REKLAMA
WEBINAR

Przejęcie browaru Leżajsk. Wójt mówi o rozmowach z inwestorem

2023-05-30 07:30
publikacja
2023-05-30 07:30

Do końca czerwca br. powinny zakończyć się rozmowy w sprawie przejęcia Browaru Leżajsk przez samorząd gminy Leżajsk i partnera prywatnego – powiedział PAP wójt gminy Leżajsk Krzysztof Sobejko.

Przejęcie browaru Leżajsk. Wójt mówi o rozmowach z inwestorem
Przejęcie browaru Leżajsk. Wójt mówi o rozmowach z inwestorem
fot. Parilov / / Shutterstock

Grupa Żywiec 7 lutego br. ogłosiła zamiar reorganizacji swojej produkcji w Polsce i skupieniu jej w czterech browarach. W komunikacie poinformowała, że w związku z tym produkcja w Browarze Leżajsk zostanie zakończona w połowie roku.

Sobejko uczestniczył w poniedziałek w sesji sejmiku województwa podkarpackiego, który miał zdecydować o przyznaniu samorządowi wsparcia w kwocie 2 mln zł m.in. na utrzymanie produkcji piwa w browarze. Uchwała, którą zgłosiła Obywatelska Inicjatywa Uchwałodawcza, nie została jednak przyjęta.

Jak powiedział PAP Sobejko, gmina wraz z partnerem prywatnym, który na razie nie został ujawniony, złożyła ofertę przejęcia browaru.

„Rozmawiamy z Grupą Żywiec, która zgodziła się rozpocząć rozmowy bez warunków wstępnych. Rozmawiamy o przejęciu browaru wraz z możliwością kontynuacji produkcji piwa. Rozmowy trwają i jesteśmy zobligowani zapisami umowy o poufności i aby nie udzielać informacji o szczegółach tych rozmów” – powiedział wójt gminy Leżajsk.

Własna działalność gospodarcza a podatki

Jaką formę opodatkowania wybrać?

Własna działalność gospodarcza a podatki

Założyłeś własną firmę? Kolejnym krokiem w jest wybór sposobu rozliczania się ze skarbówką z tytułu osiąganych dochodów. Odpowiednia formy opodatkowania, dopasowana do potrzeb przedsiębiorcy, niesie ze sobą korzyści finansowe. Warto o nich wiedzieć!<BR> Pobierz e-booka zostawiając zgody, albo zapłać 20 zł
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Żywiec zniknie, ale w Leżajsku dalej będzie można warzyć piwo

Jego zdaniem wsparcie jakie otrzymała gmina w związku z informacją o planach zamknięcia browaru spowodowała, że Grupa Żywiec chce rozmawiać z samorządem bez „sztywnych warunków”. Sobejko przypomniał, że pierwotnie Grupa chciała sprzedać browar, ale bez możliwości produkcji w Leżajsku piwa. „To się zmieniło i dla nas jest to bardzo istotne” – dodał.

„Chcemy, żeby główne rozmowy zakończyły się do końca czerwca. Tak, żebyśmy mogli przed sierpniem, kiedy produkcja w browarze zostanie zatrzymana, ten zakład przejąć. Jestem przekonany, że to się uda, to jest chyba jedyne rozwiązanie dla utrzymania tych miejsc pracy” – powiedział rozmówca PAP.

Samorząd wcześniej uratował już inny zakład

Sobejko tłumaczył, że samorząd mocno zaangażował się w pomoc browarowi, bo leży on na terenie gminy. Przypomniał, że wcześniej samorządowi udało uratować inny zakład z terenu gminy – Hortino. „Dzięki naszym działaniom ten zakład przetrwał i tutaj, w przypadku browaru, też chcemy podobny model zastosować. Będzie to takie partnerstwo publiczno-prywatne” – powiedział.

Wójt podał, że z browarem związanych jest ponad 400 osób, to nie tylko pracownicy, ale również osoby, które współpracowały z zakładem. „W browarze chcemy zachować produkcję piwa, tak jak było do tej pory. Chcemy zaprosić do współpracy pracowników, żeby oni też mieli wpływ na kierunek rozwoju tego zakładu” – zadeklarował Sobejko.

Marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl, tłumacząc w rozmowie z PAP, dlaczego uchwała dotycząca przekazania 2 mln zł gminie Leżajsk nie została przyjęta, podkreślił, że jest za wcześnie na takie decyzje. „Toczą się rozmowy i nie możemy podejmować uchwał w tym momencie. Jest przedwcześnie na takie decyzje i musimy poczekać na rozstrzygnięcie rozmów” – dodał. Ortyl zadeklarował, że jeśli sytuacja się wyjaśni, samorząd województwa na pewno będzie wspierał utrzymanie miejsc pracy w browarze w Leżajsku. (PAP)

Autor: Wojciech Huk

huk/ mmu/

Źródło:PAP
Tematy
 Ubezpieczenie NNW dla dzieci. Dla każdego dziecka od 4 miesiąca do 25 roku życia.

Ubezpieczenie NNW dla dzieci. Dla każdego dziecka od 4 miesiąca do 25 roku życia.

Komentarze (4)

dodaj komentarz
gnus91
Wprowadźcie tzw kiedyś siódemkę piana super była
maxykaz
Piwo Leżajsk o smaku takim sobie. Liczą że "wydoją" trochę państwowej kasy na "reanimację". Prawda jest taka że po pisich rządach nic nie zostanie. Firmy które były na rynku latami upadają od coraz wyższych podatków bo PISowi zamarzyło sie dekretem zrobić swój elektorat bogaczami. Tak sie nie da. Jak miło patrzeć Piwo Leżajsk o smaku takim sobie. Liczą że "wydoją" trochę państwowej kasy na "reanimację". Prawda jest taka że po pisich rządach nic nie zostanie. Firmy które były na rynku latami upadają od coraz wyższych podatków bo PISowi zamarzyło sie dekretem zrobić swój elektorat bogaczami. Tak sie nie da. Jak miło patrzeć jak sen o potędze opartej na kłamstwie upada.
gnus91
Ojj tu zament jest... Kto sprzedawał w Łańcucie kto sprzedawał cukrownie przeworsk kto sprzedawał wagony w gorliczynie ... Która władza czy to nie był pan bury, kłak i skład??
qwertas
Trzymam kciuki z browar Lezajsku. To co chciała zrobić Grupa Żywiec pierwotnie to było czyste skurvvielstwo.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki