REKLAMA

Przed drugą turą wyborów prezydenckich w Chile sondaże wskazują na kandydata lewicy

2021-12-16 04:06
publikacja
2021-12-16 04:06
Przed drugą turą wyborów prezydenckich w Chile sondaże wskazują na kandydata lewicy
Przed drugą turą wyborów prezydenckich w Chile sondaże wskazują na kandydata lewicy
fot. Ricardo Ribas/ZUMAPRESS.com / / FORUM

Najnowsze sondaże opublikowane w środę prognozują wygraną w zaplanowanej na niedzielę drugiej turze wyborów prezydenckich w Chile kandydata lewicy Gabriela Borica.

W pierwszej turze Jose Antonio Kast Rist zaliczany do chilijskiej skrajnej prawicy, który powtarzał na spotkaniach przedwyborczych, że "gdyby żył generał Augusto Pinochet głosowałby na mnie" uzyskał poparcie 28 proc. wyborców.

Jego główny rywal kandydat lewicowego frontu „Godność”, 35-letni Gabriel Boric, deputowany z ramienia lewicowego Szerokiego Frontu 25,5 proc. Gabriel Boric to były lider studencki i jeden z organizatorów wielkich demonstracji młodzieży, protestującej przed dziesięciu laty przeciwko bardzo wysokiemu czesnemu na chilijskich uniwersytetach.

Tuż przed niedzielnym głosowaniem na Kasta, 55-letniego polityka, syna niemieckich imigrantów, którzy osiedlili się w Chile zaraz po zakończeniu II wojny światowej, ojca dziewięciorga dzieci, gotowych jest obecnie głosować – według sondażowni Cadem - 36 proc. wyborców. To o trzy punkty mniej na niż Gabriela Borica. Sondażownia przestrzega podając prognozę, że margines błędu wynosi 3,1 punktu procentowego.

Inny chilijski instytut badania opinii publicznej, La Cosa Nostra, prognozuje, że 35-letni Boric uzyska poparcie 52,5 proc. wyborców, podczas gdy Kast -47,5 proc.

Jednak w Chile, gdzie zawsze od 1999 roku odbywała się druga tura wyborów prezydenckich, zwycięzcą zostawał dotąd niezmiennie kandydat, który uzyskał przewagę w pierwszej.

Kast ma poparcie wszystkich partii chilijskiej centroprawicy i radykalnej prawicy, a kandyduje z ramienia popieranej przez rząd koalicji ”Chile – „Podemos mas”, „Możemy więcej”.’

Obecne wybory prezydenckie są pierwszymi odkąd krajem rządzonym przez konserwatywny rząd prezydenta Sebastiana Pinery wstrząsnęły w 2019 roku masowe protesty przeciwko drożyźnie stłumione bezwzględnie przez policję.

Na fali tych protestów doszło w Chile do przeprowadzonych przy poparciu prezydenta-konserwatysty Sebastiana Pinery wyborów w celu powołania Konstytuanty. Pracuje ona obecnie nad nową Ustawą Zasadniczą, która ma zastąpić jedynie częściowo zreformowaną Konstytucję z czasów dyktatury wojskowej generała Augusto Pinocheta.

Jedną z zasadniczych reform proponowanych przez Gabriela Borica jest reforma systemu emerytalnego. odziedziczonego po czasach dyktatury. Na jego podstawie prawo do emerytury ma dziś w Chile jedynie 5 z 9 milionów pracujących Chilijczyków.

Chilijscy ekonomiści rządowi krytykują obietnice lewicowego kandydata jako „niewykonalne”, choćby tylko z tego względu, że 44 proc. funduszy emerytalnych zgromadzonych w ramach obecnego systemu wdrożonego za czasów dyktatury zostało „zainwestowanych za granicą”. Ostrzegają, że „zgromadzonych środków w ramach tych funduszy wystarczy zaledwie na trzy lata.(PAP)

ik/wr/

Źródło:PAP
Tematy
10% zwrotu za paliwo! Sprawdź iKonto Biznes z kartą z Plusem!

10% zwrotu za paliwo! Sprawdź iKonto Biznes z kartą z Plusem!

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Polityka na świecie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki