REKLAMA
ZAPISZ SIĘ

Przełom w sprawie Pendolino? PKP może odpuścić kary

2014-08-07 12:13
publikacja
2014-08-07 12:13

Pendolino dopiero w lutym, w marcu? Opóźnienie startu EIC Premium wydawało się pewne. Jednak PKP Intercity wciąż celuje w grudzień. W tym celu może odstąpić od potrącenia kontrowersyjnych kar umownych – wynika z informacji „Rynku Kolejowego”.

Przełom w sprawie Pendolino? PKP może odpuścić kary
Przełom w sprawie Pendolino? PKP może odpuścić kary
fot. KWS / / Bankier.pl

Źródło: Bankier.pl
Przypomnijmy – PKP Intercity nalicza Alstomowi kary umowne za niedostarczenie w terminie pociągów, które francusko–włoski producent przysyła do kraju. Powodem jest brak homologacji nowoczesnego systemu sterowania ERTMS, pozwalającego przekroczyć prędkość 160 km/h. Z powodu opóźnień we wdrażaniu nie ma go na polskiej sieci kolejowej, dlatego Alstom nie może dokonać jego synchronizacji.

PKP Intercity dotąd twierdziło, że pociągów bez działającego systemu nie odbierze, bo to sprzeczne z kontraktem. Według kolejarzy, włoski producent mógł przewidzieć problemy z homologacją, podpisując umowę – dlatego naliczył kary umowne za opóźnienia. W odpowiedzi Alstom wycofał z Urzędu Transportu Kolejowego wniosek o dopuszczenie do eksploatacji pojazdu.

W czerwcu wydawało się, że sprawy przybiorą pozytywny obrót – strony zgodziły się, że homologacja zapisanego w umowie bardziej zaawansowanego ERTMS p.2 jest niemożliwa, ale uzgodniły że zamiast niej na razie zostanie zainstalowany prostszy ERTMS p.1. Alstom zwrócił się do UTK z wnioskiem o dopuszczenie do eksploatacji Pendolino z tym systemem, co pozwoli osiągnąć prędkość 200 km/h. Kością niezgody pozostały kary umowne, z których PKP Intercity nie chciało zrezygnować.

Jak nieoficjalnie dowiedział się „Rynek Kolejowy”, prowadzone rozmowy pomiędzy spółkami pozwoliły znaleźć rozwiązanie impasu. PKP Intercity miałoby zrezygnować z kar umownych, ale w zamian za wystawione przez Alstom gwarancje bankowe. Zostałyby uruchomione automatycznie, jeżeli niezależny arbitraż w sprawie kar przyzna rację zamawiającemu.

Strony dopinają obecnie szczegóły porozumienia. Dodatkowym warunkiem postawionym przez Alstom jest to, że to PKP Intercity zapłaci za dodatkowe testy, które będą potrzebne do homologowania ERTMS p.2. Ma się to stać najszybciej, jak to będzie możliwe – system jest testowany na odcinku linii E30 Węgliniec – Bielawa Dolna. Jednak zanim do tego dojdzie, Alstom ma przekazać pojazdy z prostszym ERTMS p.1.

Ani Alstom, ani PKP Intercity nie komentują informacji dotyczących rozmów. „Rynkowi Kolejowemu” udało się jednak potwierdzić je w dwóch niezależnych źródłach. Jeżeli uda się podpisać stosowne porozumienie, flota EIC Premium ma zostać uruchomiona jeszcze w grudniu tego roku.

Źródło:
Tematy
Ranking kont firmowych z rachunkiem walutowym

Ranking kont firmowych z rachunkiem walutowym

Komentarze (3)

dodaj komentarz
~xx
taki ładny miał być gwiazdą kampaniii partii rządzącej a same z nim problemy... Dziadostwo pogania dziadostwem. Ta gra to teatrzyk aby urzędasy mogli umyć ręce że starali się ale nie wyszło: pendolino będzie jeżdziło nie szybciej niż zwykły pociąg. Za to 20 razy droższe.
~dondon
Dziwne, nielogiczne przetargi i niewyjaśnione ich rozstrzyganie ma miejsce na rynkach skorumpowanych i zaściankowych.Niestety śmiejemy się z Białorusi i Korei Płn., a jesteśmy w tej samej lidze co oni. Drugiej szansy skorumpowanym rządzącym się nie daje, bo traci na tym każdy, nawet ten co nie zamierza owego Pendolino zaszczycić Dziwne, nielogiczne przetargi i niewyjaśnione ich rozstrzyganie ma miejsce na rynkach skorumpowanych i zaściankowych.Niestety śmiejemy się z Białorusi i Korei Płn., a jesteśmy w tej samej lidze co oni. Drugiej szansy skorumpowanym rządzącym się nie daje, bo traci na tym każdy, nawet ten co nie zamierza owego Pendolino zaszczycić swoją obecnością.
~Jac
I nikt za to jeszce nie beknął i chyba nie beknie. Pociągi muszą posiadać osiągi 250km/h a na polskich torach można obecnie jeździć 130km/h a po remoncie 160km/h.Jeden pendzik wart jest tyle ile 20 Pes czy Newagów, które moga rozpędzać się do 200km/h. Kolejna kwestia to częstotliwość przystanków, które zbyt gęsto usiane nie pozwolą I nikt za to jeszce nie beknął i chyba nie beknie. Pociągi muszą posiadać osiągi 250km/h a na polskich torach można obecnie jeździć 130km/h a po remoncie 160km/h.Jeden pendzik wart jest tyle ile 20 Pes czy Newagów, które moga rozpędzać się do 200km/h. Kolejna kwestia to częstotliwość przystanków, które zbyt gęsto usiane nie pozwolą się rozpędzić do tych prędkości. O co tu chodzi? (retorycznie)

Powiązane: Pendolino na polskich torach

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki