Przełom w Chinach: Własność prywatna będzie podlegała ochronie prawnej

Chińscy posłowie po raz pierwszy uznali, że własność prywatna powinna być chroniona na równi z własnością zbiorową. Odpowiednią ustawę chiński parlament uchwalił w piątek, na zakończenie dorocznej sesji. To przełom w traktowaniu własności prywatnej w Chinach.

Projekt ustawy o ochronie własności prywatnej próbowano już przeforsować w ubiegłym roku. Jednak wtedy górę wzięły argumenty przeciwników ustawy, którzy twierdzili, że pogłębi ona nierówności społeczne oraz doprowadzi do spekulacyjnej wyprzedaży własności państwowej.

Uchwalona w piątek ustawa stwierdza, że "własność państwowa, kolektywna i indywidualna korzysta z ochrony prawa i nie może być naruszana". Jednak ta sama ustawa podkreśla, że podstawą chińskiego systemu gospodarczego jest własność zbiorowa.

Na zakończonej dziś sesji parlamentu zniesiono także ulgi podatkowe dla zagranicznych firm oraz wprowadzono jednolity podatek dla przedsiębiorstw chińskich i zagranicznych w wysokości 25 proc. Dotychczas przepisy pozwalały zagranicznym firmom płacić 15% podatku, podczas gdy firmy chińskie musiały płacić haracz w wysokości około 33%, choć w praktyce nie przekraczał on 25%. Ulgi podatkowe utrzymano tylko dla zagranicznych firm z branży nowych technologii. Równocześnie zdecydowano jednak o wprowadzeniu pięcioletniego okresu przejściowego, który ma pomóc zagranicznym przedsiębiorcom w dostosowaniu się do nowych warunków działania.

M.D.
Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,7% II 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% II 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 330,48 zł II 2020
Produkcja przemysłowa rdr 4,9% II 2020

Znajdź profil