REKLAMA

Przełom w obligacjach. Koniec monopolu PKO BP

Wojciech Boczoń2022-09-26 12:38, akt.2022-10-03 12:17analityk Bankier.pl
publikacja
2022-09-26 12:38
aktualizacja
2022-10-03 12:17

Od 1 października Bank Pekao rozpocznie sprzedaż obligacji detalicznych Skarbu Państwa. Sprzedaż będzie realizowana za pośrednictwem Biura Maklerskiego Pekao. Obligacje będą dostępne w kanałach elektronicznych – w bankowości internetowej i aplikacji mobilnej. Z oferty będą mogły skorzystać także osoby, które nie są klientami Banku Pekao.

Przełom w obligacjach. Koniec monopolu PKO BP
Przełom w obligacjach. Koniec monopolu PKO BP
/ Bank Pekao

Bank Pekao przełamie w tym zakresie monopol swojego konkurenta – PKO Banku Polskiego. Dotychczas jedynie PKO BP oferował możliwość zakupu tego rodzaju papierów wartościowych.  W ofercie Banku Pekao, który obsługę i sprzedaż obligacji będzie prowadził za pośrednictwem Biura Maklerskiego Pekao (BM Pekao), znajdzie się sześć rodzajów obligacji detalicznych Skarbu Państwa:

  • 3-miesięczne obligacje skarbowe o oprocentowaniu stałym (OTS);
  • roczne obligacje skarbowe o oprocentowaniu zmiennym (ROR);
  • 2-letnie obligacje skarbowe o oprocentowaniu zmiennym (DOR);
  • 3-letnie obligacje skarbowe o oprocentowaniu stałym (TOS);
  • 4-letnie indeksowane obligacje skarbowe (COI);
  • 10-letnie emerytalne obligacje skarbowe (EDO).

W ofercie nie będzie zatem obligacji rodzinnych indeksowanych inflacją. Ministerstwo Finansów oferuje dwa rodzaje tego typu papierów – 6 letnie (6,7 proc.) i 12 letnie (7,00 proc.).

OBLIGACJE OSZCZĘDNOŚCIOWE

50 pytań i odpowiedzi. Poradnik (nie tylko) dla początkujących

OBLIGACJE OSZCZĘDNOŚCIOWE

Bardzo wysoka inflacja sprawia, że Polacy szukają sposobu na ochronę oszczędności. W ostatnich miesiącach rosnącą popularnością cieszą się detaliczne obligacje skarbowe, ale dla wielu osób nadal są nowym i nieznanym sposobem oszczędzania. Wybraliśmy 50 najczęstszych i naszym zdaniem najważniejszych pytań o obligacje oszczędnościowe. Odpowiadamy na nie krótko i konkretnie, bez owijania w bawełnę i bez trudnego ekonomicznego języka.


Z poradnika dowiecie się m.in.:
• gdzie można kupić obligacje i jak to zrobić krok po kroku,
• czy jest to bezpieczna inwestycja i ile można na niej zarobić,
• czy obligacje „antyinflacyjne” naprawdę chronią przed inflacją.

Pobierz e-book bezpłatnie lub kup za 20 zł.

Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Klienci będą mogli nabywać obligacje na początek w kanałach zdalnych – w bankowości internetowej Pekao24 i w aplikacji PeoPay. Z oferty będą mogły skorzystać także osoby, które nie są klientami Banku Pekao. Bank zapewnia, że proces zakupu obligacji będzie bardzo prosty, przejrzysty i przyjazny dla klienta, bez dokumentacji papierowej. Wszystkie dokumenty klient otrzyma elektronicznie w aplikacji lub na wskazanego maila. Sam zakup obligacji zajmie zaledwie dwie-trzy minuty, a system poprowadzi klienta krok po kroku.

Osoby, które będą potrzebowały wsparcia pracowników, będą mogły przyjść do oddziału, w którym znajduje się Punkt Usług Maklerskich i skorzystać z asysty przy zakupie (w telefonie lub bankowości internetowej). Realizacja transakcji przez pracownika banku na zlecenie klienta będzie wdrożona 2 stycznia 2023 r. Od stycznia dystrybucja odbywać się będzie  w 380  Punktach Sprzedaży Obligacji oraz  telefonicznie przez Call Center BM.

Jak kupić obligacje skarbowe w BM Pekao?

Klienci banku będą mogli zawrzeć umowę o obsługę obligacji w aplikacji PeoPay lub w serwisie Pekao24. Z kolei osoby, które nie są klientami banku powinny swoje kroki skierować na stronę https://www.pekao.com.pl/obligacje-skarbowe. Tu będą mogli „nawiązać relację z bankiem”. Identyfikacja tożsamości klienta będzie możliwa za pomocą aplikacji eDO App lub mObywatel. Na tym etapie klient będzie musiał też podpisać umowę dotyczącą dostępu do kanałów zdalnych banku. Bank podkreśla, że umowę będzie o obsługę obligacji skarbowych będzie można zawrzeć nie posiadając innych produktów Banku Pekao czy Biura Maklerskiego Pekao.

- Jestem też przekonany, że nowy, nowoczesny proces, jaki stworzyliśmy dla obligacji – w pełni zdalny, bez dokumentacji papierowej, z wykorzystaniem nowoczesnych aplikacji i sposobów autoryzacji będzie dużym ułatwieniem dla klientów i znacznie poszerzy dostępność produktu dla szerokiego grona inwestorów indywidualnych – mówi cytowany w informacji prasowej wiceprezes Banku Pekao Jarosław Fuchs.

Wojciech Boczoń
Wojciech Boczoń
analityk Bankier.pl

Ekspert z zakresu bankowości. Autor komentarzy, poradników, artykułów i raportów o bankowości skierowanych zarówno do branży, jak i jej klientów. Redaktor prowadzący branżowego serwisu PRNews.pl. Autor cyklu raportów "Polska bankowość w liczbach". Dziennikarz Roku 2013 według Kapituły Konkursu IX Kongresu Gospodarki Elektronicznej przy Związku Banków Polskich. Dwukrotnie nominowany do nagrody Dziennikarskiej im. Mariana Krzaka oraz laureat tej nagrody w 2014 r. Finalista Nagrody Dziennikarstwa Ekonomicznego Press Clubu Polska za 2019 r.

Tematy
Zrealizuj plany dzięki Pożyczce Internetowej. RRSO: 9,04%

Zrealizuj plany dzięki Pożyczce Internetowej. RRSO: 9,04%

Komentarze (15)

dodaj komentarz
aleusz
Za chwile obligacje będą sprzedawane na lokalnych bazarkach, kościołach i na poczcie. Jak przyjdzie do wykupu pozostanie spakować manatki i zgasić światło
kch002
Pekao jest bankiem mniej przyjaznym dla klienta niz PKOBP, porownajcie ile kosztuje przelew swift i macie odpowiedz. Zdalne kupowanie obligacji w PKOBP nie jest rudne, nie wymaga zadnych aplikacji, uwierzytelnienie przy zakupie obligacji polegalo na przelewie z innego banku.
peluquero
cały czas jest to rolowanie długu w ramach skarbu państwa kosztem złotówki
pikawka
ksiazeczki mieszkaniowe tez wroca do lask? :D moze jeszcze OFE 3.0 ? dojenia lemingow ciag dalszy jak widac.
blesso
Dojenie które daje ~17%. w skali roku?
Biorę bez zastanowienia.
trolley
Jeśli wszyscy zaczynają handlować obligami to znaczy że czas obligow na razie przeminął.
r4k
Czy trzymanie oszczędności w PLN to aby na pewno dobry pomysł?
blesso
Niektóre serie 4-latek dają już oprocentowanie na poziomie ~17% w skali roku.
Jeśli dolar zacznie się osłabiać taka forma oszczędzania nie będzie miała sobie równych.
olmert
Pekao pobiera opłatę za każdy (!) przelew z KO na ROR - sytuacja bez precedensu!
olmert
Pekao wciąż pobiera od swoich klientów 20 groszy za każdy (!) SMS wysłany w celu autoryzacji - to sytuacja bez precedensu!

Powiązane: Oszczędzanie i inwestycje

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki