REKLAMA

MF od października podnosi oprocentowanie obligacji oszczędnościowych

2022-09-26 15:40
publikacja
2022-09-26 15:40

Oprocentowanie skarbowych obligacji oszczędnościowych o terminie zapadalności powyżej 3 miesięcy zostanie podniesione od października - poinformowało w poniedziałkowym komunikacie Ministerstwo Finansów.

MF od października podnosi oprocentowanie obligacji oszczędnościowych
MF od października podnosi oprocentowanie obligacji oszczędnościowych
fot. Proxima Studio / / Shutterstock

"W październiku podnosimy oprocentowanie wszystkich obligacji oszczędnościowych o terminie zapadalności powyżej 3 miesięcy. O 0,25 pp wyższe będzie oprocentowanie instrumentów 3-letnich. Jeszcze bardziej atrakcyjne, bo wyższe o 0,50 pp, będzie oprocentowanie instrumentów detalicznych o zapadalności od 4 do 12 lat" - powiedział, cytowany w komunikacie, wiceminister finansów Sebastian Skuza.

Oprocentowanie obligacji 3-miesięcznych OTS pozostaje bez zmian.

Jak dodał Skuza, resort, podnosząc oprocentowanie, chce zachęcać klientów do pomnażania oszczędności przy pomocy obligacji skarbowych.

Według danych ministerstwa w październiku, w związku z podniesieniem stopy referencyjnej NBP, oprocentowanie 1-rocznych obligacji zmiennoprocentowych wyniesie 6,75 proc., a 2-letnich 6,85 proc.

Ponadto resort podniesie oprocentowanie obligacji o zapadalności od 3 do 12 lat. W pierwszym okresie odsetkowym obligacje oprocentowane będą odpowiednio: 6,85 proc. dla 3-latek, 7,00 proc. dla 4-latek oraz 7,25 proc. dla 10-latek.

OBLIGACJE OSZCZĘDNOŚCIOWE

50 pytań i odpowiedzi. Poradnik (nie tylko) dla początkujących

OBLIGACJE OSZCZĘDNOŚCIOWE

Bardzo wysoka inflacja sprawia, że Polacy szukają sposobu na ochronę oszczędności. W ostatnich miesiącach rosnącą popularnością cieszą się detaliczne obligacje skarbowe, ale dla wielu osób nadal są nowym i nieznanym sposobem oszczędzania. Wybraliśmy 50 najczęstszych i naszym zdaniem najważniejszych pytań o obligacje oszczędnościowe. Odpowiadamy na nie krótko i konkretnie, bez owijania w bawełnę i bez trudnego ekonomicznego języka.


Z poradnika dowiecie się m.in.:
• gdzie można kupić obligacje i jak to zrobić krok po kroku,
• czy jest to bezpieczna inwestycja i ile można na niej zarobić,
• czy obligacje „antyinflacyjne” naprawdę chronią przed inflacją.

Pobierz e-book bezpłatnie lub kup za 20 zł.

Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Z kolei 6-letnie i 12-letnie obligacje rodzinne przeznaczone dla beneficjentów programu "Rodzina 500+" oprocentowane będą odpowiednio na 7,20 proc. i 7,50 proc. w pierwszym roku.

Cytowany w komunikacie wiceminister Skuza przypomniał, że od października funkcję agenta emisji obligacji detalicznych pełnić będzie także bank Pekao SA.

"Liczymy na to, że od października nowa grupa klientów będzie mogła wykorzystać zalety naszych obligacji przy pomnażaniu swoich oszczędności" - stwierdził Skuza.

Do tej pory obligacje skarbowe były dostępne w oddziałach PKO Banku Polskiego, Punktach Obsługi Klientów Biura Maklerskiego PKO Banku Polskiego i przez specjalne strony w internecie. (PAP)

autor: Łukasz Pawłowski

pif/ mmu/

Tematy
Teraz Twoje oszczędności mogą więcej – aż 8% w skali roku!

Teraz Twoje oszczędności mogą więcej – aż 8% w skali roku!

Komentarze (8)

dodaj komentarz
ehud
Getin od ponad tygodnia oferuje 7,5% na Elastycznym KO, a BOŚ od wczoraj ma 7,2% nas EKO.
ehud
Oprocentowanie instrumentów detalicznych? Jibberish!
andregru
A gdzie tu równość dla wszystkich obywateli ? Ci którzy składają się na na 500+ a go nie otrzymują są drugim sortem - cała Polska władza pisuarów "Z kolei 6-letnie i 12-letnie obligacje rodzinne przeznaczone dla beneficjentów programu "Rodzina 500+" oprocentowane będą odpowiednio na 7,20 proc. i 7,50 proc. w pierwszym A gdzie tu równość dla wszystkich obywateli ? Ci którzy składają się na na 500+ a go nie otrzymują są drugim sortem - cała Polska władza pisuarów "Z kolei 6-letnie i 12-letnie obligacje rodzinne przeznaczone dla beneficjentów programu "Rodzina 500+" oprocentowane będą odpowiednio na 7,20 proc. i 7,50 proc. w pierwszym roku."
tomitomi
?? to może wyjście awaryjne ? - adopcja ,,,
tylko dla kasy !!?
andregru
Morawiecki ustawą chce zmuszać Banki do wyższego oprocentowania lokat a przecież może mocno podnieść oprocentowanie obligacji .
zoomek
Ale tak na wszelki wypadek to kupcie rochę kruszców jakby ogłoszono bankructwo państwa.
Bo obligacje II Rzeczypospolitej to jak wiecie są tylko papierkami. Teraz to nawet papierków nie będziecie mieli jak się jakaś chmura mikroszitu zesrrra.
kazikwaw
Kruszce, kruszcami, ale w tym roku dolar ma całkiem niezłą passę. 25% w rok to całkiem sensowny wynik… ;-)
https://stooq.pl/q/?s=usdpln&c=1y&t=l&a=ln&b=1

Pytanie jak będzie zachowywał się złoty, kiedy w przyszłym roku FOMC podbije stopy do nie mniej, niż 4,5% na USD ( https://static.stooq.pl/pic/28660/01.
Kruszce, kruszcami, ale w tym roku dolar ma całkiem niezłą passę. 25% w rok to całkiem sensowny wynik… ;-)
https://stooq.pl/q/?s=usdpln&c=1y&t=l&a=ln&b=1

Pytanie jak będzie zachowywał się złoty, kiedy w przyszłym roku FOMC podbije stopy do nie mniej, niż 4,5% na USD ( https://static.stooq.pl/pic/28660/01.png ). I co na to nasze szanowne RPP ;-)
kch002 odpowiada kazikwaw
Pamietaj tylko, ze dobra passa USD zawsze sie konczy, tak bylo przez dziesieciolecia. Dopoki FED bedzie "straszyl" podwyzkami, to nie ma "mocnych" na USD. Kiedy rynek wyczuje, ze gospodarka mocno zwalnia i szykuja sie obnizki oraz nowe QE, to wtedy znow bedzie mega wyprzedaz USD na inne waluty. Nikt nie powie Pamietaj tylko, ze dobra passa USD zawsze sie konczy, tak bylo przez dziesieciolecia. Dopoki FED bedzie "straszyl" podwyzkami, to nie ma "mocnych" na USD. Kiedy rynek wyczuje, ze gospodarka mocno zwalnia i szykuja sie obnizki oraz nowe QE, to wtedy znow bedzie mega wyprzedaz USD na inne waluty. Nikt nie powie kiedy to nastapi, ale z duzym prawdopodobienstwem II polrocze 2023 nie bedzie nalezec do USD. Zreczta co glownie produkuje USA, ano USD oraz bron, inne rzeczy importuja majac mega deficyt handlowy. Poki ruski bedzie straszyl wojna i reszta swiata bedzie kupowac bron od USA, to gospodarka bedzie sie krecic, wiec i stopy moga byc na wysokim poziomie.

Powiązane: Oszczędzanie i inwestycje

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki