REKLAMA

Przeminęła moda na obligacje oszczędnościowe

Maciej Kalwasiński2022-10-04 06:00analityk Bankier.pl
publikacja
2022-10-04 06:00

Raptem kilka miesięcy trwała moda na obligacje oszczędnościowe Skarbu Państwa. Czy uda się ją przywrócić dzięki niewielkiej podwyżce oprocentowania i rozpoczęciu sprzedaży przez Bank Pekao?

Przeminęła moda na obligacje oszczędnościowe
Przeminęła moda na obligacje oszczędnościowe
fot. SARAH MEYSSONNIER / / Reuters

We wrześniu Polacy zainwestowali w detaliczne obligacje skarbowe tylko 2,6 mld zł - wynika z danych KDPW. To drugi najniższy wynik od początku 2021 r. Jeszcze w lipcu i sierpniu sprzedaż przekraczała 10 mld zł po tym, jak Ministerstwo Finansów wyraźnie podniosło oprocentowanie i wprowadziło do sprzedaży nowe rodzaje papierów, które zapowiedział premier Morawiecki.

Bankier.pl na podstawie danych Ministerstwa Finansów i KDPW

Oznaki przemijania boomu na rządowy dług było widać już w sierpniu, wrzesień potwierdził ten trend. Na pewno nie pomogło utrzymanie oprocentowania na tym samym poziomie co miesiąc wcześniej - faktycznie będące konsekwencją braku posiedzenia decyzyjnego RPP, a więc pozostawienia bez zmian stóp procentowych NBP. Do oferty resortu finansów zdążyły doszlusować banki, w których dostępne są wyżej oprocentowane lokaty. Można je przy tym założyć dużo łatwiej i szybciej w systemie bankowości elektronicznej, zachowując niemal natychmiastową możliwość likwidacji depozytu i "odzyskania" zainwestowanych pieniędzy.

Na atrakcyjności straciły m.in. "obligacje Morawieckiego", czyli papiery, z których zwrot zależy od kosztu pieniądza w banku centralnym. Tymczasem prezes Glapiński i członkowie RPP publicznie zapewniają, że Rada zbliża się do końca cyklu podwyżek stóp procentowych - jeśli dotrzymają słowa, oprocentowanie obligacji rocznych ROR i dwuletnich DOR nie będzie rosnąć.

Widać to w danych KDPW, z których wynika, że we wrześniu oszczędzający ulokowali w tych papierach tylko nieco ponad 800 mln zł, podczas gdy miesiąc wcześniej były to przeszło 2 mld zł, a w rekordowym lipcu, gdy obligacje te po raz pierwszy trafiły do sprzedaży, aż 9 mld zł.

Ale spadek zainteresowania widać również w przypadku tzw. "obligacji inflacyjnych", czyli papierów, z których zwrot jest zależny od tempa wzrostu cen konsumpcyjnych raportowanego przez GUS. 1,5 mld zł wyłożone na 4- i 10-latki to trzeci najniższy wynik w tym roku.

Dotychczasowi inwestorzy być może nasycili już swój apetyt na obligacje detaliczne w ostatnich, rekordowych miesiącach. O temacie jest też ciszej w mediach, więc informacja o rządowej ofercie nie dociera do szerokiej grupy gospodarstw domowych. Sprzedaż zapewne nieco odbije w październiku. Oprocentowanie obligacji sprzedawanych w tym miesiącu jest wyższe niż serii wrześniowych. Ponadto papiery trafiły do sprzedaży w Banku Pekao, dzięki czemu dostęp do nich ma większa grupa potencjalnych inwestorów.

Nie sposób się jednak oprzeć wrażeniu, że boom na obligacje detaliczne już przeminął, a powróci tylko, jeśli Ministerstwo Finansów zaoferuje oszczędzającym wyraźnie lepsze warunki, np. oprocentowanie zbliżone do obecnego poziomu inflacji czy łatwiejszy proces zakupu wraz z szerszą kampanią promocyjną.

OBLIGACJE OSZCZĘDNOŚCIOWE

50 pytań i odpowiedzi. Poradnik (nie tylko) dla początkujących

OBLIGACJE OSZCZĘDNOŚCIOWE

Bardzo wysoka inflacja sprawia, że Polacy szukają sposobu na ochronę oszczędności. W ostatnich miesiącach rosnącą popularnością cieszą się detaliczne obligacje skarbowe, ale dla wielu osób nadal są nowym i nieznanym sposobem oszczędzania. Wybraliśmy 50 najczęstszych i naszym zdaniem najważniejszych pytań o obligacje oszczędnościowe. Odpowiadamy na nie krótko i konkretnie, bez owijania w bawełnę i bez trudnego ekonomicznego języka.


Z poradnika dowiecie się m.in.:
• gdzie można kupić obligacje i jak to zrobić krok po kroku,
• czy jest to bezpieczna inwestycja i ile można na niej zarobić,
• czy obligacje „antyinflacyjne” naprawdę chronią przed inflacją.

Pobierz e-book bezpłatnie lub kup za 20 zł.

Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Maciej Kalwasiński
Maciej Kalwasiński
analityk Bankier.pl

Analityk i redaktor prowadzący działu Rynki Bankier.pl. Zajmuje się międzynarodowymi stosunkami gospodarczymi, ze szczególną uwagą analizuje sytuację gospodarczą Chin. Dba, by Bankier.pl pozostawał źródłem najważniejszych i najbardziej interesujących informacji ze świata i Polski, przedstawionych w przystępny i zrozumiały sposób. Tel.: +48 71 748 95 07

Tematy
Teraz Twoje oszczędności mogą więcej – aż 8% w skali roku!

Teraz Twoje oszczędności mogą więcej – aż 8% w skali roku!

Komentarze (41)

dodaj komentarz
socjalistyczneg
Ludzie, którzy to kupili, zostaną odcedzeni z kasy...
To matematyka na poziomie 7 klasy szkoły podstawowej.

Narkomanowi nie pomaga się, kupując mu narkotyki.
maniek_as
Jak sobie ludziska poczytają jak odparowały z rachunków maklerskich obligacje GNB to nie tylko przestaną kupować obligacje aktualnych emisji, ale zaczną przedstawiać do wykupu już te, co mają. He, he, he...
daniel_1
Obligacje SP nalezy kupować kiedy skończy się dodruk.
Czyli za ok. rok!!!
socjalistyczneg
Za rok, to dodruk się dopiero rozkręci!
kch002
Odpowiedz jest banalnie prosta, jezeli chodzi o powody spadku zainteresowania klientow. Coraz wiecej bankow oferuje lokaty 3-m, 6-m z osemka z przodu, wiec nie ma sensu zamrazania kasy, skoro MF placi mniej i wymaga dluzszego czasu oszczedzania. Kolejna fala zainteresowania bedzie w przypadku obnizek centralnych NBP, ale to okres Odpowiedz jest banalnie prosta, jezeli chodzi o powody spadku zainteresowania klientow. Coraz wiecej bankow oferuje lokaty 3-m, 6-m z osemka z przodu, wiec nie ma sensu zamrazania kasy, skoro MF placi mniej i wymaga dluzszego czasu oszczedzania. Kolejna fala zainteresowania bedzie w przypadku obnizek centralnych NBP, ale to okres jeszcze bardzo odlegly, gdyz na razie jestesmy w fazie podwyzek.
sterl
Najlepsze ,że fundusze emerytalne przez 7 , 9 ,11 lat nic nie zarobiły i jeszcze zjadły sporą część składek , a tak naganiał na fundusze emerytalne, będziesz na emeryturze zwiedzał świat ...będziesz milionerem..
olmert
Jaki to ma związek z obligami skarbowymi?
emulgator
W Getin Banku umorzyli obligacje za 680mln zł. :-))) Co sie stanie w tych wyjątkowych czasach jak zrobią to z obligacjami rzadowymi? Pewnie jakąś tarczę rząd wymyśli buhahahahah
olmert
Kto umorzył ich obligi korporacyjne oraz akcje?
andregru
Najpierw Kaczyński musi wyjść z Unii .

Powiązane: Oszczędzanie i inwestycje

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki