gronostaj
Na HIV i ebolę też nie ma szczepionki a ludzie jakoś latali.
lipsk odpowiada gronostaj
HIV musi być kontakt krwi (niegroźny) do latania. Ebola lepiej nie wspominać o niej bo jak się wydostanie na świat szerzej to marny los ludzkości. (śmiertelność 60-80%) . zarażenia drogą kropelkową oraz ślina i krew.

Powiązane: Koronawirus w Polsce

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki